Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Putin přirovnal komunismus k Bibli a zastal se voskového Lenina

  11:29aktualizováno  13:10
Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Leninovo mauzoleum na Rudém náměstí v Moskvě je pokračováním tradice světových náboženství. Na setkání se svými příznivci také prohlásil, že v komunistické ideologii se dá najít totéž, co v Bibli. Podpořil také myšlenku na obnovení vyznamenání "Hrdina práce".

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání se svými "důvěrníky" v Moskvě (10. prosince 2012) | foto: AP

Všech výše uvedených myšlenek se ruský prezident dopustil v pondělí v Moskvě na setkání se svými "důvěrníky". To je skupina 550 lidí, kteří jej oficiálně podporují. Najdete tam všechny. Zpěváky, herce, politology, sportovce, filmaře... Z těch nejznámějších třeba krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka nebo režiséra Nikitu Michalkova.

Původně to bylo seskupení určené pro předvolební kampaně, nyní jej však Kreml zamýšlí "zpravidelnit", pořádat výroční setkání a úzce s "důvěrníky" spolupracovat.

Policie prohledala byty opozičníků

Ruští policisté v úterý ráno podnikli razii u tří opozičních aktivistů v souvislosti s vyšetřováním květnových "nepokojů" a údajných příprav revoluce.

Podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina se kriminalistům podařilo získat důkazy, že se opoziční aktivisté na jaře školili v Litvě z přípravy "revoluce" v Rusku a že je financoval gruzínský politik Givi Tagamadze, blízký prezidentovi Saakašvilimu.

Už v pátek policie prohledala byt režiséra Pavla Kostomarova, který natáčí filmovou kroniku o opozici. V pondělí jej vyslechla jako svědka v případu květnových potyček demonstrantů s policisty v předvečer inaugurace
Vladimira Putina prezidentem. Z účasti na těchto "masových nepokojích" bylo obviněno 20 lidí, z nichž jeden už byl odsouzen ke čtyřem a půl rokům vězení za napadání policistů.

V souvislosti s případem "masových nepokojů" vyšetřovatelé prohledali byty dalších tří opozičních aktivistů, Taisy Alexandrovové, Jurije Nabutovského a Anny Kornilovové, kteří se podle Markina zúčastnili vzpomínaného školení z revoluce.

Zdroj: ČTK

"Šikovně to udělali, komunisti"

A právě před těmito lidmi Putin v pondělí prohlásil, že Leninovo mauzoleum na Rudém náměstí je "pokračováním tradice světových náboženství, která vyzývají k uctívání ostatků svatých".

"Jeďte se podívat do kláštera, jeďte se podívat na Athos v Řecku, tam jsou ostatky svatých. Ve stejném duchu si komunisté přisvojili tuhle tradici a udělali to šikovně, ve shodě s požadavky své doby," prohlásil ruský prezident.

A ještě dodal, že mnohé "postuláty komunistické ideologie byly převzaty z náboženství". "V kodexu budovatelů komunismu najdete všechno, co v Bibli. Jen se podívejte. Nezabiješ. Nepokradeš. Nepožádáš manželky bližního svého. To všechno je tam popsáno."

Pokud to měl být vtip, což by sedělo - vzhledem k milionům mrtvých v gulagu a majetku ukradenému soukromníkům - pak to ruská média nezaznamenala.

A Leninovo mauzoleum? V Rusku se už léta diskutuje o tom, že by otec revoluce měl být konečně pohřben. Nejen proto, že se ho nikdo neptal, zda chce po smrti ležet v mramorové kobce, ale třeba také proto, že údržba těla je s přibývajícím časem čím dál náročnější. Z původního Lenina už údajně zbylo jen nějakých deset procent, zbytek je vosk.

Ruští sociologové na toto téma pravidelně pořádají průzkumy veřejného mínění. Letos v dubnu, u příležitosti Leninova narození, z šetření institutu VCIOM vyšlo, že pohřbít Vladimira Iljiče si přeje 56 procent Rusů. Proti bylo jen 28 procent respondentů.

Oceňujme pracovníky. Ale které?

Dalším velkým tématem, které vzešlo z pondělního Putinova setkání s důvěrníky, je myšlenka obnovy vyznamenání "Hrdina práce". Tedy socialistického ocenění, které se dávalo zasloužilým stachanovcům.

Putin tuto myšlenku, s níž přišel letos v létě jeho zmocněnec pro Uralský federální okruh Igor Cholmanskich, podpořil. Což v podstatě znamená, že návrat sovětského ocenění je skoro jistý.

Putin nicméně zdůraznil, že nelze beze zbytku kopírovat sovětské časy. "Všichni společně se musíme zamyslet. Kritéria (pro udělení vyznamenání) musejí být jasná a srozumitelná, nesmí jít jen o počet odpracovaných let, ale o výsledek, o příspěvek k rozvoji naší země," prohlásil. Koho by tedy vyznamenal? To neřekl. Prý se to bude řešit později.

A nakonec se prezident pozastavil u aktuální politické situace a protestního hnutí, které se v zemi rozhořelo po loňských prosincových parlamentních volbách. Jeho útlum podle něj nemá nic společného s nějakým "utahováním šroubů" (jak opozice a západní média nazývají sérii protiopozičních zákonů schválených od Putinova květnového nástupu do Kremlu), ale s  tím, že Rusové prostě "nechtějí žádnou revoluci".

"Revolucí už u nás bylo dost," sdělil šéf Kremlu svým důvěrníkům. Lidé chtějí změny, změny k lepšímu, a to co nejrychleji. Ale revoluci? To ne.

"Tohle už je příliš"

Putinovo přirovnání komunistické ideologie k náboženství je poněkud nepochopitelné v kontextu toho, jak se prezident přátelí s Ruskou pravoslavnou církví a jejím představeným, patriarchou Kirillem.

Ten se ke slovům prezidenta nijak nevyjádřil, alespoň prozatím. Ale pravoslavní aktivisté už se ozvali. Stejně jako nacionalisté. Obě skupiny Putinova teorie o mauzoleu coby místě uctívání svatých ostatků a paralelách mezi komunistickou ideologií a Biblí pobouřila.

"Očekávám reakci na taková slova. Doufám, že patriarcha Kirill nebude mlčet. Že Ruská pravoslavná církev není tak trpělivá a tolerantní. Je nepochybné, že se k tomuto vyjádří mnoho význačných činovníků církve. Protože tohle už překračuje veškerou mez," řekl ruské službě BBC lídr nacionalistického hnutí "Russkie" Dmitrij Děmuškin. Putin podle něj riskuje, že ztratí podporu mnohých pravoslavných i kozáckých organizací.

Autor:

  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Ruska se udusila při soutěži v pojídání zákusků, zatímco diváci tleskali

Měla to být zábava, nakonec však skončila tragicky. Před očima diváků se udusila jedna z dívek účastnících se soutěže v...

Bouře Dennis udeřila. O život přišli dva lidé, zrušeny jsou stovky letů

Týden po bouři Ciara Britské ostrovy zasáhla bouře Dennis. Během víkendu byly zrušeny stovky letů, o život přišli dva...

Koronavirus dobyl skoro všechny kontinenty. Experty děsí hlavně Afrika

Egypt ohlásil v pátek první případ nákazy koronavirem COVID-19 v Africe. Čínský virus tak nyní dobyl už všechny...

Kdo jídlem plýtvá nejvíce? Ten, kdo žije zdravě, zjistila studie v USA

Nová studie publikovaná v American Journal of Agricultural Economics dokázala, že Američané hodně plýtvají. Hodnota...

Najdete na iDNES.cz