ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Proč je násilí na ústupu a jak se o to zasloužil kapitalismus

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Žijeme ve světě plném zločinu, terorismu, genocidy a válek, nebo v období, které je požehnáno bezprecedentní úrovní mírového soužití? Platí to druhé. Mír se šíří, jakkoliv to není záruka toho, že tu nejde jen o přestávku před příchodem ještě strašnějších válek, píše v komentáři pro MF DNES ekonom Marek Loužek.

V našem kulturním a materiálním prostředí pozorujeme nápadný pokles násilí, což naznačuje, že mírové motivy mají navrch. Profesor psychologie Harvardovy univerzity Steven Pinker v knize Lepší andělé naší přirozenosti: proč je násilí na ústupu (2011) ukazuje, že násilí v průběhu dlouhého času citelně pokleslo a dnes žijeme v nejmírovější éře v dějinách našeho druhu. 

Pokles násilí nebyl hladký, nepřivedl násilí až k nule a není tu ani záruka, že bude pokračovat i nadále. Ale představuje nápadný vývoj viditelný po tisíce let, který se projevuje od vedení válek až ke způsobu trestání vězňů.

Nejtragičtější z hlediska počtu obětí bylo povstání An Lu-šana v severovýchodní Číně z 8. století, kdy zahynulo absolutně 36 milionů lidí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video