V nizozemském klubu tančilo 1300 lidí, vláda zkoumá možnosti rozvolnění

  • 77
Ačkoli to nebyla tak bezstarostná zábava jako před pandemií, Nizozemci o víkendu dostali šanci užít si několik hodin tance v amsterdamském klubu. Vláda akci pro 1 300 lidí povolila v rámci zkoumání rizik souvisejících s návratem lidí na taneční parket. Účastníci byli rozděleni do několika skupin a celou dobu na ně dohlíželi organizátoři.

Akce se odehrála v největší hudební aréně v Amsterdamu nazvané Ziggo Dome, která měla v sobotu otevřeno po dobu čtyř hodin. Účastníkům netradičního výzkumu tu k tanci zahráli známí nizozemští dýdžejové.

Organizátoři lidi pozorovali při každém pohybu či kontaktu. Cílem výzkumu je prozkoumat, jak mohou být podobná místa opět bezpečně otevřena pro veřejnost. Účastníci byli rozděleni do pěti skupin o 250 lidech a jedné o padesáti lidech. Každá musela v klubu dodržovat jiná pravidla.

Na některé z účastníků se vztahovala omezení v pohybu na tanečním parketu, jiné zase organizátoři požádali, aby na sobě měli neustále roušku, další ji museli mít jen při tanečních kreacích. 

Jedna skupina dostala fluorescenční nápoj a měla za úkol na hudbu zpívat a křičet. Vědci tak zjišťovali, kolik slin se při chvílích veselí z úst uvolní.

Vládní poradci data o zaznamenaném chování použijí při rozhodování o možném zmírnění omezení nočního života v nadcházejících měsících. Organizátoři si například všimli toho, že ti, které požádali o neustálé nošení roušek, si je přesto sundali krátce poté, co je zachvátila taneční vášeň.

Vyprodáno bylo za dvacet minut

„Doufáme, že to může přispět k opětovnému otevření míst přizpůsobenému na míru,“ líčí Tim Boersma ze společnosti Fieldlab, která výzkum pro nizozemskou vládu provedla.

„Opatření jsou nyní obecná a umožňují například maximálně 100 hostů v případě, že koronavirová infekce klesne na určitou úroveň. Doufáme v konkrétnější opatření, například umožnění otevření Ziggo Dome s poloviční kapacitou,“ dodal pro list The Guardian Boersma.

Aréna Ziggo Dome má běžně kapacitu až sedmnáct tisíc tisíc lidí. O vstupenku na sobotní akci za patnáct eur (400 korun) mělo ve stejnou chvíli zájem sto tisíc lidí. Vyprodáno měl taneční klub za dvacet minut.

Všichni účastníci museli 48 hodin před akcí podstoupit test na koronavirus. Dvanáct uchazečů mělo pozitivní výsledek a nesmělo dorazit. Návštěvníci byli požádáni o podstoupení dalšího testu pět dní po akci.

Lidem v sobotu zahrál také DJ Feldt, jenž od loňského března nevystupoval před velkým publikem. Uvedl, že mu událost dodala naději.

„Znovu vidím světlo na konci tunelu. Jsme v tom společně už více než rok. Myslím, že očkování, možnosti testování a podobné testovací akce jsou známkou toho, že se v létě snad dočkáme mejdanů,“ popsal hudebník.

Nizozemská vláda zkouší vícero akcí

Akce se zúčastnila také devětadvacetiletá Natasja de Rooijová z Utrechtu, která dorazila s partnerem. „Bylo příjemné vyrazit ven poté, co jsme tak dlouho seděli doma,“ uvedla.

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Sobotní taneční koncert byl součástí několika vládou podporovaných výzkumných akcí, které zahrnují například obchodní konferenci pro 500 lidí, vystoupení kabaretního umělce Guida Weijerse nebo fotbalové utkání pro 1200 povzbuzujících fanoušků. 

V plánu jsou také dva hudební festivaly pod širým nebem a popový koncert.

Je to více než rok, co nizozemská vláda zakázala shromáždění více než sto lidí. Všechny bary a restaurace v zemi jsou od poloviny října zavřené.

Posledních šest týdnů v Nizozemsku platí také celonárodní zákaz vycházení mezi devátou večerní a půl pátou ranní. Akce v Ziggo Dome se odehrála v souladu s opatřeními mezi třetí a sedmou odpoledne.

Od začátku pandemie se v sedmnáctimilionovém Nizozemsku potvrdilo téměř 1,1 milionu případů nákazy koronavirem a téměř šestnáct tisíc pacientů v souvislosti s ní zemřelo.

Rozdělení skupin:

Skupina 1: Lidem bylo řečeno, aby měli po celou dobu na ústech roušku. Sami se mohli rozhodnout, kde budou stát, ale museli zajistit, aby na metru čtverečním nebyli více než tři lidé.

Skupina 2: Lidé měli po celou dobu roušku a bylo jim řečeno, aby mezi sebou dodržovali vzdálenost 1,5 metru.

Skupina 3: Lidé měli roušku pouze za předpokladu, že byli v pohybu. Museli stát na určených místech.

Skupina 4: Lidé měli po celou dobu roušku, k dispozici měli i místa na stání i sezení. 

Skupina 5: Lidé měli na ústech roušku jen, když se pohybovali. Měli k dispozici místa na stání i sezení. Organizátoři přidělili lidem jejich vlastní taneční místo, od ostatních oddělené židlemi. 

Skupina 6: Žádné roušky. Lidé směli stát nebo sedět, kde a kdy se jim zlíbilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video