Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Reprodukční číslo viru v Británii je pod jednou. Čína letos nemá cíl pro HDP

  18:01
Ve Velké Británii už v souvislosti s koronavirem zemřelo přes 36 tisíc lidí. Za poslední den jich přibylo 351, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Vývoj epidemie je v zemi nicméně příznivý. Totéž hlásí také z Polska či Španělska, kde se chystá uvolnění opatření pro další města. Rekordní denní přírůstek obětí naopak evidují v Rusku. V Brazílii se za pouhý den nakazilo přes 18 tisíc lidí.

Návštěvníci parku Marechal Carmona v portugalském letovisku Cascais mají kvůli nařízeným rozestupům vymezené prostory. (22. května 2020) | foto: Reuters

Počet obětí koronaviru ve Velké Británii narostl o 351 na celkových 36 393. Aktualizovanou bilanci epidemie zveřejnilo na Twitteru ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu známých úmrtí s koronavirem je v pátek o několik případů vyšší než ve čtvrtek, ale o tři desítky nižší než před týdnem. 

Od čtvrtka také přibylo skoro 3 300 zjištěných případů infekce, což je více než v předešlých dnech. Podle komise vědců, která vydává doporučení pro britskou vládu ohledně boje proti epidemii, už nicméně takzvané reprodukční číslo viru na britském území po dva týdny zůstává těsně pod hodnotou jedna. 

Klíčový ukazatel označovaný písmenem R představuje odhad počtu lidí, kteří se v průměru nakazí od jednoho infikovaného. Pakliže by reprodukční číslo bylo dlouhodobě menší než jedna, nákaza by postupně vymizela. Stanice BBC zároveň podotkla, že nový odhad zveřejněný v pátek vychází z dva až tři týdny starých událostí.

Zhruba ve stejné době se oficiální britská bilance obětí stala nejvyšší v Evropě a zatímco řada zemí v posledních týdnech výrazně uvolňovala karanténní opatření, Británie zatím podobné kroky odkládá. Po drobných změnách z minulého týdne by mohl větší posun přinést začátek příštího měsíce.

Ačkoli jsou ze země stále každý den hlášeny tisíce nových potvrzených nákaz, vzhledem ke dramatickému navýšení počtu prováděných testů je vývoj poměrně příznivý. Už několik týdnů má sestupný trend statistika nových úmrtí spojených s covidem-19, delší dobu také klesá počet hospitalizovaných nemocných.

Rekordní přírůstek obětí v Rusku

V Rusku v uplynulých 24 hodinách zemřelo 150 pacientů s koronavirem, což je pro tuto zemi se 146 miliony obyvatel rekordní denní přírůstek. Nově nakažených přibylo 8 894 a jejich počet tak zůstal třetí den za sebou pod hranicí devíti tisíc. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil krizový štáb.

Celkem už v zemi oficiálně zaznamenali 3 294 úmrtí, což je ale relativně nízký počet vzhledem k jiným zemím, které mají při nižším počtu nakažených daleko více zemřelých. V Rusku se totiž do bilance započítávají pouze úmrtí, u nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do čísel všechny zesnulé s pozitivním testem.

10. května 2020

Od začátku epidemie v nejrozlehlejší zemi světa testy prokázaly 326 448 případů nákazy. Třetina ruských pacientů s koronavirem se už uzdravila. Vyléčených je nyní dohromady 99 825, a to včetně 7 144, kteří byli z léčení propuštěni v uplynulých 24 hodinách, sdělil rovněž krizový štáb.

Pro přenašeče koronaviru chtěl smrt. Teď se Kadyrov sám nakazil, píší média

Úřad Rospotrebnadzor, který kromě jiného sleduje epidemickou situaci, v pátek sdělil, že v celé Ruské federaci bylo k pátku provedeno 8,1 milionu testů. Během čtvrtka jich přibylo 285 tisíc. Místopředsedkyně vlády Taťjana Golikovová předpověděla, že údaje o úmrtnosti tento měsíc výrazně vzrostou.

„Snažíme se zachránit maximální množství pacientů, ale nemoc a chronická onemocnění ne vždy končí příznivě. Naše analýzy a také křivky vývoje epidemie v Rusku vypovídají, že v květnu zaznamenáme výrazné zvýšení ukazatelů úmrtnosti. Svědčí o tom i operativní údaje za tři týdny,“ řekla vicepremiérka podle listu Kommersant.

V Itálii může být až o 19 tisíc obětí víc

Italská bilance obětí koronaviru za březen a duben může být až o 19 tisíc mrtvých vyšší, než se dosud udávalo. Vyplývá to ze zprávy italského Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS). 

Itálie se v únoru stala prvním evropským ohniskem nákazy a od té doby se v zemi nakazilo přes 228 tisíc lidí, z čehož podle čtvrteční bilance italské civilní ochrany 32 486 lidí zemřelo. INPS však tuto oficiální statistiku považuje za „nespolehlivou“.

Podle INPS v březnu a dubnu Itálie zaregistrovala celkem 156 429 úmrtí z různých příčin. V porovnání s průměrem za stejná období v letech 2015 až 2019 je to však o 46 909 více.

Během těchto dvou měsíců italská civilní ochrana oznámila 27 938 úmrtí u nakažených koronavirem. INPS se proto podivuje nad vzniklým rozdílem 18 971 úmrtí, z nichž 18 412 zaregistrovaly úřady v severní Itálii, na kterou epidemie dopadla z celé země nejtvrději.

Koronavirus ve světě

Indický chlapec při odebírání vzorků na testování na nákazu koronavirem ve...
Jednotka vojáků z Čínské lidové armády pochoduje Zakázaným městem v Pekingu....
Palestinský trenér boxu Osama Ayob při pouličním tréninku v Gaze s jednou ze...

„Vzhledem k tomu, že počet úmrtí je v čase relativně stabilní, můžeme s určitou obezřetností přisoudit velký počet zemřelých v posledních dvou měsících současné epidemii,“ uvádí INPS ve zprávě. 

Vysoký počet mrtvých nemusí nutně souviset s těžkým průběhem nemoci, ale může být i následkem izolace, kvůli níž se někteří pacienti s jinými onemocněními nemohli léčit. Ústav jako příklad zmiňuje případy, kdy lidé „zemřeli na jiné nemoci, protože pro ně nemocnice neměly volná místa, nebo protože se léčit nešli ze strachu z nákazy“. 

Je však nutné uvést i některé pozitivní dopady koronavirové krize, jako například „snížení počtu obětí dopravních nehod nebo pracovních úrazů“, dodává úřad.

Epidemii máme pod kontrolou, zní z Polska

Počet lidí v Polsku, kteří se nakazili koronavirem, v posledních hodinách překročil hranici 20 tisíc, k pátečnímu ránu jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 20 379. Nejvíce případů připadá na Slezské vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji nákaza rozšířila mezi horníky v dolech.

Na komplikace způsobené nemocí covid-19 v zemi s 38 miliony obyvatel zemřelo celkem 973 lidí, nejvíc z nich v Mazovském vojvodství, ve kterém leží i Varšava.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

„Epidemie nemizí, ale přechází do fáze, kdy ji máme pod určitou kontrolou. Ohniska nákazy se určitě objevovat budou a bude nutné na ně rychle reagovat,“ zhodnotil v pátek v Polském rozhlasu epidemickou situaci v zemi ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. 

Tvrdí, že v příštím týdnu úřady zvládnou situaci v dolech ve Slezském vojvodství, kde se koronavirem nakazilo asi 6 500 lidí. Szumowski řekl, že nyní roste počet nemocných mezi lidmi, kteří přišli do styku s nakaženými horníky, klesá ale počet horníků s koronavirovou infekcí.

Polské ministerstvo infrastruktury plánuje prodloužit zákaz mezinárodních letů o dva týdny do 6. června a vnitrostátních letů do 31. května, informovala také polská média.

Němci čekají na zpožděná data

V Německu ve čtvrtek přibylo 460 nových případů nákazy a dalších 27 úmrtí. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), který však zároveň podotýká, že za čtvrtek neobdržel data z jihoněmeckého Bádenska-Württemberska, které je jednou z nejpostiženějších spolkových zemí.

Denní bilance nově nakažených v porovnání s předchozím dnem klesla o bezmála 300. S daty z Bádenska-Württemberska by byl pokles dost možná o zhruba 100 nižší. Srovnatelně postižené Severní Porýní-Vestfálsko totiž ve čtvrtek zaznamenalo 98 nových případů.

Celkem se infekce v zemi s 83 miliony obyvatel od propuknutí epidemie potvrdila u 177 212 lidí, z nichž 8 174 zemřelo. Okolo 159 tisíc lidí se vyléčilo, za čtvrtek podle odhadu RKI další tisíc.

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí lidí, se pohybuje kolem 0,89. Pokud dlouhodobě vydrží pod jednou, bude nákaza postupně mizet. Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo přes 46 tisíc lidí. Přes 2 350 nakažených zemřelo.

Barcelonu s Madridem čeká uvolnění

Španělsko za poslední den oznámilo 56 úmrtí s covidem-19 a 446 případů nákazy. Celkem se v zemi dosud potvrdilo 234 824 nakažených, z nichž 28 628 zemřelo. Počet vyléčených přesáhl 150 tisíc. I přesto, že se šíření viru v posledních týdnech výrazně zpomalilo, patří Španělsko k jedněm z nejhůře zasaženým zemím světa.

Madrid a Barcelona v pondělí uvolní část opatření zavedených v boji s koronavirem, povolí například setkání skupin do deseti lidí či otevření zahrádek restaurací a barů. Madridský region a Katalánsko patří mezi dvě koronavirem nejhůře zasažené oblasti v zemi. 

Uvolňování omezení v hlavním městě a správním středisku Katalánska proto se zpožděním příští týden vstoupí do stejné fáze většího uvolňování, jaké již platí ve většině země. Obyvatelům Barcelony úřady tento týden povolily procházky na pláži, koupání a slunění je však stále v přímořském městě zakázáno. V Madridu budou moci restaurace otevřít zahrádky a terasy, otevřou se kostely. Počínaje pondělím mohou také lidé v rámci regionu cestovat.

Největší uvolnění omezení proti nákaze, která španělská vláda přijala v polovině března, se zatím týkají jen části Kanárských ostrovů a Baleár. Do jednotlivých fází uvolňování vstupují oblasti různě podle místního vývoje epidemie po dohodě vedení regionů s centrální vládou. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace.

V Brazílii se za den nakazilo 18,5 tisíce lidí

Brazílie už eviduje na 310 tisíc případů nákazy, přičemž na 18 500 jich přibylo v poslední den. Co do počtu nakažených je Brazílie třetí, za Ruskem a USA. Ve čtvrtek zde zemřelo 1 188 lidí s nemocí covid-19, což je doposud nejvyšší denní bilance.

Ve Spojených státech se situace mírně zlepšuje, ale i tak v zemi za den zemřelo dalších 1 255 lidí a celkový počet obětí dosáhl bezmála 95 tisíc. Také nakažených potvrdily USA zdaleka nejvíc na světě, téměř 1,6 milionu.

Čína, v níž epidemie začala, zaznamenala ve čtvrtek čtyři případy infekce, tedy o dva více než předchozí den. Nově s covidem-19 nikdo nezemřel a celkový počet obětí tak zůstává na 4 634.

Brazilští indiáni léčí koronavirus bylinami, příznaky po nich odezněly

Čínský premiér Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu oznámil, že země si letos kvůli dopadům pandemie na ekonomiku a obtížnosti prognóz nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na tento rok. Je to poprvé od roku 1990.

V Africe počet potvrzených případů nákazy překonal 100 tisíc. Na kontinentu, kde žije 1,3 miliardy lidí, s respiračním onemocněním covid-19 dosud zemřelo více než 3 100 lidí. Podle agentury AP o tom v pátek informovala Africká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

Počty nově odhalených případů koronaviru v Africe se proti minulému týdnu příliš nelišily, uvedl ředitel Afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong. Vyjádřil naději, že současný trend vydrží a kontinent se nebude muset potýkat s exponenciálním nárůstem počtů nemocných. 

Ačkoliv brzké zavedení protikoronavirových uzávěr v 54 afrických státech pomohlo pandemii zpomalit, podle Nkengasonga to neznamená, že už Afrika byla ušetřena. Pozitivní zprávou však podle něj je, že nemocnice nejsou přetížené náporem pacientů s nemocí covid-19 a zdravotníci neshledali vysoký počet úmrtí v určitých komunitách.

Na celém africkém kontinentu je podle Nkengasonga nutné testovat na koronavirus asi desetinásobek lidí a optimálně alespoň jedno procento africké populace, což činí asi 13 milionů lidí. Dosud podstoupilo testy na koronavirus asi jen 1,3 až 1,4 milionu lidí. Přetrvávajícím problémem je přitom nedostatek testovacích sad a zdravotnických pomůcek.

Situace ve státech s oslabeným zdravotním systémem, které se vzpamatovávají z konfliktů, jako jsou například Somálsko či Jižní Súdán, nadále vzbuzuje obavy. V Tanzanii, jejíž prezident tvrdí, že koronavirus byl poražen modlitbami, vláda počty nakažených neaktualizovala už tři týdny, píše AP. Jihoafrická republika provádí vysoký počet testů a dosud hlásí nejvíce nakažených - přes 19 tisíc.

Podle nejhoršího možného scénáře plynoucího z epidemiologických modelů by se v Africe nakazily více než tři miliony lidí, z nichž by přes 300 tisíc zemřelo, uvedl Nkengasong. Doplnil však, že „modely jsou jsou jen tak dobré jako předpoklady, které jsme do nich vložili“.

Celkový počet infikovaných ve světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 5,1 milionu, obětí je globálně více než 333 tisíc. Vyléčily se zhruba dva miliony lidí.

Autoři: ,

Rozstřel: Velká obezřetnost před covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Češi budou moci do Saska bez karantény, pouze však na jeden den

Sasko od října umožní vstup Čechům bez nutnosti karantény, pokud jejich pobyt nebude delší než čtyřiadvacet hodin....

Pozůstalí po obětech covidu chtějí žalovat čínské úřady. Snaží se je umlčet

Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území úspěšně vypořádala, příbuzné obětí koronaviru, kteří chtějí žalovat...

Zemřel kuvajtský vládce šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel kuvajtský vládce šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, který v ropné velmoci vládl od roku 2006. Emír...

Místo tří let třináct. Ruskému historikovi zpřísnili trest za sexuální násilí

Odvolací soud v ruském Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...