Konec jistot. Musíme s tím žít

  1:08aktualizováno  1:08
Washington - Z trosek newyorských mrakodrapů i ruin Pentagonu se včera ještě kouřilo, ale již bylo zřejmé, že útok na Spojené státy změní běh následujících roků a možná desetiletí. Pozná to každý, ať už cestuje s americkým pasem, žije na Blízkém východě nebo se jen chystá letět z Prahy do Stockholmu. Vstupujeme do éry "šedé války", která přišla po válce světové a studené. Víme už, že existuje nepřítel, ale nevíme, kdo jím je. Nemá tvář ani zřejmý cíl.

V této éře bude jiný i pohled Ameriky na svět a na její místo v ní. Prezident George Bush bude nucen znovu uvažovat o místě Ameriky ve světě. Ale o svém vztahu k Americe budou muset přemýšlet velmi zpytavě i američtí spojenci.

"Jsme svědky obratu v historii," řekl ve středu americký odborník na zahraniční politiku Morton Abramowitz," a ve způsobu, jakým budou Spojené státy hledět na svět v budoucnu." Do očí však zatím bije jedna věc: ukázalo se, že k napadení symbolů americké moci a k zasažení srdce i ducha Spojených států stačí zakoupit tři vnitrostátní letenky.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Nikoli tedy opatřit si jadernou raketu. Teroristé dokonce nepotřebují ani kufříkovou nukleární bombu, ale pouhé nože, aby dosáhli svého cíle. Od toho se mnohé odvíjí.
Toto poznání přichází v situaci, kdy prezident Bush postavil svou obrannou politiku na hrozbě raketového útoku a středobodem obrany učinil chystaný protiraketový štít, jenž má sestřelit cokoli, co by mohlo ohrozit USA.

Ale úterý přineslo drastické vystřízlivění: hrozby zůstávají i při své účinnosti děsivě prosté. A děsivě změněné. Američané začali okamžitě útok srovnávat s Pearl Harborem roku 1941. Tehdy však útočili vojáci na vojáky.

Ale doba se změnila. "Vojáky" jsou teď všichni. Každý může být zabit v boji. Nový způsob "válčení", jaký předvedli Americe teroristé, vytlačuje klasickou armádu v uniformách ještě více na okraj a hrozí přivést bitvy zítřka na ulic měst, do knihoven, úřadů či na stadiony.

Příklad? Ani nejsilnější armáda světa nebyla schopna ochránit své vlastní mozkové centrum, Pentagon. Myslíte, že se to týká pouze Američanů a pro nás v Evropě je to jen další akční film ze života? Omyl.

V úterý bylo v okamžiku výbuchu jen v Pentagonu téměř deset lidí hovořících česky. Ano, každý může být zabit v boji a vzdálenost už nehraje roli. Vždyť jsme tak okouzleni dobou internetu a tryskáčů, které smrskly svět na velkou vesnici.

To je vystřízlivění, které čeká na nás. Ve Washington Postu k tomu vyhrabali citát Trockého. Praštění revolucionáři měli citát na všechno, ale tenhle sedí pro naši dobu přesně: "Možná, že nemáte zájem o válku. Ale válka má zájem o vás." Jinými slovy: dojde si až k vašemu prahu.

Třeba když poletíte na nevinný let. Američané, kteří si doletěli pro smrt na Manhattan, také letěli na nevinné, rutinní lety. Boston - Los Angeles, to je na Ameriku zcela obyčejný let.

Lidé vystřízliví, ale vystřízlivění možná čeká i americkou vládu. George Bush věřil, že protiraketový deštník jej ochrání proti světu zvenčí - a že má právo si jej i přes nevoli značné části spojeneckého světa pořídit. America first, čili americké zájmy především.

A tady je další věc, která by měla doznat změny, jinak to bude ke škodě všech. Útok na New York a na Pentagon byl pro Ameriku oživený Pearl Harbor, zopakovaná historická zkušenost ze zákeřného přepadení.

Ale Pearl Harbor znamená pro americké dějiny ještě něco jiného. Je okamžikem, kdy Američané, jimž se nechtělo do války, pochopili, že se týká i jich. Svět se jich týká. A ani dva oceány jej od jeho zla nedokážou oddělit. Totéž je děje i nyní. Údery nepřinutí Ameriku stáhnout se do ulity izolacionizmu. V prvních hodinách bylo vidět, jak země zvedá hlavu.

U dálnice poblíž hořícího Pentagonu stál mladík v baseballové čepici a vysoko třímal americkou vlajku s hvězdami a pruhy. Jsme zde, říkal tím automobilistům v okolí.
George Bush bude muset zvednout vlajku zvednout ještě výš. To je možná nejdůležitější okamžik celé obrovské krize, která smetla zdánlivě nezničitelné mrakodrapy a otřásla duší Ameriky.

Spojené státy se znovu musí spojit se zbytkem světa, aby bok po boku čelily hrozbám terorismu. "Je nesmírně nutné, aby se teď naše zahraniční politika zbavila dojmu, že se stará výhradně o zájmy USA," napsal The New York Times.

Přesně takovou obavu měli američtí spojenci. Sílil v nich pocit, že Bílý dům nemá zájem brát v potaz to, co si myslí ostatní, a že je rozhodnut zajistit si bezpečnost sám. Nyní by však měl uznat, že dokonce ani Amerika toho není schopna. "V globálním světě jsou i hrozby globalizované, proto je nutné hledat spolupráci," řekl Morton Abramowitz. Každý stát má zájem na tom, aby žil v bezpečí. Rusové jej mají, Čína rovněž.

Amerika dochází k závěru, že k tomu, aby mohla vyhlásit válku proti terorismu, potřebuje znovu spojence. Válka bude - a bude tvrdá. Okamžitě se zde začaly objevovat hlasy kritizující předchozí roky, kdy teroristické akce proti americkým cílům byly považovány za zločin, a nikoli za válečný akt.

Proto se proti nim postupovalo právní cestou, vyšetřováním a soudy. Ale nyní se Američané shodují, že chtějí vést válku se všemi Džihádistány, které je ohrožují.
Nebude už to aseptická válka vedená lasery, satelity nebo křídlatými raketami. Zdá se, že znovu budou mizet v zapadlých končinách dobře vycvičení muži s tajným posláním. A pokud dojde velké akci, bude ničivá a rozhodná.

Bude se to týkat i nás. Jsme součástí stejného světa a sdílíme stejné hodnoty. Dopad bude mít někdy podobu nudné rutiny. Již dnes lze říct, že budeme déle čekat při odbavení na letištích, ale nebudeme se již smát nad otázkami bezpečnostních kontrol. "Balil jste si zavazadlo sám? A nedal vám někdo neznámý nějaký dárek?" Tyto otázky náhle dostaly jiný, vážný význam.

Toto úterý začalo jako běžný den. Skončilo jako den nové doby. Ta poznamená vývoj kolem nás, ale třeba i na Blízkém východě, kde Palestinci utrpěli strašlivou ránu. Unesená letadla na roky torpédovala i jejich věc. Leccos se mění.

Před deseti roky se říkalo, že nadchází "konec historie". Liberální demokracie a kapitalizmus triumfovaly a nezbývalo než co nejlépe z toho těžit. Ukázalo se, že to tak není. Síly, které jsou připraveny zabíjet a ničit jen pro zabíjení ničení, jsou mohutnější. Éra šedých válek dorazila k nám všem.

Žena pokrytá prachem prchá od newyorského Světového obchodního centra (WTC) krátce poté, co se jedna z budov zřítila po sérii teroristických útoků na budovy WTC v New Yorku a na budovu amerického ministerstva obrany ve Washingtonu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Konflikt mezi Čínou a USA by byl horší než první světová válka

Exministr zahraničí USA Henry Kissinger to na konferenci v Pekingu vyjádřil příměrem. V nové studené válce sice svět...

V Kolumbii to vře. Lidé vyšli do ulic, násilnosti si vyžádaly tři mrtvé

Tisíce lidí ve čtvrtek v Kolumbii vyšly do ulic hlavního města Bogotá, aby vyjádřily nesouhlas s vládou prezidenta...

Krampová-Karrenbauerová překvapila spolustraníky. Měla v plánu rezignovat

Předsedkyně německých křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová v pátek překvapila své...

Měl jsem vyvracet lži Johnsona o brexitu, kaje se před důchodem Juncker

Zastánci odchodu Londýna z Evropské unie lhali a to včetně současného britského premiéra Borise Johnsona. Uvedl to...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz