Slováci volili do zastupitelstev, vítězství Směru kalí další oslabení

  11:37aktualizováno  11:37
Na Slovensku se v sobotních komunálních volbách vybírali primátoři měst, starostové obcí a poslanci místních zastupitelstev na další čtyři roky. Uspěli hlavně nezávislí kandidáti, ze stran pak vládní Směr-SD. Zaznamenal však ztráty. Novým primátorem hlavního města Bratislavy se stal architekt Matúš Vallo.

Voleb se mohlo zúčastnit více než 4,4 milionu oprávněných voličů, kromě občanů Slovenska i cizinci s trvalým pobytem na Slovensku. Z některých regionů země byl hlášen značný zájem obyvatel o hlasování. Volební účast podle předběžných informací však dosahovala jen zhruba 49,86 procenta.

Vládní sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica dosáhli nejlepšího výsledku, ovšem oslabili a přišli o posty šéfů radnic také v několika větších městech. Vyplývá to z výsledků voleb, které po sečtení všech hlasů zveřejnil slovenský statistický úřad.

Nezávislí kandidáti obsadí křesla starostů a primátorů ve více než dvou pětinách z celkového počtu zhruba 2 900 obcí a měst na pětimilionovém Slovensku. Směr-SD samostatně získal funkce téměř 592 primátorů a starostů, v předchozích obecních volbách v roce 2014 to bylo 847. Kromě toho uspěli i kandidáti, které Směr-SD podpořil v různých koalicích s dalšími stranami.

Nejsilnější vládní strana Směr-SD ztratila ve volbách úřady primátorů i ve třech krajských městech, a to v Košicích, v Žilině a v Nitře. Směr-SD tak už nebude mít primátora v žádném z osmi krajských měst.

„Stranicky jsme opět vyhráli. Chtěli jsme více, ale navzdory tomu, jak nás pomlouvali, osočovali, je to velmi příjemný výsledek,“ řekl Fico ve vysílání televize TA3. Poukázal rovněž na volební výsledky parlamentních opozičních stran, které v komunálních volbách výrazně zaostaly za Směrem-SD a podle Fica se „vypařily“.

Fico také nastínil možnost debaty o převzetí volebního systému z České republiky, kde primátoři a starostové nejsou voleni přímo, ale obsazení těchto pozic v samosprávě je výsledkem koaličních dohod v zastupitelstvech.

Ficova strana, která se v posledních letech potýká s poklesem popularity, tak oslabila i v dalších volbách. Směr-SD zaznamenal ztráty v parlamentních volbách v roce 2016 i v loňských krajských volbách. Fico, jenž před čtyřmi lety neuspěl v přímé volbě prezidenta, letos v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Směr ztratil všechna krajská města. Ztratil ovšem zejména schopnost přesvědčit lidi, že dokáže vládnout,“ komentoval výsledky hlasování list Denník N. List Sme označil sobotní hlasování za volby změn, hovořit o drtivé porážce Směru-SD je podle něj ale příliš brzy.

Hlavní město povede architekt Vallo

V Bratislavě bude novým primátorem architekt Matúš Vallo, který kandidoval za koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu a který získal 36,5 procenta hlasů. Na druhém místě s podporou 22,9 procenta skončil bývalý šéf televize Markíza i Rozhlasu a televize Slovenska Václav Mika. Až třetí místo obsadil současný primátor Ivo Nesrovnal.

Vallo už v noci oznámil své vítězství ve slovenské metropoli. „Spolu změníme Bratislavu na lepší místo pro život,“ prohlásil na tiskové konferenci Vallo, který před volbami vedl mohutnou a nákladnou volební kampaň. K vítězství mu gratuloval i Nesrovnal, který zároveň přiznal vlastní porážku.

Střídání ve vedení magistrátu čeká také druhé největší slovenské město Košice. Tady uspěl s výrazným náskokem opoziční kandidát Jaroslav Polaček, získal 43,27 procenta hlasů. Na druhé příčce se umístil kandidát nejsilnější strany slovenské vládní koalice Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Martin Petruško. Tomu dalo svůj hlas 23,86 procenta voličů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

VIDEO: Ind utopil v řece auto, které dostal k narozeninám. Chtěl mít jiné

Ind poslal do řeky auto, které dostal k narozeninám, přál si jiné

Mladík ze severoindického města Jamuna Nagar minulý pátek natlačil do řeky své nové auto, které dostal od rodičů k...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, obává se britská policie

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Najdete na iDNES.cz