Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

KOMENTÁŘ: Na Trumpově zahraniční politice může Česko vydělat

  14:03
Zahraniční politika je zvláštní disciplína, která se v praxi vždycky vymykala čisté politické korektnosti a černobílému pojetí dobra a zla. Ačkoliv je teoreticky o tom, jak ochránit svoje národní zájmy před protivníky, prakticky je také o tom, jak je ochránit před svými spojenci, píše ve svém komentáři pro MF DNES ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Donald Trump v Ohiu (15.8.2016). | foto: Eric ThayerReuters

V okamžiku nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do čela našeho strategicky a bezpečnostně nejvýznamnějšího spojence proto bude dobré mít v obojím docela jasno.

V první řadě bude nutné vědět, jestli zahraniční politiku bude vytvářet prezident Trump, nebo jeho ministr zahraničí, nebo ministerstvo zahraničí s odborníky Národní bezpečnostní rady samo. Případně, v jakém poměru budou tyto síly směrem k nám a našim národním zájmům. Prozatím to ovšem vypadá, že čím více by se nový prezident zabýval zahraniční politikou sám, tím by to bylo pro naše národní zájmy vlastně lépe. Pokud by totiž začal plnit sliby z kampaně a udělal si z nich nové priority americké zahraniční politiky, mnoho z nich má otevřeně řečeno na ČR buďto neutrální nebo rovnou pozitivní dopad.

Hynek Kmoníček

Zkušený diplomat Hynek Kmoníček v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (20....

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky. V letech 2001 až 2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku, byl také českým velvyslancem v Indii nebo v Austrálii.

Začne-li třeba prioritně stavět svoji zeď s Mexikem, dopad na Česko je otevřeně řečeno čistá nula. A to na dlouhý čas, když si spočítáte délku 3 000 kilometrů hranice a odhadované náklady 25 miliard USD, které Mexiko jistě nezaplatí. Navíc bude nutné na tu zeď přemluvit i na americké straně komunity, které ji tam nechtějí.

V americkém systému, kde je na každou cihlu jeden právník, dokážou projekt protáhnout na desetiletí. Nakonec by tu hladovou zeď mohl Trump prohlásit za onen dlouho očekávaný velký infrastrukturní projekt, který má pomoci v zaměstnanosti jinak dost obtížně zaměstnatelných lidí.

Co se Sýrií

Pokud prezident Trump dojde k dohodě s Ruskem v Sýrii a přestaneme do nekonečna omílat francouzskou mantru o tom, jak musí Bašár Asad odejít, aniž by za něj byla na horizontu jasná náhrada a že v nastalém zmatku jistě nevznikne další Libye, přes kterou se budou valit vlny uprchlíků do Itálie, bude to pro ČR dokonce velmi dobrá zpráva.

Počet uprchlíků v Evropě tím výrazně klesne a tím i tlak EU na jejich věčné přerozdělování v rámci bruselského perpetuum mobile. Nálada v Bruselu bude pozitivnější a najednou se třeba ukáže, že skutečný problém pro Unii není ani Viktor Orbán, ani Jaroslaw Kaczynski, ale pozice Velké Británie při provádění podivného prostocviku jménem brexit,neboť to naopak opravdu důležité pro budoucnost EU je.

Prezidentské volby v USA

Americko-ruským ujednáním o Sýrii by navíc poklesla nynější strategická důležitost Turecka pro oba tyto velké partnery, což by vytvořilo podmínky k vážnému rozhovoru o tom, co vlastně Turecko očekává samo od sebe v příštích letech. A místnost, kde by se o tom prezident Erdogan pobavil s Putinem a Trumpem, tu bych mu věru nezáviděl.

Konec syrského konfliktu by také vedl k rychlé vojenské porážce Islámského státu. Společný americko-ruský list skupin, které se zabývají islámským terorismem, a neměly by proto nacházet útočiště ani u jednoho z nich nebo u jejich spojenců, by pak byl konečným a rozhodným úderem celé vlně islámského teroru posledních desetiletí. Opět je zde jasně pozitivní vliv na národní zájmy ČR.

Eventuální konec občanské války v Sýrii by zároveň znamenal konec jedné z mocenských her Íránu, a tak by se mohla íránská pozice zhoršit poprvé od chvíle, kdy Bush junior zlikvidoval íránským revolucionářům zadarmo konkurenci v podobě Saddáma a založil rozkvět zlatého období íránského vlivu po Blízkém východě.

Trump v čele USA

Jestli by to stačilo na slibované přejednání iránského jaderného dealu nebo na jeho vyšší vymahatelnost, se nedá odhadnout. Že by se tím ale naše hrací karty zlepšily, je zcela nepochybné. Slabší a tudíž flexibilnější Írán bez sankcí by byl dalším vítaným trhem našeho exportu, jakkoliv to nikdy nebude nějaká podstatnější část našeho celkového portfolia.

Staré dobré rozdělení vlivu

Jsou zde samozřejmě i předvolební sliby, jejichž naplnění by mohlo jít proti národním zájmům ČR. Sliby jsou ovšem často jen prázdné škatule, u kterých hlavně záleží čím přesně je naplníte. Není v zájmu ČR, aby USA, čtěte NATO, odešly vojensky z evropského prostoru. Evropa v této chvíli nemá vlastní bezpečnostní alternativu, kterou by podobnou ztrátu mohla nahradit.

Pokud ale Trump hovoří o tom, že by se Evropa měla výrazně více podílet na zajištění vlastní obrany, ani tento požadavek nejde proti národním zájmům ČR. Právě naopak, protože nic, kromě amerického tlaku, nás ani Evropu k něčemu podobnému (viditelně, a oproti našim vlastním zájmům) asi nepřinutí. V téhle oblasti ovšem nesmíme čekat s rukama založenýma a případně k tomu ještě mumlat něco o šoku. Ani jako Evropa, ani jako ČR.

Členové NATO musí hovořit stejně otevřeně jako Trump sám. Jde nám všem o to, aby si nový prezident USA nezařadil NATO jen jako další organizaci establishmentu, se kterým bude bojovat a aby se NATO tudíž jako establishment svého druhu také nechovalo.

To, o čem prezident Trump hovoří, je vlastně staré dobré rozdělení sfér vlivu. Dojde-li k němu, je pak z pohledu České republiky určující, abychom zůstali součástí západní sféry vlivu stejně, jako všechny naše sousední státy. Dá se předpokládat, že namísto světa americko-ruského studené války minulého století bude nakonec 21. století světem multipolárním, tvořeným regionálními hegemony s jakýmisi prstenci spíše ekonomicky než politicky ovlivňovaných menších států okolo nich. V naší části Evropy je pak pro nás vždycky lepší, aby tím hegemonem byla EU, než jakýkoliv zdejší národní stát.

Klíčová Ukrajina

Z geopolitického pohledu pak bude nejdůležitější příští osud Ukrajiny. Rusko bez Ukrajiny nikdy nebude velmocí, Ukrajina se zase nikdy dobrovolně nestane Ruskem.

Finální řešení konfliktu je tedy možné pouze dvojí. Je jím buďto úplný rozpad Ukrajiny na dva či více územních celků, který ale dnes nikdo nechce a který není ani v českém zájmu, anebo vytvoření statutu Ukrajiny jakožto nárazníkové zóny tvořené minimálně dvěma neslučitelnými entitami, každé pod jiným vlivem jiné sobě geograficky bližší regionální velmoci.

Zatímco syrský konflikt je tedy z americko-ruského pohledu spíše o prestiži a velikosti ega, Ukrajina je o uznání práva Ruska na statut regionální velmoci. Tady Trumpovo prezidentství asi žádné řešení nepřinese, neboť nebude mít motivaci dávat Rusům zadarmo dárky, ale ani motivaci je Ukrajinou trestat. To je z pohledu našich národních zájmů zase spíše dobře a hlavně - eskalace konfliktu výsledkem amerických voleb nehrozí.

Pokud začne Trump plnit sliby

Chladným a trochu cynickým pohledem se tedy zdá, že jedinou jednoznačnou obětí nastávajících měsíců bude smlouva TTIP. Smlouva, která rozděluje mnohé, aniž by jí vlastně někdo kdy viděl. I tady je ovšem třeba říct, že by TTIP dopadl stejně, kdyby byla prezidentkou Hillary Clintonová. Jen prezidenta Trumpa z toho bude na rozdíl od ní možné obvinit, protože o své ochranářské hospodářské politice hovoří otevřeně.

Donald Trump s Barackem Obamou v Oválné pracovně Bílého domu (10. listopadu 2016).

Jakkoliv tedy výsledek amerických voleb zatím vyvolal u klíčových států EU rozpaky či obavu, nemusí být z pohledu ochrany národních zájmů České republiky vůbec špatný. To bude dobré ve Washingtonu připomínat. Většina Trumpem navrhovaných kroků v oblasti zahraniční politiky má vůči nám neutrální či dokonce pozitivní výsledek. Někdy nás k němu dokonce i přinutí.

To ovšem platí pouze tehdy, pokud prezident Trump opravdu začne plnit program, na jehož základě byl zvolen. Pokud si nenechá vnutit republikánským, ale částečně i demokratickým establishmentem agendu Bushe juniora, nebo rovnou misionářský vývoz amerického typu demokracie do světa. Ten je ale na podobný export nepřipraven úplně stejně, jako byl v roce 2001 Irák či státy jeho oblasti za arabského jara roku 2010.

V takovém světě bychom nejen nadále přerozdělovali uprchlíky, hledali správnou kombinaci multikulturnosti a platili ropu krví, ale ještě navíc bychom při každém útoku islámských fundamentalistů dohledávali radarem z Brd, jestli u toho třeba nebyl zas nějaký Rus.

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Izraelský premiér odloží reformu justice o několik týdnů, uvedla koaliční strana

Před sídlem izraelského parlamentu v Jeruzalémě proti soudní reformě protestují tisíce lidí. Zablokované jsou všechny...

Inkluzivní nacionalista. Novým skotským premiérem bude Humza Yousaf

Novým předsedou Skotské národní strany (SNS) se stal dosavadní regionální ministr zdravotnictví Humza Yousaf. Nahradí...

Libanonská vláda přehodnotila dvojí čas, na letní přejde ve středu

V Libanonu už nebude platit letní a zimní čas zároveň. Místní vláda po vlně kritiky přehodnotila původní rozhodnutí, že...

Čínské přehrady na Mekongu vylidňují rybářské vesnice. Lidé ztrácejí obživu

Thajské vesničky se mění v města duchů. Lidé, kteří dekády loví ryby a sbírají řasy v řece Mekong, ztrácejí obživu....

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...