Volby ve Švýcarsku vyhráli populisté, díky strachu z migrantů posílili

  6:44aktualizováno  10:22
Parlamentní volby ve Švýcarsku v neděli vyhrála opět nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která také díky nacionalistické rétorice a obavám z přílivu imigrantů dokonce posílila své pozice. Podle ještě neúplných výsledků sčítání hlasů obsadí třetinu 200členného parlamentu. Volební účast byla 48 procent.

Roger Köppel ze švýcarské lidové strany dává interview poté, co jeho strana posílila v nedělních volbách (18. října 2015). | foto: Reuters

SVP získala 29,5 procenta hlasů a měla by obsadit 65 mandátů, tedy o 11 více než dosud. Překoná tím podle všeho svůj poslední rekord z roku 2007, kdy získala 62 poslanců. Druzí sociální demokraté naopak o dva zástupce v parlamentu přicházejí a mají 44 míst.

Částečně populistická SVP před volbami zdůrazňovala, že chce omezit příliv cizinců do Švýcarska a chce zabránit připojení alpské země k EU. Těsnější spolupráci s EU a mírnější reformy azylových zákonů naopak prosazovali sociální demokraté.

„V předvolební kampani bylo bohužel jedno velmi dominantní téma. Lidé volili tím, že se řídili strachem,“ reagovala ve švýcarské televizi sociálnědemokratická kandidátka Rebecca Ruizová s poukazem na ostré debaty o uprchlících a přistěhovalectví.

V parlamentu posílí i třetí pravicoví radikální liberálové, kteří by měli obsadit 33 křesel v parlamentu. Ztráty zaznamenávají naopak dvě ekologické strany. Ve Švýcarsku se tak potvrdil mírný posun země doprava.

Zemětřesení to není

Vítězství SVP se očekávalo a komentátoři ještě před volbami upozorňovali na to, že výrazné politické změny nelze očekávat, neboť v zemi nevládne koaliční kabinet, jako je tomu například v České republice. Sedmičlennou kolektivní vládu totiž volí parlament, ve kterém pravice netvoří jednotný blok.

V současné době je sedm spolkových ministerstev rozděleno tak, že jedno má SVP, socialisté a liberální demokraté mají po dvou křeslech, jeden resort připadá na křesťanské demokraty a zbývající sedmý na Občanskodemokratickou stranu (BDP), která vznikla odštěpením od SVP. BDP dvě poslanecká křesla ztratila a nyní jich má sedm, analytici proto neočekávají, že vládě ministerstvo udrží a že se středolevému táboru podaří druhý ministerský mandát SVP nadále odpírat, poznamenala APA.

Šéf SVP Toni Brunner se ale již nechal slyšet, že bude požadovat, aby trojice nejsilnějších stran měla po dvou ministerských křeslech a sedmé připadlo čtvrté nejsilnější straně. Brunner tvrdí, že takový klíč na přerozdělení ministerstev byl ve Švýcarsku po desetiletí receptem na úspěch.

Deník Neue Zürcher Zeitung o výsledku napsal, že pravicový obrat v zemi se nekoná a že vítězství SVP je všechno jiné jen ne zemětřesení. Vítězné pravicové síly se totiž liší v základních programových otázkách týkajících se migrace, vztahů k Evropské unii či uznávání mezinárodního práva. SVP v této problematice zastává nacionalistickou rétoriku, přistěhovalectví i sbližování Bernu s Bruselem důrazně odmítá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Najdete na iDNES.cz