Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

V Rusku přibylo za den 10 tisíc nemocných. Polovina neměla příznaky

  11:05aktualizováno  21:46
Počet nakažených v Rusku se za jeden den zvýšil o 10 tisíc, tuto hranici čísla téměř překonala už v sobotu. Podle úřadů polovina z nakažených neměla příznaky. Lepší situace je naopak v Německu, kde nových pacientů s nemocí covid-19 bylo nejméně za poslední týdny. V Itálii už lidé mohou na návštěvu příbuzných ve stejném regionu a v Íránu se znovu otevřou některé mešity.

Pracovník jednotky intenzivní péče v moskevské nemocnici (30. dubna 2020) | foto: Reuters

Rusko druhý den za sebou zaznamenalo rekordní nárůst množství nově nakažených koronavirem. V sobotu krizový operační štáb informoval, že se denní přírůstek přiblížil k desetitisícové hranici, v neděli oznámil dalších 10 633 infikovaných. 

Operační štáb na svém webu rovněž mimo jiné sdělil, že 50,3 procenta lidí, u nichž se koronavirus potvrdil v sobotu, neprojevovalo žádné symptomy onemocnění covidem-19.

Koronavirus ve světě

Buddhističtí mniši v rouškách oslavují Buddhovy narozeniny na náměstí...
94letá žena se připravuje na odebrání vzorku lékaři z ekvádorského...
Dobrovolná skupina v kostýmech Star Wars baví obyvatele Malabonu na Filipínách....

V Rusku, které má 146 milionů obyvatel, doposud v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 1 280 lidí. Na druhé straně přibylo 1 626 uzdravených pacientů a vyléčených je tak dohromady registrováno už 16 639.

Největší podíl na nově potvrzených případech má nadále Moskva. Přibylo jich 5 948, tedy o 600 více než během pátku, na celkových 68 606. Ve čtvrtek nakažení koronavirem oznámil i předseda vlády Michail Mišustin

29. dubna 2020

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko je i navzdory současné situaci rozhodnutý uspořádat 9. května v Minsku vojenskou přehlídku k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. Bez ohledu na pandemii a i přesto, že přehlídku v Rusku kvůli infekci odložil dokonce i Vladimir Putin.

V této souvislosti Lukašenko upozornil organizátory, aby v případě přijetí jeho návrhu přehlídku uskutečnit nikdo nebyl nucen k účasti. „Pokud se lidé budou bát o své zdraví, pochopíme to,“ uvedl autoritářský šéf státu. Tvrdil přitom, že zájemců o účast na této události je dostatek. „Tisíce a tisíce chtějí, aby se tato akce uskutečnila,“ prohlásil.

Na Slovensku za sobotu přibyl jediný případ nákazy koronavirem a celkem jich je 1 408, počet obětí se nezměnil, zůstává na 24. Polsko eviduje dalších 318 nakažených a 15 úmrtí. V pondělí budou moci za zpřísněných hygienických podmínek otevřít nákupní centra, velké obchody a nově i hotely a další ubytovací zařízení.

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo 135 lidí s covidem-19 a počet zemřelých v nemocnicích a pečovatelských domech tak od 1. března dosáhl 24 895. Nárůst počtu mrtvých je nejnižší od 22. března.

Španělsko hlásí nejméně mrtvých za poslední týdny

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 164 lidí nakažených koronavirem, což je podle deníku El País nejméně od 18. března. Celkem zemřelo 25 264 lidí, vyplývá ze statistik tamního ministerstva zdravotnictví. Celkem se v zemi koronavirem nakazilo 217 466 lidí, od soboty tak přibylo 882 nově infikovaných.

Co do počtu nakažených je Španělsko po Spojených státech nejhůře zasaženou zemí na světě. Vláda však už pomalu přistupuje ke zmírnění opatření. Od soboty například po sedmi týdnech uvolnila omezení svobody pohybu a povolila individuálně sportovat venku. Do ulic tak vyrazily davy lidí zmožených mimořádně dlouhým pobytem doma. 

Seniorský pár s rouškami prochází trhem v Barceloně. (29. dubna 2020)

Seniorský pár s rouškami prochází trhem v Barceloně. (29. dubna 2020)

V Nizozemsku překonali hranici pěti tisíc mrtvých. Za poslední den přibylo 69 případů úmrtí, čímž se celkový počet zemřelých v souvislosti s koronavirem zvýšil na 5 056. Testy infekci nově prokázaly u 335 lidí, dohromady se nakazilo 40 471 osob. Úřady ale upozorňují, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně vyšší, protože ne všichni pacienti s podezřením na covid-19 jsou testováni.

V Británii vzrostl počet mrtvých s covidem-19 za uplynulých 24 hodin o 315, nárůst je výrazně nižší než předchozí den, kdy bylo hlášeno 621 zemřelých. Země s 66 miliony obyvateli tak eviduje už 28 446 zemřelých a 186 599 potvrzených případů nákazy.

V Německu klesají přírůstky nově nakažených

V Německu v sobotu opět klesl denní přírůstek lidí nakažených i úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Infikovaných přibylo 793 a zemřelých 74. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

Je to další snížení počtů proti předchozímu dni. Už sobotní ranní bilance byla podstatně příznivější než páteční. V sobotu institut informoval o smrti 94 pacientů, zatímco v pátek o 193 úmrtích. Klesají i denní přírůstky nově potvrzených infekcí. V sobotu jich RKI registroval 945, což bylo nejméně za poslední týdny.

Celkově se v Německu s 83 miliony obyvateli podle RKI dosud nakazilo 162 496 lidí, z nichž 6 649 zemřelo. Uzdravených pacientů s covidem-19 institut eviduje přibližně už 130 600, přičemž během soboty vyléčených přibylo kolem 1 600.

Covid-19 nejvíc zasáhl Evropu. Kontinent hlásí přes 1,5 milionu případů

V Itálii dumají, kdo je rodinný příbuzný

Lidé v Itálii se v posledních dnech zamýšlejí nad výkladem pojmu „členové rodiny“. Děje se tak v souvislosti s rozhodnutím vlády umožnit jim, aby po týdnech celostátní domácí izolace kvůli pandemii covidu-19 mohli navštívit své příbuzné ve stejném regionu.

Agentura APA k tomu napsala, že lidem není jasné, jak těsná musí být příbuzenská vazba, aby se mohli za „členy rodiny“ vydat. Zmatek byl takový, že vláda vydala prohlášení s vysvětlením. 

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Povolení návštěv se vztahuje na osoby, s nimiž dotyčný udržuje „stabilní vztahy“, ne však na přátele. „Neznamená to, že od pondělka bude možné navštěvovat kamarády a pořádat večírky,“ vzkázal Italům premiér Giuseppe Conte. Jak budou úřady ověřovat, zda jsou vztahy mezi lidmi „stabilní“, však jasné není.

Od pondělka 4. května budou moci Italové také například sportovat venku a zvětší se jim svoboda pohybu v rámci regionu, v němž žijí. Od příštího týdne budou moci začít znovu fungovat některá odvětví, považovaná za strategická. Školy se ale otevřou až v září.

V zemi během neděle přibylo 174 obětí, což je nejméně od poloviny března. Itálie je však po Spojených státech stále druhou nejvíce zasaženou zemí světa. Nakazilo se tam přes 210 tisíc lidí a s nemocí covid-19 zemřelo už více než 28 800 z nich.  

V některých částech Íránu se otevřou mešity

V Íránu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 47 lidí nakažených koronavirem, uvedl zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Celková bilance mrtvých tak činí 6 203. Írán je jednou z nejhůře zasažených zemí na Blízkém východě. K dnešku eviduje celkem 97 424 případů infekce. Za poslední den v zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 976 případů nákazy koronavirem, což je více než o den dříve.

Vláda od půlky dubna opatření proti šíření nákazy uvolňuje a prezident Hasan Rúhání oznámil, že od pondělka se ve městech, kde se covid-19 nevyskytuje, otevřou mešity. Ty byly uzavřené a náboženská shromáždění zakázaná od poloviny března. Lidé se od té doby naučili jezdit auty na „drive-in“ náboženské obřady. Muslimové mají nyní postní měsíc ramadán. 

Afghánistán za poslední den eviduje 235 nových případů nákazy koronavirem, což je doposud nejvyšší nárůst během 24 hodin. V zemi je doposud oficiálně 2704 nakažených a 85 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. Přesný začátek se...

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, ten letošní začal minulý pátek.

Ve Vietnamu je situace klidná, v Singapuru čísla rostou

K zemím, kterým se daří dosud nejlépe zvládat koronavirovou infekci, patří v Asii nadále Vietnam. Svědčí o tom i aktuální údaje. Hanoj oznámila první potvrzený případ nákazy po devíti dnech bez nových infikovaných. Jde přitom o britského ropného experta. 

Země s více než 95 miliony obyvatel doposud registruje jen 271 nakažených a neohlásila ani jedno úmrtí pacienta s koronavirem. V preventivní karanténě se nyní nachází 30 500 lidí. Testů bylo v zemi podle oficiálních údajů již provedeno 261 tisíc.

V Singapuru se po pátečním snížení počtu nově nakažených v sobotu denní přírůstek opět zvýšil. Zatímco během pátku přibylo 447 potvrzených případů, tedy nejméně od poloviny dubna, v neděli jich úřady za sobotu hlásily 657. 

Městský stát Singapur, kde žije přibližně 5,7 milionu lidí, je jednou z asijských zemí nejhůře postižených pandemií nemoci covid-19. Celkově se tam dosud potvrdilo 18 205 případů nákazy koronavirem, v drtivé většině u zahraničních dělníků.

Autoři: ,

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už říjnu

  • Nejčtenější

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž týdny znásilňoval spoluvězně ve Valdicích, dostal dalších devět let

O devět let delší pobyt za mřížemi čeká Romana Žigu, který téměř dva měsíce ponižoval, vydíral a znásilňoval svého...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Obří nápis Black Lives Matter před Trump Tower. Aktivisty podpořil starosta

Starosta New Yorku Bill de Blasio se ve čtvrtek připojil k aktivistům, kteří na slavné Páté avenue přímo před vchodem...

Udávání a šikana jako za Maa. Čínský režim přitvrdil i na univerzitách

Premium Akademické svobody? K ­čemu je to dobré? Zapomeňte! Na čínských univerzitách platí jiné zásady – nejvíce se cení...

Řeky naštval nový zákon o demonstracích. Na protest vyrazili do ulic

Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace. V centru Athén proti němu protestovaly...

Jsem oběť politického pronásledování, říká Trump. Musí přiznat daně

Nejvyšší soud Spojených států ve čtvrtek rozhodl, že má newyorská prokuratura právo dostat finanční záznamy prezidenta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...