Kuba uvolňuje šrouby, lidé budou moci vyjet z ostrova bez výjezdní doložky

  7:59aktualizováno  12:45
Kubánci od příštího roku už nebudou muset žádat o povolení k výjezdu do ciziny. Oznámila to Havana s tím, že obyvatelům ostrova postačí cestovní pas. Režim si však ponechává prostor ke kontrole, kdo bude moci nakonec vycestovat, upozornila koordinátorka kubánských projektů Člověka v tísni Pavla Holcová.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kubánci nemohou z ostrova vycestovat bez takzvané "bílé karty" už od roku 1961. Vyřizování doložky je přitom zdlouhavé a nákladné. Výjezdní víza přijdou na 150 dolarů, uvedla televize CNN. Pořízení pasu pak přijde na 50 dolarů. Průměrný měsíční plat ve státním sektoru je na "ostrově svobody" přitom asi 460 pesos (zhruba 20 dolarů).

Obyvatelé Kuby také potřebují zvací dopis ze země, kam se chystají. Navíc třeba disidenti neměli prakticky žádnou šanci povolení získat. Kubánské úřady se na lidi, kteří žádali o výjezd, většinou dívaly jako na neloajální občany.

Nyní ale Havana začíná uznávat, že mnoho lidí chce odejít prostě z ekonomických důvodů a že Kuba by mohla vydělat na penězích a znalostech, které s sebou přinesou po návratu z ciziny, vysvětluje zpravodajka televize BBC v Havaně Sarah Rainsfordová.

Havana v úterý skrze stranický list Granma oznámila, že od 14. ledna příštího roku bude vycestování ze země jednodušší. Nové předpisy mají vyžadovat platný cestovní pas a vstupní víza do navštěvované země. Odpadne povinnost zvacího dopisu i výjezdních víz. Kubánci také budou smět zůstat v cizině místo jedenácti měsíců dva roky.

Změna však neznamená, že od příštího roku budou obyvatelé Kuby cestovat naprosto svobodně. Tak například, někteří vůbec nemusí dostat pas. "Běžný pas bude vydán kubánským občanům, kteří splní požadavky imigračního zákona," píše kubánský list s tím, že zákon právě prochází úpravami.

Doložky padají, ale razítko bude třeba stále

Koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni Pavla Holcová také upozorňuje, že výjezdní doložky sice odpadají, ale stát si stále ponechává jinou možnost, jak dohlížet na to, kdo bude moci do zahraničí. "Každý, kdo bude chtít vycestovat, bude muset mít speciální razítko v pase. A to bude moci být odepřeno komukoli, koho národní bezpečnost shledá nebezpečným nebo jednajícím proti zájmům společnosti," řekla Holcová iDNES.cz.

"V praxi to znamená, že de facto odpadne jeden papír, ale stát si pořád nechává možnost kontrolovat, kdo vycestuje a kdo ne. Přímo v tom zákoně je to napsané tak, že tohle opatření má zabránit odlivům mozků z Kuby," podotkla s tím, že Havana se spíše snaží změnit systém dohledu nad Kubánci, kteří chtějí vycestovat, a symbolickým uvolněním poměrů také zapůsobit doma i ve světě.

O úskalích v novém zákoně a odlivech mozků se lze koneckonců dočíst i v kubánském listu, který o změně informuje. "Reforma migračního zákona bere ohled na právo revolučního státu bránit se před vměšováním a podvratnými plány americké vlády a jejích spojenců. Proto budou i nadále platit pravidla bránící lidský kapitál vytvořený revolucí před vykrádáním talentů, které praktikují mocní," píše deník. Zvláštní povolení pro cesty už dnes potřebují třeba lékaři či vědci.

Kubánci ve světě

Více než milion Kubánců žije v současnosti v USA, tisíce dalších v Evropě, zejména ve Španělsku.

Uvolnění restrikcí omezujících cesty do ciziny je další ze série reforem, které Kuba zažívá pod vedením prezidenta Raúla Castra, jenž v roce 2008 na prezidentském postu nahradil chřadnoucího bratra Fidela. Kubánci mohou mít například mobilní telefony a neplatí už pro ně ani zákaz pobytu v hotelech.

Vládnoucí komunistická strana loni na sjezdu schválila na 300 ekonomických reforem, které podporují soukromé podnikání. Patří mezi ně například povolení zakládat soukromá družstva nebo prodávat i nakupovat bez omezení nemovitosti.

Kuba má přes jedenáct milionů obyvatel a přes 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (340 Kč), obyvatelé na druhou stranu mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Najdete na iDNES.cz