KOMENTÁŘ: O trůn se hlásí princezna Ksenija. Pro Putina bude vítaným dárkem

  10:30aktualizováno  10:30
Kandidaturu na úřad ruského prezidenta nedávno oznámila Ksenija Sobčaková. Populární televizní moderátorka hlásící se k ruské opozici by mohla sehrát roli Putinova volebního sparingpartnera. Záleží ale na ní, zda bude politickou stálicí, či kometou, která brzy zhasne, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek.

Sobčaková oznámila kandidaturu v prezidentských volbách v březnu 2018. | foto: AP

Na ruském politickém nebi se objevila nová hvězdička. Dcera bývalého petrohradského starosty a příslušnice ruské „zlaté mládeže“ oznámila svou kandidaturu na funkci ruského prezidenta.

Bude nepochybně zajímavé sledovat, jaký další osud bude mít. Zda se z ní stane stálice politické scény, nebo jenom na nějaký čas zazáří a jako kometa brzy zmizí z pohledu svých spoluobčanů.

I když Rada federace (horní komora ruského parlamentu) ještě nevyhlásila termín prezidentských voleb, z textu relevantních zákonů, především zákona „O volbě prezidenta RF“, plyne, že první kolo voleb nové hlavy Ruské federace by mělo proběhnout 18. března 2018. V zemi, kde je prezident nepochybně nejsilnější politickou figurou, zásadně ovlivňující osudy svých spoluobčanů, by pozorovatel očekával, že necelých pět měsíců před dnem D naplno probíhá předvolební kampaň. V Rusku tomu tak není.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul České republiky v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Pravda, k dnešnímu dni existuje seznam 15 uchazečů o post hlavy státu. Někteří z nich jsou vyložení outsideři, jiní patří mezi dlouholeté politiky (jako například Vladimir Žirinovskij, nebo Grigorij Javlinskij). Rozhodující ale je, že mezi deklarovanými uchazeči dosud chybí dosavadní prezident a podle všech relevantních odhadů i budoucí hlava státu – Vladimir Vladimirovič Putin.

Předvolební kampaň proto vlastně ani neprobíhá. Jedinou osobností, která bere blížící se volby opravdu vážně, je opoziční kandidát Alexej Navalnyj. Ten využívá každou příležitost, aby útočil na ruský establishment i prezidenta Putina a ukazoval jejich zkorumpovanost a neschopnost vyvést Rusko z dlouhodobé morální i ekonomické krize.

Problémem Alexeje Navalného je ale skutečnost, že byl v letech 2013 a 2014 dvěma pravomocnými výroky soudu uznán vinným ze zpronevěry a odsouzen k podmíněným trestům odnětí svobody. Proto nemůže být Ústřední volební komisí platně zaregistrován jako oficiální uchazeč o zvolení hlavou ruského státu – a to bez ohledu na všeobecné přesvědčení, že oba soudní výroky jsou nespravedlivé a byly zfabrikovány na základě pokynu z Kremlu.

Jak bylo řečeno úvodem, zatím nejnovějším přírůstkem na seznamu kandidátů je Ksenija Anatolijevna Sobčaková, mladá dáma, která se dlouhá léta pohybuje ve světě módy a na televizních obrazovkách jako moderátorka a novinářka. Ksenija Anatolijevna je dcerou prvního demokraticky zvoleného petrohradského starosty, v jehož týmu svého času pracoval i dnešní prezident Vladimir Putin.

Protože rodná KGB nedokázala mladého operativce po stažení z NDR uživit, našel si Vladimir Vladimirovič civilní zaměstnání u tehdejší hvězdy demokratické scény, Anatolije Sobčaka. Od těch dob se také datuje zvláštní vztah mezi Putinem a mladou Sobčakovou. Ten byl potvrzen naposledy 24. října, kdy princezna Ksenija prohlásila, že Putin svého času zachránil jejímu otci život a proto nebude současného prezidenta nikdy kritizovat jako člověka, ale pouze jako politika.

Fotogalerie

Podle všeho tak nechtěně potvrdila spekulace ruského tisku, že Kreml už od léta hledá vhodnou ženskou figuru, která by mohla sehrát roli jakéhosi Putinova volebního sparingpartnera. Kandidáta, který by zaujal především liberální městské voliče, pro které je současný prezident poněkud nevolitelný.

Ksenija Sobčaková je pro tuto roli velmi vhodná. Podle průzkumu sociologické agentury VCIOM její jméno zná 95 % Rusů. V minulých letech se opakovaně objevovala na akcích pořádaných Navalným a dalšími Putinovými protivníky, což jí dodává určitou opoziční legitimaci. Tu ještě posílila prohlášením, že v případě účasti Alexeje Navalného ve volbách ze soutěže odstoupí, aby netříštila demokratické síly.

Má to jenom jeden malý háček – pravděpodobnost, že Navalnyj opravdu bude moci kandidovat, se blíží k nule. A proto se zdá být jisté, že princezna Ksenija bude moci sehrát svou roli až do konce. Zároveň má pověst členky „zlaté mládeže“, což ji spolehlivě diskvalifikuje v očích těch, kteří v Rusku skutečně drží moc. To jenom pro případ, že by vzala svou roli opravdu vážně a chtěla se dostat k výsledku vyššímu než jednotky procent. Její účast ve volbách tak bude pro Vladimira Vladimiroviče vítaným dárkem. Na jednu stranu ji bude moci v očích Západu, ale i části domácího publika, prezentovat jako důkaz demokratičnosti voleb. Na stranu druhou ho Ksenija nemůže ohrozit.

Dnes samozřejmě nemůžeme říct, zda se myšlenka účasti v prezidentských závodech vylíhla bezprostředně v hlavě Ksenije Sobčakové, nebo zda jí to někdo poradil. Z pohledu Kremlu je ale její kandidatura opravdu dobrá zpráva. Proto bych se docela vsadil, že nápad poslat mladou Sobčakovou do voleb se vylíhl v hlavě nějakého šikovného analytika ruských zvláštních služeb.

Asi tak, jako před dávnými lety vytáhla KGB na politickou scénu Vladimira Žirinovského. Od těch dob hraje Vladimir Volfovič roli opozice. Vulgární a nacionalistické karikatury opozice, je nutné poznamenat. Ale pro kremelské režiséry ruské parodie na demokracii je i taková role dobrá. Teď bude zajímavé sledovat, jak svou roli sehraje Ksenija Sobčaková. Doufejme, že při ní prokáže lepší vkus než Vladimir Žirinovskij.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Soumrak e-cigaret? USA kvůli plicnímu onemocnění plánují zákaz příchutí

USA plánují  zakázat prodej elektronických cigaret s příchutí po celých USA....

Spojené státy zachvátila panika kvůli elektronickým cigaretám s příchutěmi. Je to reakce na stovky případů neznámého...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz