Seznam dlouhodobých následků prodělané nákazy koronavirem ani po roce od začátku pandemie není úplný. Zatím jsou známé především ztráty chuti a čichu, poškození nervů, dýchací potíže či únava.
Koronavirus muže zasahuje i ve varlatech, proto jsou ohroženější, míní vědci |
S přibývajícím počtem pacientů i odborných studií se však mohou objevit nové nechtěné suvenýry, které si vyléčení do dalšího života odnesli. A erektilní dysfunkce může být jedním z nich, uvádí stanice Deutsche Welle.
„Víme, že koronavirus působí problémy cévnímu systému. Takže toto je něco, co nám vážně dělá starosti – nejenže virus může zabíjet, ale opravdu může způsobit dlouhodobé, celoživotní potenciální komplikace,“ uvedla pro stanici NBC americká odbornice na infekční choroby Dena Graysonová.
Malé cévy s poškozenou vnitřní výstelkou totiž mohou selhat právě ve chvíli, kdy se muž bude chystat k „akci“, a kvůli krevním sraženinám potřebnou krev nedodají. Lékařka navíc připomíná, že problémy mohou mít i lidé s mírným průběhem nákazy.
„Pro pacienty na jednotkách intenzivní péče to je sice triviální téma, ale erektilní dysfunkce je pro přeživší pravděpodobný důsledek covidu-19. A vzhledem k vysokému přenosu infekce i vyššímu výskytu nákazy mezi staršími muži je to znepokojující fenomén pro velkou část postižených pacientů,“ uvádí také studie z Itálie zveřejněná na portálu NCBI.
Ta už v červenci naznačila, že poruchy erekce mohou být nejen pravděpodobným důsledkem prodělané nemoci, ale i rizikovým faktorem ještě před nákazou. „Erektilní dysfunkce je perfektním biomarkerem obecného fyzického a psychického zdravotního stavu,“ vysvětluje vedoucí studie a profesor endokrinologie a sexuologie Emmanuele Jannini.
Poškození nervů, mrtvice. Koronavirus může ničit mozek i lidem bez příznaků |
Lékař z římské univerzity Tor Vergata říká, že muži nakažení koronavirem, kteří už dříve trpěli poruchami erekce, mohou být během covidu-19 náchylnější k rozvoji zápalu plic.
„Lidé, kterým hrozí velké riziko komplikací spojených s covidem-19, jsou ti samí, u nichž se vyskytují rizikové faktory pro erektilní dysfunkci, jako je cukrovka, rakovina, dýchací potíže a kardiovaskulární choroby,“ říká Jannini pro server Health.
Ten přináší i názory dalších odborníků, podle kterých na kvalitu milostného života uzdravených pacientů může mít negativní vliv i fakt, že koronavirus kromě zmíněných cév napadá i plíce. To pak může vést ke špatnému okysličování krve – a zase i poruchám erekce.
Také stres, psychická nepohoda či nižší hladiny testosteronu mohou přispět k problémům. Mužský hormon se tvoří zejména ve varlatech. I ta virus citelně zasahuje. Nejzávažnější hypotézou pak je možnost, že covid povede k poškození erektilní tkáně.
„To je mnohem složitější a hůře léčitelný stav,“ upozorňuje kalifornský profesor urologie Jesse N. Mills. Všechny tyto teorie se však teprve musejí ověřit, další výzkum potřebují i možné covidem způsobené poruchy erekce, dodává Deutsche Welle.