Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

KOMENTÁŘ: Ukrajinci jsou ochotni leccos obětovat. Ale musí mít víru

  9:39
Ukrajinská vláda sice hlasování o důvěře ustála, situace v Kyjevě je však nadále kritická. Země čelí nejen agresi Ruska, ale i politické nestabilitě, inflaci a především všudypřítomné korupci. Právě její potlačení je naprosto zásadním úkolem politické reprezentace, píše analytik Vladimír Votápek.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na jednání parlamentu (16. února 2016) | foto: Reuters

Výsledky kyjevské vlády přitom nejsou jenom negativní. I když neudržela Krym, dokázala stabilizovat krizi na Donbasu a odrazila v řadě dalších míst kremelskou diverzi. Navzdory řadě pesimistických prognóz Ukrajina stále dokáže splácet své dluhy.

Ekonomika země se postupně přeorientovává na spolupráci s evropským trhem a posiluje svou konkurenceschopnost. Vývoj HDP se po propadu stabilizoval, koncem minulého roku se vrátil k růstu a v lednu 2016 se zvýšil o 1,5% v meziročním srovnání. I když se v lednu zvýšila i nezaměstnanost, stále je ve srovnání s Evropou velmi mírná (1,9%).

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Stejně tak ale platí, že Ukrajina v řadě zkoušek neuspěla. Kurz místní měny se po určité stabilizaci v létě 2015 opět propadá – v současnosti již USD stojí téměř 27 hřiven. Přesto, že země disponuje významnými zásobami nerostných surovin, velkými rozlohami úrodné půdy a slušně rozvinutým průmyslem, hospodářství trpí nedostatkem investic, nerozvinutou infrastrukturou, byrokratickými překážkami podnikání a politickou nestabilitou.

Především se ale nepodařilo nijak významně pokročit v boji s korupcí. Vliv oligarchů na politiku se nezmenšil a vlivní podnikatelé stále mohou, díky vazbám na politiky a vlivné úředníky, vylepšovat výsledky svého podnikání na úkor společnosti.

Nedostatečný úspěch v boji s korupcí výrazně podlamuje důvěru voličů v politickou elitu a v její schopnost úspěšně realizovat slibované reformy. Zatímco v roce 2014 se důvěra ve vládu i prezidenta Porošenka pohybovala kolem 50%, dnes si blok prezidenta Petra Porošenka udržuje podporu cca 16%, a podpora Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka klesla na úroveň statistické chyby.

Fronta proti korupci není přímořará

V takové situaci stačí k vyvolání vládní krize jenom málo – například demise ministra hospodářského rozvoje Aivarase Abromavičiuse. Tento ukrajinský investiční bankéř pocházející z Litvy oznámil, že je na něj vyvíjen tlak, aby nebránil dalšímu fungování současného zkorumpovaného systému.

Ten je charakterizován mimojiné tím, že místní oligarchové dosazují do vedení státních firem a vládních institucí své lidi, kteří pak směřují peníze z veřejného rozpočtu do kapes svých chlebodárců.

Fotogalerie

O tom, že fronta boje s korupcí není na Ukrajině přímočará a rozhodně ji nelze zjednodušit na boj „revolucionářů“ se „starými strukturami“ svědčí i skutečnost, že za překážku reforem Abromavičius označil například Igora Kohoněnka, blízkého spolupracovníka prezidenta Porošenka.

Slova ministra Abromavičiuse byla pozorně vnímána nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí. O tom svědčí například prohlášení velvyslanců devíti západních zemí, kteří vyjádřili své hluboké znepokojení nad demisí reformního ministra a vyzvali Ukrajinu, aby se konečně odstřihla od partikulárních zájmů, které ji stahují do minulosti.

Také Mezinárodní měnový fond upozornil prezidenta Porošenka, že může omezit svoji životně důležitou finanční podporu v případě, že se ukrajinská vláda nezmůže na jasnou akci v boji proti korupci.

Co můžeme čekat od nejbližších dnů? Zatímco generální prokurátor Šochin, všeobecně vnímaný jako zastánce oligarchů a překážka boje proti korupci, již oznámil rezignaci, premiér zatím v úřadu setrval.

Ukrajinský parlament sice v úterý vyslovil nespokojenost s vládou, ale pro návrh na vyslovení nedůvěry hlasovalo „pouze“ 194 z potřebných 226 poslanců. A to přesto, že Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňjuka nekontroluje více než 81 mandátů a všeobecně se očekávalo, že proti kabinetu vysloví nejen opozice (se 107 hlasy), ale i skupiny Baťkivščina (19) a Svépomoc (26), které původně vládu podporovaly. Pro nedůvěru kabinetu se před hlasováním vyslovila i skupina Petra Porošenka, kontrolující největší počet mandátů (139).

Krize na Ukrajině

Byl výsledek hlasování o nedůvěře vládě ovlivněn náhodnými absencemi (například ve skupině Petra Porošenka), nebo šlo o pečlivě připravený pat, který měl dát politické elitě čas na rozmyšlenou?

Základem je obnovení důvěry v politiku

Zdá se, že budeme svědky intenzivního zákulisního jednání, které může vyústit jak v sestavení nového kabinetu, tak i ve vyhlášení předčasných voleb. Možným výsledkem je ale také udržení dnešní křehké rovnováhy. Tedy stavu, který vyhovuje řadě vlivných oligarchů, protože fakticky znemožňuje prosazení zásadních reforem. A to by byl pro Ukrajinu asi nejhorší scénář.

Pro zemi, která musí čelit nejen vlastním hlubokým problémům, ale také trvající agresi Kremlu, je prosazení reforem a především potlačení vše rozežírající korupce naprosto zásadní otázkou. Obyvatelé Ukrajiny až dosud prokázali, tváří tvář ekonomické a politické krizi, velkou trpělivost.

Přes všechnu jazykovou, geografickou, hospodářskou a kulturní rozrůzněnost se zdá, že proevropské směřování vnímá většina obyvatel jako nejlepší variantu pro svou zemi. A v zájmu jejího dosažení jsou jistě ochotni leccos obětovat.

Ale základní podmínkou takového vývoje je obnovení důvěry v prezidenta a vládu. Obnovení důvěry v to, že Ukrajina směřuje od Moskvy do Evropy, od korupce a chaosu k vládě práva a pořádku.

Autor:

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Skotsko poskytne jako první na světě menstruační potřeby zdarma

Skotsko je první zemí, která bude poskytovat všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro...

ANALÝZA: Tři důvody, proč to Trump nezabalí. I když dávno ví, jak volby dopadly

Premium Sedmdesát procent Američanů si myslí, že volby vyhrál Joe Biden, a je dost dobře možné, že mezi nimi je i Donald Trump,...

Pendleři v Bavorsku nebudou potřebovat testy. Soud dočasně zrušil nařízení

Bavorský nejvyšší správní soud v úterý dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé dojíždějící za prací či za...

Clooney tlumočí názory Sorose. Orbánově vládě vadí slova o nenávisti

Maďarská vláda se ohradila vůči slovům hollywoodského herce George Clooneyho, který v rozhovoru pro magazín GQ označil...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...