Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

KOMENTÁŘ: První oťukávání. Nahlédl i Trump až do Putinovy duše?

  9:13
Při příležitosti summitu G20 se v Hamburku sešla k bilaterálním jednáním celá řada světových státníků. Snad největší pozornost byla upřena na schůzku prezidentů Spojených států a Ruské federace. Žádný významný závěr však podle všech informací nepřinesla, píše v komentáři analytik Vladimír Votápek.

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při příležitosti probíhajícího summitu G20 v Hamburku. (7. 7. 2017) | foto: Reuters

Jejich setkání překvapilo svou délkou. Na místo plánovaných cca 35 minut spolu Donald Trump a Vladimír Putin strávili více než dvě hodiny. Co je nejdůležitější, mezi prezidenty podle všeho nevypuklo žádné „fantastické partnerství“, jak svého času sliboval nový nájemník Bílého domu. A to je vlastně velmi slušný výsledek.

Připomeňme si, že lídři obou jaderných supervelmocí se od Trumpovy inaugurace ještě nesetkali. Hovořili spolu dvakrát po telefonu, ale to bylo vše. Podobně sporadické jsou styky mezi dalšími politiky nebo úředníky obou stran.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Důvod pro takovou zdrženlivost je jednoduchý. Rusko, resp. lidé s vazbami na Kreml, jsou obviňováni ze zasahování do předvolební kampaně v USA s cílem ovlivnit výsledek prezidentských voleb. A prezident Trump, spolu se svými spolupracovníky, jsou v podezření, že se na těchto aktivitách podíleli. Proto si dnes skoro každý ve Washingtonu dává velký pozor, aby nebyl vůči Rusku příliš vstřícný nebo otevřený. Říká se tomu „Red Scare“ a situace údajně došla tak daleko, že jsou fakticky zmražena i jednání na čistě odborné, technické úrovni. Například konzultace, které jsou nezbytné například v rámci kontrolních mechanismů celé řady strategických odzbrojovacích smluv, uzavřených svého času mezi USA a SSSR.

V tomto smyslu je setkání mezi prezidenty jistě pozitivní krok, který snad vrátí vztahy mezi Moskvou a Washingtonem na normální pracovní úroveň. Se schůzkou ale byla spojena i celá řada obav. Ty pramenily především z nevyzpytatelnosti prezidenta Trumpa. Z jeho stále ještě nedostatečné kvalifikace v oblasti mezinárodních vztahů. Z představy, že může, byť neúmyslně, prozradit svému partnerovi nějaké informace poškozující Spojené státy nebo jeho spojence. Že by se mohl jménem USA zavázat k nějakému obchodu, který by jemu osobně připadal vynikající, ale ve skutečnosti by oslabil západní společenství. Zdá se, že nic z toho se nestalo a to snad lze považovat za určitý úspěch.

Zeman zůstal doma

Jednání obou prezidentů mělo určitou předehru ve Varšavě, kam Donald Trump zamířil krátce před příletem do Hamburku. Americký prezident zde podpořil tzv. Iniciativu tří moří, která si klade za cíl lepší propojení dopravní a energetické infrastruktury od Pobaltí přes Polsko až k Bulharsku a Chorvatsku. Tím by se mj. snížila energetická závislost regionu na Moskvě.

Plán má zatím jen málo konkrétních rysů, ale o to důležitější je setkávat se a jednat s partnery. Hlavy států všech bývalých sovětských satelitů si to zjevně uvědomují, protože do Varšavy přicestovaly. Ovšem s jednou výjimkou. Náš prezident Miloš Zeman místo schůzky s Donaldem Trumpem raději odpočíval na Vysočině. Těžko říci, zda důvodem byla jeho uražená ješitnost, nebo nějaký zdravotní důvod. Naší zemi to každopádně neprospělo.

Západní civilizace je v sázce, řekl Trump v prvním evropském projevu

Prezident USA během své řeči před nadšeným polských publikem mj. vyzval Rusko, aby skončilo se svými destabilizačními aktivitami na Ukrajině a dalších místech, aby zastavilo podporu nepřátelským režimům, včetně Sýrie a Íránu, a aby se namísto toho přidalo ke společenství odpovědných národů v boji proti společnému nepříteli a na obranu civilizace. To byla nepochybně výrazná slova, nicméně nic nenasvědčuje tomu, že je Donald Trump zopakoval Vladimíru Putinovi přímo do očí. A to za úspěch lze považovat jenom stěží.

Zásadní verdikt se nekonal

Podle dostupných informací byla nejdelší část rozhovoru věnována údajnému ruskému vměšování do amerických voleb. Jak se dalo očekávat, prezident Putin takové aktivity popřel. A jak se také dalo čekat, prezident Trump mu, podle všeho, rád uvěřil.

Oba politici také hovořili na téma kybernetické bezpečnosti. Podle toho, co zaznělo na Putinově závěrečné tiskové konferenci, by USA a RF měly vytvořit pracovní skupinu, která se bude zabývat otázkami dodržování mezinárodního práva v kyberprostoru. Uvidíme, co z toho vzejde, ale zatím to vypadá jako typický kremelský úhybný manévr. Jako pokus vyvléknout se z podezření ze zcela konkrétních podvratných aktivit tím, že zahájím obecnou a nutně rozbředlou diskusi o mezinárodním právu v kyberprostoru.

Trump a Putin si na summitu G20 v Hamburku poprvé podali ruce:

7. července 2017

Nejkonkrétnějším závěrem se nakonec zdá být dohoda prezidentů o tom, že v Sýrii podpoří vytvoření „jižní“ zóny deeskalace. V zásadě tím navázali na dohodu mezi Ruskem a Íránem na jedné straně a Tureckem na straně druhé, podepsané v květnu v kazašském hlavním městě Astaně. Kolem tohoto plánu na lokální zastavení bojů zatím zůstává mnoho nejasného, včetně celé řady významných „detailů“, jako je vymezení hranic oblasti zastavení bojů, způsobů verifikace a zajištění bezpečnosti obyvatel apod... Ale podle dostupných informací se na místě skutečně boje zastavily a to je úspěch.

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné jednání, a to při...
Pevný stisk rukou. Vladimir Putin a Donald Trump zahájili první společné...

Hodnotit výsledky hamburského setkání obou prezidentů není snadné. Především proto, že podobné první schůzky vrcholných představitelů nemívají za cíl dosažení konkrétních dohod. Mnohem víc jde o vzájemné poznání aktérů, kteří spolu budou v dalších měsících a letech jednat, vést spory, nebo se vzájemně podporovat.

Pohled do Putinovy duše

A v tomto vytváření prvního dojmu je Vladimír Putin mistr. Během první schůzky s Georgem Walkerem Bushem v roce 2001 byl tak úspěšný, že svého partnera dokonce dovedl k mnohokrát citovanému výroku o tom, že ruskému prezidentovi „pohlédl do očí a shledal jej velmi upřímným a důvěryhodným. Že byl schopen nahlédnout do jeho duše“. To bylo ovšem hodně naivní a jak později konstatovala Condoleezza Riceová, Bushova důvěra byla zneužita.

Nyní jsme v situaci, kdy jsou mezinárodní vztahy mnohem napjatější, než před lety. A kdy proti ruskému prezidentu v roli vůdce svobodného světa stojí muž, který má nejen problém držet se přísně pravdy, ale který má proti Vladimíru Putinovi zřejmý intelektuální deficit.

Možná se musíme smířit s tím, že dokud bude Donald Trump v úřadu, budeme muset každou podobnou schůzku sledovat se znepokojením a obavami. A být spokojeni, pokud taková schůzka proběhne bez zřetelných problémů.

Americký prezident Donald Trump se zdraví s ruským vládcem Vladimirem Putinem...
Jeden ze dvou prvních společných snímků Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem,...
Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Bezprecedentní pomoc Ukrajině. Biden podepsal balík za 40 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině v objemu téměř 40 miliard dolarů (téměř 933...

Konec posvátné neutrality? Také Švýcaři zvažují, jestli jim nebude líp s NATO

Premium “Flirt ano, svatba ne.“ Lehká nadsázka předsedy jedné z největších armádních organizací ve Švýcarsku Stefana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potraty od 16 let a volno při bolestivé menstruaci. Španělkám dají nová práva

Ve Španělsku chystají jako první v Evropě placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací. Levicová vláda chce...

Azovstalu se týdny snažili pomoci piloti. Ač věděli, že zemřou, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že ve snaze zásobovat poslední obránce Mariupolu zahynulo...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...