Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

KOMENTÁŘ: Obří manévry měly ukázat ruskou sílu. Jenže nic není tak růžové

  19:40
Nedávné obří ruské manévry, největší od konce studené války, měly ukázat světu, že sebevědomá velmoc je zpět. Jenže pod povrchem není vše tak růžové, jak se to Moskva snažila prezentovat, píše v komentáři Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Cvičení ruské armády ve východoasijské části země (11.9.2018) | foto: AP

Ruské manévry nazvané Vostok 2018, pořádané za účasti čínských a mongolských jednotek, vzbudily vcelku pochopitelně vlnu spekulací na téma, co mají vlastně znamenat. Rusko přitom nemá mnoho vhodných sousedů, vůči kterým by vojenské operace za účasti několika set tisíc vojáků připadaly v úvahu. Logicky se tak nabízeli pouze dva sousedi, tedy Japonsko a poněkud šířeji NATO. Čína, která by připadala také do úvahy, se cvičení účastnila přímo.

Cílem tohoto textu však není zvažovat vojenské aspekty cvičení Vostok 2018, spíše jde o jeho prezentaci z ruské strany, a to jak pro domácí publikum, tak navenek.

Manévry takového rozsahu pochopitelně mají vedle vojenského rozměru, kterému se věnovali větší odborníci na vojenskou problematiku, než jakým se cítí být autor tohoto textu, i svoji politickou, ekonomickou a poněkud ošklivým slovem propagandistickou dimenzi. Rusko jimi dává najevo, že dokáže takové cvičení uspořádat, stejně jako to, že na ně má finančně.

Cílí přitom jak na domácí, tak zahraniční publikum. Domácímu publiku by měla dodávat pocit sebevědomí, síly. I odkazy k faktu, že šlo o největší vojenské cvičení od roku 1981, ukazují na návrat k moci, kterou mělo Rusko, respektive Sovětský svaz v minulosti. V kontextu stále častější idealizace brežněvovského období včetně brežněvovsky laděného pohledu na minulost, tak jde o jasné poselství – byli jsme silní a dnes jsme znovu.

Nas mnógo

Narážky na sovětské období nejsou náhodné. Stačí si jen připomenout, jak ruské televizní kanály a stále častěji i akademici prezentovali invazi do Československa z roku 1968. Ruským divákům se dostávalo, a to zcela v intencích té nejprimitivnější brežněvovské propagandy, vysvětlení, že šlo o spiknutí řízené Spojenými státy, že se americké tanky v Československu ocitly v obklíčení, nebo docházelo na tradiční argument, že šlo o fašistický puč.

Fotogalerie

Vše bylo zaobaleno do nutnosti „kriticky zkoumat historii“, popřípadě odkazy na údajné archivní materiály. Že jsou fakta pečlivě upravena a nutnost kritického zkoumání historie končí tam, kde stát dovolí, není nutné připomínat. Pro domácí publikum je důležité poselství, že Sovětský svaz dokázal sebevědomě zasáhnout i proti takovému nepříteli, jakým byly Spojené státy.

Názorná byla i prezentace masovosti cvičení. Podle oficiálních údajů se ho účastnilo na 297 tisíc vojáků, 36 tisíc obrněných vozidel a tanků či tisíc letadel. Jen letmé srovnání s nepoměrně menšími cvičeními NATO, na která Rusko tak ostře reaguje, ukazuje na obrovský rozměr manévrů. Nabízí se i srovnání s cvičeními Západ, která se konala v Bělorusku. Tam byl běloruskými orgány oznámen počet účastníků na pouhých 12 tisíc, byť reálné počty podle odborníků na vojenskou problematiku sahaly spíše ke 100 tisícům.

Oproti tomu, jak uvádí expert na ruskou obrannou politiku Mark Galeotti z Ústavu mezinárodních vztahů, došlo u cvičení Vostok 2018 ke značnému nafukování počtů vojáků i techniky, protože část jednotek se účastnila pouze na papíře.

Součástí ukázky síly byla i účast čínských jednotek na cvičení. Jak Rusko, tak Čína dnes čelí tlaku ze strany USA. Pro obě země je tak příhodné ukazovat, že mají spojence. Zvláště citelně se to dá vypozorovat v případě Ruska, které se silou své ekonomiky ani jinými parametry nemůže Spojeným státům rovnat.

Problém nicméně představuje, že Čína sama si je vědoma toho, že se rovnováha od dob studené války změnila a že současné Rusko je ve vztahu k ní slabším partnerem. Její spojenectví tak má pouze povahu dočasného paktu, který kdykoli vymění, pokud přestane vyhovovat jejím zájmům.

Zázračné zbraně z Moskvy

O ruské armádě a obecně o situaci v obranném průmyslu vypovídá daleko lépe krach projektu Armata. Byl představen jako zázračný tank, který svými vlastnostmi strčí do kapsy západní protivníky. Ani drobné fiasko, kdy se jeden během generálky přehlídky u příležitosti vítězství ve Velké vlastenecké válce porouchal, nemělo mít vliv.

Problém nastal teprve ve chvíli, kdy vicepremiér Jurij Borisov oznámil, že je Armata příliš drahá a že dosavadní tanky T-72 jsou natolik kvalitní, že se nemusí nahrazovat. Mnohamiliardový projekt, všestranně prezentovaný do celého světa, tak skončil v koši, a to poté, co již tanky byly objednány. Po této zkušenosti není těžké předvídat, jak dopadnou i některé další projekty zázračných a všemu dosavadnímu se vymykajících zbraní, které Rusko představilo v nedávné minulosti.

Cílem článku nebylo rozhodně tvrdit, že jediným účelem cvičení byla prezentace síly, ani to, že je současné Rusko slabé. Ignorovat je by bylo velkou chybou. Na druhou stranu, není ani zdaleka tak silné, jak se snaží ukazovat.

Odkazování na sílu a právo Sovětského svazu zasahovat i za svými hranicemi, které se stalo v současném Rusku tak populární, či stesky nad rozpadem Sovětského svazu jako největší geopolitickou katastrofou dvacátého století, však přece jen znervózní. Nicméně důležité je zkoumat i podstatu výroků a jejich reálný základ. A ten je velmi často vzdálený tomu, jak je nám prezentováno.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Není žirafa jako žirafa. Genomický výzkum odhalil čtyři úplně rozdílné druhy

Genomický výzkum prokázal, že ačkoliv jsou si vzájemně velmi podobné, existují čtyři různé druhy žiraf, které se od...

Žluté roušky jako visačky psům. Turecká turistická kampaň vzbudila kritiku

Turecká vláda si vysloužila kritiku na sociálních sítích i od opozice za video, jímž chtěla přilákat více zahraničních...

„Nakazilo“ lidstvo Mars životem? Někteří mikrobi mohou let ze Země přežít

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé...

EU vyzývá Moskvu, aby přehodnotila seznam nepřátelských zemí, kde je i Česko

Evropská unie lituje, že Rusko zveřejnilo seznam nepřátelských zemí, na němž je i její členský stát Česká republika....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...