Čtyři psi vycvičení finským sdružením stopařů začali pracovat na helsinském letišti, největším v severské zemi, v rámci projektu financovaného vládou.
„Je to velmi slibná metoda. Psi jsou velmi dobří v čenichání,“ řekla Anna Hielmová-Björkmanová, expertka ve zvěrolékařství z Helsinské univerzity. „Funguje to, bude to dobrá testovací metoda na jakémkoli místě,“ řekla profesorka.
Podle ní by mohli psi najít uplatnění na letištích, v přístavech i domovech seniorů, na sportovištích a na kulturních akcích.
I když i v některých dalších zemích, například v Austrálii, Francii, Německu a USA, experti studují psy coby detektory koronaviru, finský experiment patří v tomto ohledu mezi ty dosud nejrozsáhlejší.
Hielmová-Björkmanová agentuře AP řekla, že Finsko je druhou zemí po Spojených arabských emirátech a první v Evropě, kde byli psi nasazeni k odhalování koronaviru. Na letišti v Dubaji byl podobný program zahájen už v létě.
Další naděje proti covidu-19. Psi mohou vyčenichat nakažené na letištích |
Pasažéři, kteří na helsinském letišti souhlasí s provedením testu, nepřijdou se psem přímo do styku.
Otřou si pokožku ubrouskem, který je poté v nádobě přinesen psům. Kossi, E.T., Miina a Valo už předtím prošli výcvikem na odhalení rakoviny, cukrovky nebo jiných chorob. Pracovat mají na směny vždy po dvou.
V předběžných testech na univerzitě byli psi podle listu The Guardian schopni identifikovat covid-19 s téměř stoprocentní přesností, dokonce i několik dní předtím, než se u pacienta projevily příznaky.
Zda vzorek obsahuje covid-19, psi údajně poznají během deseti sekund. Výsledek pak dají najevo škrábáním packou, lehnutím či štěkotem. Při pozitivním výsledku čeká dotyčného pasažéra ještě přezkoušení PCR testem.