Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Putinův trojí úspěch ve válce o Sýrii

  14:59
Vývoj války v Sýrii hraje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi do karet. Akce jeho vojáků v syrském konfliktu mu pomáhají získat lepší kredit ve světě, zároveň ale tažení proti Islámskému státu odsouvá mimo většinovou pozornost válku na východě Ukrajiny, píše analytik Vladimír Votápek.
Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira...

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě. (21. října) | foto: Reuters

Islámský stát (IS) přináší Kremlu jeden dárek za druhým. Úspěchy IS na Blízkém východě (spolu s bezzubostí aliance, vedené Spojenými státy) umožnily Moskvě posílit vojenskou přítomnost v Sýrii a svou vojenskou kampaň, spočívající v leteckých a raketových úderech proti různým protivníkům Asada, vydávat za ruský příspěvek boje proti terorismu.

Následoval útok na ruské letadlo, který přesvědčil i váhající ruské občany o tom, že se jim teroristé chystají podpálit jejich vlastní domy, a proto je nutné utáhnout opasek o další dírku a poskytnout armádě dodatečné prostředky. A pak přišly útoky v Paříži, které vyděsily evropské veřejné mínění do té míry, že z Ruska dělají už dokonce spojence Západu – tedy alespoň v boji proti IS.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Zatím to tedy vypadá na naprostý úspěch kremelské taktiky – a to přesto, že z počátku nebyly karty rozdány nijak jednoznačně. Původní cíle ruského angažmá na straně Asada byly v zásadě trojí:

Zaprvé dodávkami zbraní a přímou vojenskou podporou odvrátit rychlou blížící se porážku diktátora a udržet ho ve hře jako vlivnou kartu, kterou bude možné případně směnit za něco jiného. Tím by byl podpořen druhý a dlouhodobý cíl Kremlu, tedy udržení geopolitického postavení v Sýrii (jednoduše řečeno ruské vojenské základny).

Třetím cílem bylo dosažení takového stavu, kdy by dlouhodobý konflikt v Sýrii odpoutal pozornost od ruské agrese proti Ukrajině. Boje v Donbasu se v posledních měsících dostaly přesně do toho stavu, který vyhovuje Moskvě. Stal se z něj zamražený konflikt, který Kreml skoro nic nestojí, přitom neustále odčerpává zdroje i pozornost Kyjeva a tím mu ztěžuje jeho případné sbližování s Evropou.

Moskva přitom neměla jednoduchou pozici. Především – jeho podpora Asada něco stojí a ruská vláda má díky nízkým cenám ropy a zemního plynu poměrně hluboko do kapsy. Kreml proto musel zvažovat, zda má své tenčící se prostředky investovat do dobrodružství, jehož výsledek byl a stále je poněkud nejasný.

Další komplikací je skutečnost, že podpora Damašku znamená také podporu Teheránu, jehož milice jsou jediným spojencem vládnoucího režimu. To ale s sebou nese zhoršení vztahů s většinou arabských zemí.

Nezapomínejme, že to nebyl ani tak Západ, jako především Liga arabských zemí, která před dvěma lety uznala syrskou opozici a Asadův režim odmítla považovat za legitimního reprezentanta Sýrie. Putinovo angažmá v Sýrii tak postavilo Moskvu na stranu menšinových šiítů a okrajových alávitů, proti sunnitské většině. Tento krok by mohl mít vliv i na ruskou vnitřní politiku, protože muslimové žijící v Ruské federaci patří většinou k sunnitské větvi islámu.

Bude se opakovat historie?

Válka v Sýrii

Všechny tyto úvahy ale z pohledu Kremlu přebila možnost vymanit se pomocí syrské krize a tzv. boje proti terorismu z mezinárodní izolace, do které se Moskva dostala po své agresi proti Ukrajině. A tento kalkul Putinovi vyšel na sto procent.

Francie a další západní země tak dnes hledí na Moskvu jako na spojence v boji proti terorismu. Není to poprvé – spíše naopak. Boj proti terorismu je z pohledu Kremlu velmi oblíbené téma, které mělo a má vracet Rusko do centra mezinárodních vztahů, odkud opakovaně vypadává - ať už vzhledem ke své ekonomické nedostatečnosti, nebo v důsledku agresivity vůči sousedům.

S velmi podobnou nabídkou přispěchal prezident Putin například bezprostředně po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Praxe ale ukázala, že její skutečný přínos je poněkud problematický.

V okamžiku, kdy se Washington rozhodl zasáhnout proti al-Káidě a Talibanu přímo na území Afghánistánu, slibovaná kremelská pomoc připomínala spíš sypání písku do ložisek. Moskva se všemi prostředky snažila vytěsnit ze Střední Asie americké základny a důsledně komplikovala logistické toky pro zásobování aliančních sil. Spolupráci Moskvy a Západu také komplikovala skutečnost, že boj proti terorismu v podání Západu a především Spojených států byl spojován s podporou demokratizačních hnutí. A to byl pro Kreml obrovský problém.

Nicméně výsledky tzv. arabského jara jsou velmi problematické. V řadě zemí byly sice svrženy autoritativní a diktátorské režimy (ať už vlastními silami nebo s pomocí Západu), výsledkem ale byl většinou chaos a zhoršení situace obyčejných lidí. Odstranění represivních režimů otevřelo dveře změnám – brzy se ale ukázalo, že pro využití této šance byly nejlépe připravené nikoli rodící se a slabé demokratické síly, ale už dávno zformovaní a mnohaletým bojem zakalení islamisté.

Válka v Sýrii

Jejich radikalismus se v jednotlivých zemích liší, ale protidemokratická a protizápadní orientace je nesporná. V Egyptě se nakonec vše vrátilo do starých kolejí, v zemi jsou desetitisíce politických vězňů a vládnoucí režim se od toho předchozího liší jenom osobou hlavy státu. V Lybii se stát zhroutil do naprostého chaosu a také v Sýrii se zdá, že s Asadovým režimem by odešel i zbytek syrské státnosti. Vlna revolucí tak přinesla očekávaný výsledek pouze ve své kolébce – Tunisku.

Vstřícný neznamená hloupý

Zdá se tedy, že Západ je pro nejbližší období nucen od sebe oddělit boj proti terorismu a podporu demokratických změn, což mu dává příležitost ověřit si upřímnost kremelských návrhů na spolupráci.

Jsem přesvědčen, že různost motivací obou stran se velmi brzy ukáže a plánovaná spolupráce nic významného nepřinese. Přesto si snad Západ může dovolit být, alespoň zpočátku, otevřený a vstřícný.

To ale neznamená hloupý. Přes všechny změny na mezinárodní scéně by neměli evropští státníci zapomenout, že to nebyl IS, ale Moskva, která vojensky obsadila část území členského státu OBSE a rozpoutala na jeho území ozbrojený konflikt, využívající i těžké konvenční zbraně. V Paříži zemřelo 130 nevinných lidí, ale počet obětí bojů na východě Ukrajiny jde do tisíců. A to je nepoměr, na který nesmíme zapomenout.

Ruské nálety ničí ropná pole Islámského státu:

Autor:
  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz. Sedmačtyřicetiletého muže objevili mrtvého nedaleko jeho nabouraného auta na Jičínsku poblíž...

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium

Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci, není dobré řešení. Za půl roku o svou svěžest přijde. Otestovali jsme dvanáct...

7. prosince 2024

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Coca-Cola distribuuje Finlandii. Češi mají rádi kokosovou, říká ředitelka

Coca-Colu si spousta lidí spojuje s limonádou, ale americký výrobce nápojů boduje poslední dobou i distribucí alkoholu. Do portfolia firmy patří značky Bacardi, Martini, rum Pyrat nebo gin Bombay...

10. prosince 2024

Trouba, vánoční světýlka, televize. Víte, kolik elektřiny propálíte na svátky?

Premium

Zatímco o Vánocích spotřeba elektřiny v celé České republice klesá, domácnosti jí naopak využívají více. Nejnáročnější z hlediska energií je pečení cukroví a příprava štědrovečerní večeře.

10. prosince 2024

Brutální a bezcitní. Ojedinělá sonda do dětských zločinů: jsou nečekaně hrůzné

Premium

Brutalita, agresivita, bezcitnost a chladnokrevnost dětí, které páchají nejzávažnější trestné činy, podle odborníků narůstá. Vraždí, loupí, vydírají mnohem drsněji než dříve. Často velmi promyšleně,...

10. prosince 2024

Energie z jádra v ohrožení. Francie ztratila kontrolu nad uranem z Nigeru

Premium

Vojenští vládci ze západosaharského Nigeru se rychle vzdalují kdysi spřátelené Francii. Od převratu v loňském červenci se od bývalé koloniální mocnosti systematicky odstřihávají. Teď přišel na řadu...

10. prosince 2024

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...