Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Ego a ignorance povedou světovou velmoc. Diktátoři už se těší

  9:29
Ve středu byl do čela Spojených států zvolen Donald Trump. „Člověk bez politických zkušeností, populista a egoistický sexista, pro kterého je uspokojení vlastních choutek důležitější, než dodržování obecně přijatých pravidel chování,“ hodnotí ho v komentáři pro iDNES.cz Vladimír Votápek.

Donald Trump během setkání s Barackem Obamou v Oválné pracovně Bílého domu (10. listopadu 2016). | foto: AP

Jistě, podobné vlastnosti můžeme najít u řady jiných politiků, včetně amerických prezidentů. Ale tentokrát je to poprvé, kdy bude nejmocnějším člověkem planety chlap, který ani nepovažuje za potřebné zachovávat dekorum a předstírat, že je ochoten omezovat svoje ego ve jménu nějakých vyšších hodnot.

Jeho funkční období bude mimořádně zajímavým testem pevnosti základů americké demokracie a vlivu jedince na světovou politiku a ekonomiku.

Co od něj můžeme očekávat a jaká rizika nám přináší jeho zvolení? Při této analýze vyjdeme ze tří faktorů:

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Prvním není ani tak Trumpova ignorance, kterou projevil v řadě zahraničněpolitických výroků, jako spíše rysy jeho osobnosti. Zatímco na jeho znalostech a názorech je možné pracovat, osobnostní profil sedmdesátiletého člověka už nikdo nezmění.

Druhým faktorem jsou pravidla fungování amerického politického systému a zájmy různých mocenských skupin v USA. Tyto zájmy bude washingtonská elita prosazovat bez ohledu na to, kdo sedí v Bílém domě. Trumpa bude také omezovat ústavně zakotvený systém brzd a protivah, které omezují svobodu konání každého amerického prezidenta.

Třetím faktorem je systém bilaterálních a multilaterálních vztahů, do kterých jsou Spojené státy zasazeny a které také významně ovlivňují možnosti manévrování této země a jejího vůdce.

Čekejme sérii nepromyšlených unáhleností

Trumpovo pohrdání elitami a odmítání expertních názorů, omezujících jeho ego, patrně povede k řadě unáhlených, nedostatečně promyšlených rozhodnutí jak ve vnitřní, tak i zahraniční politice. Můžeme očekávat, že se například přikloní k těm silám, které odmítají globální oteplování a z něho plynoucí nutnost celoplanetárního omezení vypouštění skleníkových plynů, redukce látek porušujících ozónovou vrstvu a řady dalších opatření k ochraně přírody.

Jeho příkladu budou následovat další populisté a jako výsledek dojde k citelnému zvýšení bezpečnostních a hospodářských rizik, spojených se zhoršováním životního prostředí. Případné odstoupení USA od Pařížské dohody může být jen prvním kamínkem, spouštějícím lavinu.

Trump v čele USA

Demokracii hrozí další ztráta přitažlivosti. Zvolení Trumpa je ze strany autoritářských a diktátorských režimů považováno za projev systémové slabiny demokracie. Tou je podle nich skutečnost, že v klíčových momentech je rozhodování v rukou většiny, která je podprůměrně vzdělaná, snadno manipulovatelná a málo kompetentní.

Epidemie sobectví a demagogie

Pokud k tomuto prezident Trump ještě přidá předpokládaný odklon od politiky podpory demokracie a lidských práv, nezájem o rozvojovou pomoc a přesvědčení, že mezinárodní obchod má sloužit pouze americké ekonomice, pak můžeme očekávat světovou epidemii sobectví a demagogie.

Z mezinárodních vztahů se budou vytrácet zbytky ideálů. Vznikne přesně taková situace, která vyhovuje Putinům, Lukašenkům a podobným populistům od Číny, přes Filipíny až po Zimbabwe, protože znemožňuje objektivní hodnocení jejich schopností řídit své země a měnit je k lepšímu.

Lze také očekávat, že prezident Trump bude, alespoň v prvním období svého mandátu, snadnou kořistí zkušených manipulátorů. A to nejen uvnitř Spojených států, ale také – a z pohledu Evropy především – na mezinárodním poli.

V roce 2001 sehrál Vladimír Putin novému americkému prezidentovi Georgi Bushovi během jejich summitu ve Slovinsku dojemnou scénku o své křesťanské duši a přesně podle příruček pro agenty KGB si tak načas získal jeho důvěru. Lze se obávat, že s Donaldem Trumpem to bude mít ruský prezident ještě snazší. Co když na nejvyšší úrovni vznikne něco podobného Berlusconiho vile, ve které chlapáci z čínského nebo ruského politbyra snadno přesvědčí egoistu Trumpa, že jejich vzájemná solidarita je důležitější než zájmy zemí, které Donald ani neumí najít na mapě?

Státy v okolí Číny a Ruska proto musí do svých kalkulací zahrnout zvýšené riziko toho, že jim Spojené státy nepomohou, až se budou bránit agresivitě velmocenského souseda. Ekonomické, informační, nebo vojenské. Spojené státy v posledních letech vložily mnoho prostředků a úsilí do omezování vlivu Číny v Asii. Také v Evropě jsou vnímány jako hlavní garant bezpečnosti a stability. S Trumpem v Bílém domě jim hrozí, že o své investice přijdou.

Restart vztahů s Ruskem, nebo kamarádění s agresorem?

Z pohledu Evropy a ČR je samostatnou kapitolou volání po zlepšení relace mezi Ruskem a USA. Na něm by samozřejmě nebylo nic špatného, pokud by se neuskutečnilo za cenu rezignace na mezinárodní právo a zájmy konkrétních zemí.

Vztahy Moskvy s Washingtonem se přece nezhoršily v důsledku nějakých piklů prezidenta Obamy, washingtonské nebo bruselské byrokracie. Relace mezi Ruskem a vyspělými zeměmi se dostaly na bod mrazu proto, že Rusko systematicky porušuje mezinárodní pravidla a ohrožuje mír v Evropě.

Ekonomické sankce a chladné chování je z naší strany opravdu velmi umírněnou a nedostatečnou reakcí na agresivitu Kremlu. Pokud by teď mělo dojít ke zlepšení vztahů mezi ruským a americkým prezidentem, aniž by se Moskva distancovala od svých předchozích kroků, pak by nešlo ze strany USA o vstřícné gesto, ale o jednostrannou kapitulaci.

Uvedená rizika se týkají i Česka. Zvolení Donalda Trumpa pro nás mimo jiné znamená, že se musíme konečně začít chovat dospěle a převzít odpovědnost za udržení své svobody a evropského způsobu života. Měli bychom nejen více investovat do své obrany a bezpečnosti, ale musíme konečně začít jednat jako spolehliví spojenci.

Musíme v praxi ukázat, že hodnoty jako solidarita a schopnost obětovat část svých zájmů ve prospěch celku, jsou pro nás skutečně důležité. Až dosud jsme to nedělali a chovali se jako černí pasažéři. Co hůř – nejen že jsme neplatili za lístek do vlaku, ale ještě jsme si stěžovali, že nám neservírují kaviár a šampaňské a že musíme chroupat vlastní chleba s řízkem.

Autor:

Inaugurace Donalda Trumpa

Druhé čtyřleté prezidentské období Donalda Trumpa začne inaugurací a složením přísahy 20. ledna 2025. Donald Trump zvítězil v listopadových volbách proti Kamale Harrisové.

Česko na euru vydělá, pokud dobře zafixuje kurz, míní ekonom

  • Nejčtenější

Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat

Premium

Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet. Správce střelnice je poučil a dal jim k ruce instruktora. Protože ani jeden z nich neměl zbrojní...

Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman

Rozstřel

Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem Vladimírem Vokálem zhodnotil práci nejvyšších ústavních činitelů, vysvětlil, proč se přeměnil v...

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

Premium

Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete platit. Stavební úřad má podle loni novelizovaného stavebního zákona pravomoc vám uložit pokutu až...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

„Brutálně ho zmlátili, ale přežil to.“ Útočníci v Gruzii přepadli expremiéra

Bývalý gruzínský premiér Giorgi Gacharia, který vede jedno z hlavních opozičních uskupení, skončil v péči lékařů v nemocnici poté, co byl v úterý v noci přepaden a surově zbit. Ve středu to oznámila...

15. ledna 2025  17:57

Vláda kývla na chráněnou oblast Soutok, pro nepedagogy stát pošle 11 miliard

Návrh na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok na pomezí řek Moravy a Dyje schválila vláda. Území spadající pod novou chráněnou krajinnou oblast patří k největším komplexům lužních lesů ve...

15. ledna 2025  6:05,  aktualizováno  17:55

S bitím nepřestali, ani když hlasitě plakala. Soud potrestal surové napadení ženy

Okresní soud v Novém Jičíně uzavřel případ brutálního napadení ženy v Kopřivnici z loňského července, za který jeden z mladých útočníků dostal tři a půl roku vězení a jeho dva komplicové podmíněné...

15. ledna 2025  17:39

Jurečka marně žádal SPD, ať nebrání hlasování o platech kvůli pohřbu Ferance

O zvýšení svých platů rozhodnou poslanci až v pátek. A to navzdory tomu, že se jak vládní koalice, tak poslanci opozičního ANO snažili, aby jednání o platech skončilo už ve středu, aby mohli...

15. ledna 2025,  aktualizováno  17:32

Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?
Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?

Mít správně vybavenou domácí lékárničku je velice důležité pro efektivní poskytnutí první pomoci, zejména dětem. Bez ohledu na to, zda se jedná o...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...