U korejských břehů se potopil trajekt, záchranáři hledají 290 lidí

  6:42aktualizováno  14:25
Jihokorejský trajekt se 459 lidmi na palubě se potopil nedaleko pobřeží Korejského poloostrova. Potvrzeni jsou zatím čtyři mrtví, ale téměř tři stovky lidí se pohřešují a záchranáři se obávají, že zůstali v lodi uvězněni. Mnoho lidí skočilo do vody a čekalo na záchranu. Je to největší katastrofa v Jižní Koreji za dvacet let.

Na trajektu cestovalo 459 lidí, uvádí agentura Reuters. Zachránit se podařilo jen 174 z nich. Zatím jsou potvrzeni čtyři mrtví, členka posádky, která zemřela na lodi, a nejméně jeden student, který zemřel krátce poté, co byl z plavidla vyproštěn.

Jihokorejská agentura Jonhap varuje, že počet obětí neštěstí pravděpodobně strmě naroste, protože o 290 pasažérech dosud nejsou žádné zprávy. Podle televize BBC záchranáři nepřerušili pátrání ani v noci a hledají případné přeživší pomocí podvodních světel v potopené lodi.

Původní informace uváděly, že se podařilo zachránit už 368 lidí včetně 13 zraněných. Úřady však později údaje opravily s tím, že v původních počtech se objevila chyba.

Fotogalerie

Pasažéři, kteří čekali na záchranáře na potápějící se lodi, byli podle BBC vyzváni, aby v záchranných vestách naskákali do moře a čekali na vysvobození ve vodě. Několik jich vylovily nákladní lodě, které pluly poblíž.

Na fotografiích je vidět, že loď se nejprve naklonila na bok a později se téměř celá potopila, takže z vody vyčnívala jen část kýlu. To trvalo jen dvě hodiny.

Záchranáři balancovali na trupu potápějící se lodi a tahali studenty z okýnek kajut, uvádí BBC. 

Trajekt Sewol vezl celkem 477 lidí včetně 325 studentů na školním výletě, kteří cestovali na turisticky oblíbený ostrov Čedžu vzdálený asi sto kilometrů od břehu Korejského poloostrova. Loď se podle pobřežní policie potopila nedaleko jihozápadního korejského pobřeží a už je prakticky celá pod vodou.

Zapojí se i americká výsadková loď

Do záchranné akce je zapojeno 34 lodí a 18 vrtulníků. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na místo povolala všechna dostupná plavidla a také potápěče. Podle agentury Reuters se do záchranných operací zapojí i loď amerického námořnictva. Vrtulníková výsadková loď USS Bonhomme Richard je podle námořnictva už na cestě.

Další k tématu:

Důvody nehody, která se odehrála kolem 9:00 místního času (2:00 SELČ), nejsou zatím známé. Agentura Reuters napsala, že v oblasti padla v noci mlha, což vedlo ke zrušení řady spojů na ostrovy. Loď rozhodně nebyla přetížená, její kapacita je až 900 lidí.

Výpovědi cestujících naznačují, že loď do něčeho narazila. "Slyšeli jsme hroznou ránu a pak se loď zastavila. Naklání se, musíme se něčeho držet, abychom zůstali sedět," popsal neštěstí jeden z pasažérů televizi YTN.

MAPA: Ostrov Čedžu, kde se potopil jihokorejský trajekt je vzdálený asi 100

MAPA: Ostrov Čedžu vzdálený asi 100 kilometrů jižně od břehu Korejského poloostrova, kde se potopil jihokorejský trajekt.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Rakouský pár si objednal z internetu oblečení, přišel jim balík plný drog

Speciální zásahové jednotky celní správy a jihočeského policejního ředitelství...

Manželský pár z Lince si přes internetové stránky objednal oblečení. Místo dvou vytoužených kusů oblečení, se však...

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí britský premiér

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Britský premiér Boris Johnson v pondělí prohlásil, že za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii stojí Írán....

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz