Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

KOMENTÁŘ: V Kolumbii vyhrála morálka, teď je třeba zachránit mír

  12:07aktualizováno  12:07
Slavný mír, který v Kolumbii po letech občanské války vyjednal čerstvý nobelista Juan Manuel Santos, je v prachu. Teď se musí najít nový kompromis – a ochránit ho před těmi, kdo chtějí spravedlnost, píše v komentáři pro MF DNES ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Kolumbijší povstalci z FARC hlídkující na řece Mecaya v džungli Putumayo | foto: ČTK

Rok 2016 vejde do historie politických věd jako období, kdy voliči zásadně dělali přesně opačná rozhodnutí, než jim média, prezentující sama sebe jako hlas rozumu, napovídala. Ne, nemluvím teď ani o brexitu, ani o kandidatuře Donalda Trumpa na republikánského prezidenta USA. Mluvím o Kolumbii.

Teorie nám říká, že lidé v příčetném stavu jsou v zásadě proti válkám, a to zejména proti děsivým válkám občanským. I kdyby se snad na počátku takového konfliktu dali zmást radikální rétorikou politiků, s pokračujícím konfliktem se unaví a rozum v nich převáží. Trvá-li pak občanská válka 52 let, využijí každé příležitosti, jak ji ukončit.

Když navíc jejich zemi navštíví hospodářský růst a nabídne jim celkem ojedinělou příležitost dohonit všechno, o co je konflikt ošidil, není už o čem diskutovat. Dojednáte mír, dáte ho k lidovému referendu a víte najisto předem, že nikdy nemůžete prohrát. Tedy – to říká teorie.

Desetiletí trvající občanský konflikt vlády s marxistickými milicemi FARC v Kolumbii měl skončit přesně takhle. Vláda zorganizovala ceremoniál slavnostního podpisu dohody za přítomnosti světových médií. Prezident Juan Manuel Santos věděl, že má našlápnuto k Nobelově ceně za mír za letošní rok a mediální tlak bude podstatný faktor. A potom 2. října přišlo očekávané symbolické referendum a 50,21 procenta voličů mírovou smlouvu odmítlo.

Překvapení to bylo tak veliké, že zaskočilo nejen prezidenta Santose, ale i samu dávno rozhodnutou komisi pro udělování Nobelových cen. Ta se totiž obratem rozhodla, že ji za dojednání již odmítnuté smlouvy kolumbijskému prezidentovi přece jen udělí, jak původně plánovala. Britský ministr zahraničí Boris Johnson pak spěchal s reakcí tolik, že si v gratulačním tweetu popletl Kolumbii s newyorskou Kolumbijskou univerzitou.

Co se tedy vlastně skrývá za tímto odmítnutím míru? A co nám to říká kromě toho, že žijeme v roce chaosu?

Dostatek mrtvých na mír

Marxistické milice FARC, půl století bojující za pozemkovou reformu a vyrovnání ostrých společenských rozdílů v Kolumbii, prošly vývojem, který by vydal na samostatnou studii o pravděpodobně nutném a smutném osudu všech levicových geril 20. století. Čím déle jejich boj trval, tím více se z marxistů stávali leninisté a z leninistů gangsteři.

Fotogalerie

V jihoamerické obdobě si tak milice prošly celou vývojovou linií sovětské strany bolševiků s tím rozdílem, že jejich říjnová revoluce nějak nikdy nepřišla. Po půl století bojů byly jenom dalším drogovým kartelem s jediným rozdílem, že jejich kokain měl mít ideovou náplň a v čele gangu stál pevný levicový intelektuál zvaný Timošenko. Nazván ovšem nikoli podle Julie Tymošenkové, ale podle Stalinova maršála.

Tato unavená partyzánská entita nakonec podepsala, že výměnou za plnou amnestii složí zbraně a bude za svoji pozemkovou reformu bojovat jako politická strana v parlamentu. Navíc tak učiní do rukou prezidenta, který jako ministr vnitra zařídil fyzickou likvidaci jejich předchozího velení a nijak ho v tom nezarazilo, že se tak muselo stát za hranicemi jeho země, v sousedním Ekvádoru. Jako vždy se tak stal možná jediným, kdo zabil dostatečné množství členů FARC, aby ho vzali vážně a zároveň mohl prodat mírovou smlouvu s nepřítelem vlastním spoluobčanům. Paralely s Blízkým východem se přímo nabízejí.

Beztrestnost bývalých partyzánů se ale občanům velmi nelíbila a změnu nepřítele na demokratickou opozici nedokázali strávit. O to více, že je proti ní začal organizovat bývalý prezident Álvaro Uribe. Boje s FARC se navíc odehrávaly už pouze na venkově, a městští Kolumbijci tak nebyli jejich přímou obětí. Morální závazek vůči 220 tisícům jejich zahynulých spoluobčanů tak byl najednou vyšší než okamžitá potřeba bezpečí.

Mnoho z nich pak v souladu se svým svědomím „řeklo ďáblovi ne“, často i proto, že jsme všichni věděli, že referendum nemůže prohrát. Válka skončí kompromisem, všichni na tom vydělají a morální volič bude mít i přesto čisté ruce.

Na referendum radši pozor

Výsledkem jejich volby je, že – byť zatím na papíře – válka pokračuje. Jako by říci ďáblovi ne mohlo někdy znamenat, že ďábel zvítězí, protože Bůh je láska a právě ta je palivem kompromisu. Příznačné je, že na velké myšlenky, tak často poháněné svědomím nebo rovnou touhami po nápravě světa, zahynulo nakonec ve 20. století mnohem víc milionů lidí než na jakýkoliv kompromis.

Politici se teď budou snažit napravit to, co jim „spravedliví“ rozšlapali. Tak, aby v tom i ti spravedliví mohli žít bez toho, že jim Timošenko jednoho dne napraví hlavu kalašnikovem. Bude nutno předjednat smlouvu mezi vládou a FARC. Výsledek nemůže být příliš odlišný od stávajícího.

FARC v souboji neprohrály, nejsou tedy motivovány odebrat se dobrovolně do vězení namísto pochodu do parlamentu. Vláda zase bez nějaké formy amnestie nemá jiný nástroj k ukončení konfliktu vzhledem k tomu, že ani 52 let jejích „vítězství“ neznamenalo likvidaci hnutí a podmínek, které k jeho vzniku vedly.

Výsledek, který budou pečlivě pozorovat havanští komunisté, bych pak už k referendu raději nedával. Ona by touha po spravedlnosti mohla zase zvítězit. A tato touha podezřele vypadá jako další kopa zničených lidských životů.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Testy pro všechny a zdarma. Island ve velkém sbírá data o koronaviru

Zatímco jinde neotestují ani obyvatele s příznaky nákazy nebo cestovatelskou anamnézou, na Islandu má na test nárok...

NATO bude koordinovat pomoc kvůli koronaviru, vojenské lety dostanou přednost

Vrchní velitel sil NATO Tod Wolters bude koordinovat nezbytnou vojenskou pomoc v boji proti šíření nového koronaviru....

Čína falšuje čísla o koronaviru, tvrdí zpráva pro Bílý dům. Trump nic neví

Čína cíleně neuváděla celková čísla nákazy koronavirem a počet zemřelých na COVID-19. Má to tvrdit zpráva amerických...

Španělsko v počtu nakažených dohání Itálii. Opět zemřelo přes 900 lidí

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku se zvýšil o 7 472 na 117 710, za den přibylo 932 úmrtí. Počet obětí v zemi...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz