Izrael povolil vstup kongresmance Tlaibové. Ta si cestu k babičce rozmyslela

  21:42aktualizováno  16. srpna 16:25
Izraelské úřady ve čtvrtek zakázaly vstup do země dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarové a Rashidě Tlaibové. Zákaz podpořil i americký prezident Donald Trump, který je s poslankyněmi dlouhodobě ve při. Tlaibová nakonec povolení dostala, aby mohla jet za svou babičkou. Za tou však nepojede, izraelské podmínky jsou prý nepřijatelné.

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová, Alexandria Ocasio-Cortezová a Ayanna Pressleyová (15. července 2019) | foto: Reuters

Politička o svém rozhodnutí informovala na Twitteru. Tlaibová uvedla, že podmínky, které si Izrael klade, jsou pro ni nepřijatelné. Přehodnotila tak svůj předchozí slib, že kvůli možnosti navštívit babičku na palestinských územích přijme jakékoli omezení. 

„Rozhodla jsem se, že návštěva babičky za těchto represivních podmínek by byla popřením všeho, v co věřím - boje proti rasismu, utlačování a nespravedlnosti,“ uvedla Tlaibová. Kongresmanka napsala, že Izraeli nechce dovolit, aby ji svým represivním zacházením ponížil a zneužil při tom její rodinu.

Fotogalerie

Tlaibová i Omarová jsou muslimky a chtěly navštívit Jeruzalém a Západní břeh. Izrael jim cestu nedovolil s odvoláním na zákon, který umožňuje odepřít vstup těm, kdo propagují bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům. Omarová k tomu uvedla, že jde o „urážku demokratických hodnot“. 

Tlaibová však ve čtvrtek požádala o vstup z humanitárních důvodů, který dostala. Kongresmanka zaslala izraelskému ministru vnitra Ajemu Derimu žádost o povolení navštívit devadesátiletou babičku, která žije na Západním břehu Jordánu. 

Izrael totiž uděluje povolení pro vstup i těm, kdo míří na palestinská území. 

„Ráda bych požádala o povolení vstupu do Izraele za účelem návštěvy příbuzných, zejména babičky, které bylo 90 let a žije v Bajt Úr al-Fauká (na Západním břehu Jordánu). Může to být má poslední příležitost se s ní setkat. Přijmu jakákoli omezení a nebudu při této návštěvě propagovat bojkot Izraele,“ napsala Američanka s palestinskými kořeny. Dopis ze čtvrtka byl zveřejněn v pátek, o půl den později si ovšem politička svůj slib rozmyslela.

Rodinná návštěva se měla údajně odehrát mezi 18. a 24. srpnem. Deri v pátek ráno rozhodl, že žádosti bude vyhověno na humanitárním základě.

Nátlak Trumpa?

Izraelské sdělovací prostředky v pátek píší, že původním odmítnutím cesty se Svatá země podvolila vůli amerického prezidenta Trumpa, který o obou poslankyních tvrdí, že nenávidí Izrael. 

Izrael měl totiž původně v úmyslu cestu dvou kongresmanek povolit, premiér Benjamin Netanjahu ale záležitost ve středu konzultoval s ministry vnitra, zahraničí, veřejné bezpečnosti, s šéfem bezpečnostní rady a generálním prokurátorem. Poté se rozhodl změnit názor. 

Podle agentury Reuters tak učinil právě hlavně kvůli nátlaku ze strany prezidenta Trumpa. Zákaz pak oznámila náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. Do Izraele by podle ní neměl mít povoleno jezdit nikdo, kdo „popírá naše právo na existenci“.

Agentura AP píše, že šéf Bílého domu tlakem na zákaz vstupu z dlouhodobé perspektivy ohrožuje základy americko-izraelských vztahů, totiž jejich apolitičnost. Trump v době, kdy se ještě v Izraeli ve čtvrtek rozhodovalo o vstupu političek, napsal, že povolit jej by bylo projevem slabosti. „Poslankyně Omarová a Tlaibová jsou tvářemi Demokratické strany a NENÁVIDÍ Izrael,“ napsal na Twitteru.

Zákaz neschvalují ani spojenci Izraele

Kritici se podle AP obávají, že Trump i izraelský premiér Netanjahu věc zneužívají ke krátkodobým politickým ziskům - Netanjahua čekají volby v září, Trumpa příští rok.

Jak uvádí AP, původní rozhodnutí Izraele cestu zakázat neschvalují ani jeho tradiční spojenci. Třeba nejvýše postavený Žid ve volené funkci v USA a trvalý obhájce Izraele, šéf senátní menšiny Chuck Schumer. Ten řekl, že rozhodnutí „poškodí americko-izraelské vztahy a podporu Izraeli v Americe“. 

„Žádná demokratická společnost by se neměla bát otevřené debaty. Spousta silných podporovatelů Izraele bude tímto rozhodnutím, které by Izrael měl zvrátit, hluboce zklamána,“ napsal v prohlášení. „Zamítnout vstup členům Kongresu USA je známka slabosti, nikoli síly,“ dodal.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že zákaz je „pod úroveň tak významného státu, jako je Izrael“. Zákaz také označila za urážku, „přes veškerou úctu k úžasnému Státu Izrael“. Toto rozhodnutí ji „hluboce zklamalo“.

Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), který se snaží o nepolitickou podporu Izraele, se domnívá, že ačkoli se stanoviskem Tlaibové a Omarové k bojkotu Izraele nesouhlasí, měly dostat možnost Izrael vidět. 

„Každý člen Kongresu by měl mít možnost Izrael navštívit a seznámit se s naším demokratickým spojencem z první ruky,“ napsal výbor.

Trump jako rasista

Obě zákonodárkyně byly mezi čtveřicí političek s přistěhovaleckými kořeny, které Trump v červenci vyzval, aby se vrátily do země svého původu. Jeho kritici jej za to nazvali rasistou. Omarová přijela do USA s rodiči jako dítě ze Somálska, Tlaibová má palestinské předky, ale narodila se v Americe.

Vraťte se tam, odkud jste přišly. Trump rasisticky urazil kongresmanky

„Izrael je otevřen jakémukoli návštěvníkovi a jakékoli kritice, a to s jedinou výjimkou: izraelské zákony zapovídají vstup do země lidem, kteří žádají bojkot Izraele,“ uvedl ve svém prohlášení Netanjahu. Podle něj i itinerář cesty plánované kongresmankami svědčil o tom, že jediným důvodem jejich návštěvy bylo podpořit bojkot Izraele a podkopat jeho legitimitu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Paříž a Řím tlačí na rozdělování migrantů. Neposlušné země chtějí pokutovat

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte se...

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte usilují o trvalý mechanismus na přijímání...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Najdete na iDNES.cz