Kanada chce vyškrtnout z hymny své syny, text prý zapomíná na ženy

  13:59aktualizováno  13:59
Kanada se chystá přepsat státní hymnu. V parlamentu leží návrh zákona, který by z ní vyškrtl zmínku o „synech, kterým velí vlastenecká láska“. Verš původně oslavoval kanadské muže bojující v první světové válce, chybí však zmínka o ženách. Premiér Justin Trudeau, který zemi řídí zhruba čtvrt roku, od počátku bojuje za jejich práva.

Kanadskou hymnu Češi znají zejména z hokejových zápasů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Kanado! Náš domove a rodná země! Všem tvým synům velí pravá vlastenecká láska,“ zpívá se od roku 1980 v kanadské státní hymně. Pokud však parlamentem projde návrh nového zákona, něžný cit k zemi javorového listu by pocítily i příslušnice něžného pohlaví. V nové verzi hymny by se totiž zpívalo: „Pravá vlastenecká láska velí nám všem“.

Kanada vyšetřuje vraždy indiánek

Kanadský premiér plánuje změnit postoje své země k indiánům. Úřady prověří přes...

Kanada v prosinci na popud premiéra Justina Trudeaua spustila vyšetřování vražd a zmizení bezmála 1200 indiánských žen.

Premiér také oznámil zcela nový přístup k původním kanadským obyvatelům, kteří se uplynulých desetiletí stávali terčem útoků a mnozí stále žijí na okraji společnosti (více se dočtete zde).

Dvojici slov v úvodních verších nejvýznamnější kanadské písně by rádi přepsali poslanci vládní Liberální strany. „Rád bych tímto návrhem vzdal poctu všem ženám, které pracovaly a bojovaly, aby vybudovali Kanadu, jakou dnes známe. Po dlouhé době chci konečně ocenit jejich podíl a oběti,“ uvedl před svými kolegy poslanec Mauril Bélanger, který návrh předložil.

Bélanger zasedá v kanadské Dolní sněmovně už od roku 1995 a zákon stejného znění nepředkládá poprvé. Minulý parlament ho zamítl. Z gramatického hlediska změna není nutná a naprostou většinu kanadské armády tvoří muži, argumentovali konzervativní poslanci.

Parlament zatím o změně hymny nehlasoval. Protože však Liberální strana po minulých volbách obsadila 184 poslaneckých křesel z celkového počtu 338 mandátů, očekává se, že hladce projde.

O „syny“ se bojuje už 36 let, v písni původně nebyli

„Těším se na spolupráci s kolegy, až se tímto důležitým problémem budeme znovu zabývat. Mimochodem, je rok 2016,“ vzkázal poslancům prostřednictvím robotického hlasu svého tabletu. Podle serveru Ottawa Citizen trpí parlamentní veterán amyotrofickou laterální sklerózou a již není schopný mluvit.

Navzdory nevyléčitelné nemoci nepřešla Bélangera chuť žertovat. Poslední věta jeho projevu totiž vtipně naráží na oblíbený bonmot jeho stranického šéfa. Justin Trudeau, který od listopadu řídí kanadskou vládu, v parlamentu proslul svým bojem za práva žen. Argument, kterým loni obhajoval svůj požadavek na rovnoměrné zastoupení mužů a žen v kabinetu, byl stručný: Je rok 2015.

Kanaďané svou vlastní hymnu při oficiálních příležitostech zpívají od roku 1980. Nahradila píseň „God Save the Queen“ - hymnu britského království, jehož kolonií Kanada bývala. Hnutí za práva žen už v té době tlačila na změnu textu, připomíná britský deník The Guardian.

Pokud by „synové“ z veršů skutečně zmizeli, šlo by vlastně o návrat k původní verzi oslavné písně, která se v Kanadě zpívá už od roku 1880. Právě tehdy napsal Adolphe-Basile Routhier její první francouzský text.

Anglická verze přibyla v roce 1908, kdy se skutečně zpívalo o vlastenecké lásce „nás všech“. Důraz na mladé muže přibyl v roce 1914, aby Kanaďané podpořili své vojáky mířící na bojiště první světové války.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Najdete na iDNES.cz