KOMENTÁŘ: Voliči kývli Obamovi na žádost dokončit rozdělanou práci

  8:23aktualizováno  8:23
Volby byly dramatičtější než před čtyřmi lety, nakonec byl ale výsledek pro Obamu, bráno počtem volitelů, mnohem příznivější, než byl poměr odevzdaných hlasů. Voliči dali americkému prezidentovi možnost dokončit rozdělanou práci, jak Obama sám žádal, píše pro iDNES.cz politolog Petr Just.

Barack Obama s manželkou a dcerami před projevem k znovuzvolení prezidentem USA v Chicagu. (7. listopadu 2012) | foto: Reuters

Podle očekávání napínavý, i když nakonec s mnohem přesvědčivějším výsledkem. Tak lze ve stručnosti charakterizovat průběh a výsledek amerických prezidentských voleb, v nichž svoji pozici obhájil stávající prezident Barack Obama. To mu zajistí další čtyři roky v úřadu prezidenta a zároveň mu to dá možnost - jak sám voliče žádal - dokončit rozdělanou práci.

Cesta k obhajobě mandátu byla ale mnohem složitější než k jeho prvotnímu zisku před čtyřmi lety. Dnes už nemohl jenom slibovat a nabízet změnu, ale musel předkládat i účty za své vládnutí a za své sliby, které už tehdy - v době zvolení - mnozí považovali za nerealistické a vyvolávající velké naděje. Jeho protikandidát Mitt Romney přitom nenechal nit suchou na Obamově politice zejména v oblasti veřejných rozpočtů, daní a zdravotního pojištění.

S blížícími se volbami se navíc postupně snižoval počet predikovaných volitelských hlasů, které měl Obama takříkajíc jisté, a naopak rostl počet volitelských hlasů, které byly vázány na státy s proměnlivou podporou pro oba kandidáty.

Těsnější než před čtyřmi lety

To slibovalo mnohem napínavější souboj, než jaký absolvoval v roce 2008 s Johnem McCainem. Průběžné výsledky přicházející ze států považovaných za rozhodující - zejména Florida, Ohio, Virginia - se skutečně měnily jako na houpačce a na Floridě nebylo rozhodnuto ještě v době uzávěrky tohoto textu.

Přes velmi napínavý průběh však konečný výsledek dal Obamovi mnohem silnější mandát, než patrně sám očekával. Nakonec získá více než 320 volitelských hlasů z celkového počtu 538, což se i přes mírně optimistické předpovědi v jeho prospěch nezdálo příliš reálné.

Oproti roku 2008 tak Obama ztratil vlastně jen dva státy: Indianu a Severní Karolínu. Z hlediska politické geografie k žádným revolučním změnám nedošlo: demokraté si nadále udrželi dominanci na severovýchodě, v oblasti kolem Velkých jezer a na západním pobřeží USA, republikánům zůstal jih a zemědělský středozápad USA.

Nyní už je jasné, že Obama může ve své politice pokračovat. Dokonce bude mít k ruce i stejnou kongresovou sestavu, s jakou pracoval poslední dva roky: demokraté uhájili většinu v Senátu, republikáni i nadále budou dominovat Sněmovně reprezentantů. Obama ale bude stát ještě před jednou výzvou: vzhledem k tomu, že na třetí funkční období již kandidovat nemůže, bude mít v následujících čtyřech letech mnohem rozvázanější ruce.

Zároveň by ale měl velmi intenzivně pracovat na tom, aby pomohl v rámci Demokratické strany vygenerovat svého přirozeného nástupce a zároveň aby svému nástupci neztížil situaci nějakým kontroverzním krokem. Ostatně mohl by si vzpomenout, že jeho protikandidát z roku 2008 John McCain prohrál mimo jiné i proto, že jako republikán s sebou nesl tíhu předchozího vládnutí George Bushe ml.

Právě proto, že Obama už nebude moci kandidovat, bude otázka výběru jeho nástupce a jeho včasné profilace na veřejnosti naprosto klíčová.

Demokraté v současnosti žádnou takovou osobnost nemají nebo ji alespoň nepředstavili. To je samozřejmě důsledek absence faktických primárních voleb před letošními prezidentskými volbami, kde by se taková osobnost mohla zviditelnit. Je to přirozená situace v případech, kdy prezident svůj mandát obhajuje, ale na druhou stranu to omezuje vnitrostranickou diskusi o lídrovi.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii. Vojáci míří k linii střetu spolu s Kurdy

Ruské vojenské jednotky ve středu překročily řeku Eufrat v Sýrii a směřují na východ. Ještě v úterý Rusové hlídkovali u...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz