Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

KOMENTÁŘ: Kdo zastaví Macrona?

  9:19
Emmanuel Macron má dobře našlápnuto. Po vítězství v prezidentských volbách jeho hnutí sahá po úspěchu v těch parlamentních. Už teď je jisté, že změnil politické hřiště. A že dojde k velké výměně politického personálu, píše politolog Lukáš Macek.
Emmanuel Macron při prvním projevu v roli prezidenta (14. května 2017)

Emmanuel Macron při prvním projevu v roli prezidenta (14. května 2017) | foto: Reuters

Po dramatické prezidentské volbě plné zvratů čekají nyní Francouze zřejmě nejnudnější parlamentní volby v dějinách. Zatímco prezidentské klání měsíce zcela ovládalo veřejný a mediální prostor, viditelnost parlamentních voleb je slabá. A průzkumy předpovídají historicky nejslabší volební účast, okolo 52 procent, což je na Francii opravdu málo. Není to však překvapivé: obecně platí, že parlamentní volby v závěsu po prezidentských jsou pro lidi méně atraktivní. A letos to podporuje řada dalších faktorů.

Vzhledem k fenoménu primárek, které tentokrát poprvé proběhly na levici i na pravici, mají Francouzi za sebou neobvykle dlouhou volební kampaň. Ta trvá téměř nepřetržitě od září 2016. Na lidech je proto znát určitá únava z politiky. Navíc mnoho z nich je dezorientováno: vítězství Emmanuela Macrona vytvořilo zcela novou a nepřehlednou situaci.

Zavedené strany jsou v hluboké krizi a v mnoha volebních obvodech není úplně zřejmé, kdo je kdo. Třeba dijonský volební obvod, kde bydlím. Kandiduje zde sedmnáct lidí. Proti oficiálnímu kandidátovi Macronova hnutí Republika na pochodu stojí třeba i kandidátka Socialistické strany, která se na svých volebních plakátech hlásí k „prezidentské většině“, a jejím náhradníkem je... člen Republiky na pochodu. Na pravici stojí oficiální kandidátka republikánů, ale kandiduje i jiný člen této strany, který se prezentuje jako „republikánský kandidát pravice a středu“. A to nejsou výjimky.

Socialisté čekají debakl, republikáni jsou demoralizování

Lukáš Macek

Lukáš MACEK, 33 let, SNK-ED

Vystudoval politologii, vede dijonskou pobočku Pařížského institutu politických studií (Sciences Po) se zaměřením na evropské záležitosti a země střední a východní Evropy. V minulosti byl poradcem Josefa Zieleniece a Jana Švejnara. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 byl lídrem kandidátky SNK Evropských demokratů.

Je mnohem obtížnější než obvykle pochopit, kdo je kdo, kdo koho podporuje, kdo se hlásí k opozici a kdo k prezidentské většině. Ta bude stát především na hnutí Republika na pochodu, ale je zřejmé, že minimálně část socialistů a republikánů se též chystá podporovat linii prezidenta. A je to vidět již v kampani – například neúspěšný favorit podzimních primárek, republikán Alain Juppé, v některých obvodech otevřeně podporuje Macronovy kandidáty, byť proti nim stojí oficiální kandidáti jeho strany.

Pro partaje finančně vyčerpané prezidentskou volbou je teď těžké vést kampaň. Socialisté jsou v krizi a s největší pravděpodobností je čeká největší debakl od 60. let, průzkumy naznačují, že by mohli získat jen kolem 30 mandátů (obhajují jich 280). Republikáni jsou demoralizováni fiaskem svého kandidáta Françoise Fillona v prezidentské volbě a dezorientovaní tím, že Macron jmenoval premiérem jednoho z nich.

A byť po dosavadních zkušenostech nelze vyloučit žádné překvapení, nevypadá to, že by tato zmatená situace otvírala zásadním způsobem prostor „antisystémovým“ stranám. Národní fronta Marine Le Penové se těžce vzpamatovává z porážky ve 2. kole prezidentské volby, která byla tvrdší, než se čekalo, a zaplétá se do vnitrostranických bojů. Nepoddajná Francie Jeana-Luca Mélenchona se rozkmotřila se svými komunistickými spojenci, což podtrhuje její slabinu. One man show výrazného lídra může dobře zafungovat v prezidentské volbě, v parlamentních volbách je to však o hodně těžší.

Špatnou zprávou pro tyto dva subjekty je i očekávaná nízká volební účast. Ve francouzském volebním systému má tento typ stran šanci, pokud dojde k tzv. trojúhelníkové či dokonce čtyřúhelníkové volbě: do 2. kola totiž postupují ti kandidáti, kteří v 1. kole získali více než 12,5 procenta hlasů voličů. Při padesátiprocentní volební účasti to tedy znamená získat v 1. kole kolem 25 procent hlasů, což je v daném kontextu pro zmíněné protestní strany dost obtížný cíl.

Odcházející francouzský prezident Francois Hollande (vpravo) se loučí se svým nástupcem Emmanuelem Macronem během slavnostní inaugurace v Elysejském paláci v Paříži (14.5.2017)

V neposlední řadě je pro všechny subjekty – samozřejmě s výjimkou Macronova hnutí – velkým handicapem způsob, jak na parlamentní volby nahlíží institucionální logika francouzské 5. republiky. Pro mnoho voličů, ať už v prezidentské volbě hlasovali jakkoli, je normální a žádoucí, aby zvolený prezident dostal šanci ukázat, co umí, tj. aby měl k dispozici parlamentní většinu.

Lze tedy očekávat silnou mobilizaci jeho příznivců, relativní podporu ze strany voličů, kteří Macrona nevolili, ale nemají s ním zásadní problém, a naopak silnou demobilizaci jeho odpůrců. Tím spíše, že první Marconovy týdny ve funkci – zejména co se týče jím jmenované vlády a jeho prvních kroků na mezinárodní scéně – jsou celkem všeobecně vnímány pozitivně. Vždyť i Nicolas Sarkozy se údajně v soukromí nechal slyšet, že „Macron, to jsem já v lepším provedení“.

Kdo bude opozicí proti Macronovi?

To vše naznačuje, že Macronovo vítězství přineslo hlubší změnu francouzské politiky, než se čekalo. Po dobu prezidentské kampaně mnoho politiků a komentátorů považovalo za evidentní, že i pokud by Macron byl zvolen, nemá šanci získat parlamentní většinu a jeho zvolení bude jen jakousi anomálií, umožněnou individuálním selháním kandidáta pravice, která však následně ovládne Národní shromáždění a prezidenta vykáže do role statisty.

Dnes však nic nenaznačuje, že by se tento scénář naplňoval. Naopak. Je pravděpodobné, že nadcházející volby posílí dvě hlavní tendence, které Macronovo zvolení odstartovalo.

Zaprvé výraznou obměnu politického personálu – téměř 40 procent stávajících poslanců se ani nepokusí svůj mandát obhájit, průměrný věk kandidátů Macronova hnutí je 47 let (u poslanců zvolených v roce 2012 to bylo 54,6 roku) a asi 54 procent z nich ještě nikdy nevykonávalo žádný politický mandát.

Zadruhé podstatné přeskupení politických sil, znamenající zejména rozklad obou dosud dominantních stran a vznik silné středové formace sjednocující politický prostor od sociálnědemokratického levého středu po liberální pravici. Největším otazníkem zůstává, kdo se proti tomuto Macronovu rozšířenému středu prosadí na příštích pět let jako hlavní opoziční síla.

Nezdá se, že by zmatená situace otevírala zásadním způsobem prostor antisystémovým stranám.

Záběry agentury Reuters z výměny francouzských prezidentů:

14. května 2017

Autor:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Co chystá Erdogan? Turci dali najevo, že se nebudou ohlížet na názory jiných

Premium Byla to spíš zbožná přání než predikce, když západní média i před druhým kolem prezidentských voleb v Turecku psala o...

Drony zasáhly obytné domy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, tvrdí Rusové

Sledujeme online Bezpilotní letouny v úterý ráno zasáhly tři obytné budovy v Moskvě. Dva lidé se zranili, domy byly jen lehce poškozeny....

Padlo rozhodnutí o načasování ukrajinského postupu, řekl Zelenskyj

Přijali jsme rozhodnutí o načasování dalšího ukrajinského postupu. V noci na úterý to řekl ukrajinský prezident...

Polská vláda si koleduje o průšvih, zákon o ruském vlivu vadí USA i Bruselu

USA a EU v úterý vyjádřily znepokojení nad kontroverzním polským zákonem o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...