KOMENTÁŘ: Kdo ve skutečnosti drží Gazanům nůž pod krkem?

  10:45aktualizováno  10:45
V těchto dnech uplyne rok od začátku masových demonstrací na hranicích Pásma Gazy a jejich organizátoři vyzývají k opakování. Lze jen stěží očekávat, že budeme svědky protestů mírumilovných a poklidných. Nepokoje podněcuje hnutí Hamás a využívá při tom obyvatele Gazy jako lidské štíty, píše ve svém komentáři Daniel Meron, velvyslanec státu Izrael v České Republice.

Izraelský velvyslanec Daniel Meron | foto: Izraelské velvyslanectví v Praze

Od roku 2007, kdy se islamistické a teroristické hnutí Hamás zmocnilo Pásma Gazy, vypálilo na izraelské území více než 30 tisíc raket. Jen od března loňského roku zorchestrovali stoupenci tohoto hnutí na 2 200 takových útoků. Hamás se drží své antisemitské a nenávistné ideologie, soustavně podněcuje nepokoje na hranicích s Izraelem a využívá k tomu civilní obyvatelstvo Gazy jako své lidské štíty.

Fotogalerie

Stovky milionů dolarů zahraniční pomoci, které do Gazy proudí z EU a z arabských zemí, vynakládá Hamás i na budování desítek přeshraničních tunelů, které slouží k útočným výpadům na izraelské území. Jen na tuto aktivitu v roce 2014 podle deníku Wall Street Journal vynaložil 90 milionů amerických dolarů (v přepočtu zhruba něco přes 2 miliardy českých korun). 

Je smutnou statistikou, že za každý z teroristických tunelů se v Gaze mohlo postavit 86 rodinných domů, 19 lékařských klinik nebo šest škol. Není to nedostatek peněz, co způsobuje strasti a trápení obyvatel Gazy. Je to Hamás a jeho raison d’état, jeho vlastní prapodstata existence, která volá po soustavném pokračování teroru a útoků vůči Izraeli.

Události letošního března jasně vykreslují brutalitu Hamásu, a to nejen vůči Izraelcům, ale také vůči palestinskému obyvatelstvu. Když lidé v Gaze, znechucení korupcí vládnoucí moci, začali protestovat proti režimu, Hamás demonstrace ihned nemilosrdně a násilně potlačil. 

Izraelská letadla udeřila v Pásmu Gazy v odvetě za rakety

“Jsou to gangy Hamásu, kdo terorizuje a utlačuje hladovějící v Pásmu Gazy,” napsal na Twitteru blízký spolupracovník prezidenta Palestinské samosprávy Husajn Šajch v reakci na video zachycující, jak jednotky Hamásu tvrdě zasahují proti civilním protestům. Západní média však věnovala demonstracím Gazanů proti Hamásu zoufale malou pozornost.

Radikální islámské teroristické organizace drží civilní obyvatelstvo v Gaze jako rukojmí a zneužívají Gazu jako vojenskou základnu, odpaliště raket a skladiště ilegálních zbraní. Hamás hromadí zbraně a útočí jimi na Izrael zpoza zdí svých škol, mešit a nemocnic a zcela účelově ohrožuje životy lidí v Gaze. Březnové obnovení útoků na Izrael kopíruje křivku nárůstu násilí, jehož intenzita se zvyšuje po několik desetiletí. 

Hamás musí přijmout zodpovědnost za násilí

Raketa odpálená z Gazy 26. března srovnala se zemí dům rodiny Wolfových ve středním Izraeli a zranila sedm lidí, včetně jednoho kojence a jednoho batolete. Tomuto útoku předcházelo týdenní raketové ostřelování Tel Avivu. V této souvislosti bych rád poděkoval českým představitelům za vyjádření podpory a jasné odsouzení tohoto ničím neospravedlnitelného útoku.

Raketa v Izraeli zasáhla obytný dům, exploze zranila sedm lidí

Je to právě jeden rok, co Hamás začal plánovat násilnosti pod záminkou “Pochodu za návrat”, eufemismu, který v palestinském slovníku znamená “Zničení Izraele“. Nyní Hamás hrozí Izraeli dalšími útoky směřujícími na hranici Gazy s Izraelem. 

Jejich intenzita bude – můžeme-li soudit podle minulosti – podpořena střelbou, granátovými útoky, žhářstvím, pálením pneumatik a dalším násilím. Cílem těchto účelově promyšlených a provokativních nepokojů je prolomit hraniční plot a po tisících vpadnout do izraelských měst a komunit s deklarovaným cílem vraždit či unášet izraelské civilní obyvatele.

Tváří v tvář teroru Hamásu má Izrael legitimní právo, ba dokonce povinnost bránit své území a své občany. Životy Izraelců žijících poblíž hranice s Gazou a potažmo v celém Izraeli na tom závisí.

Izrael v odvetě zaútočil na Pásmo Gazy, zemřeli dva Palestinci

Bohužel radikální ideologie Hamásu cynicky zneužívající obyvatele Gazy a podporující nikdy nekončící stav agrese vůči Izraeli je klíčovou překážkou pro stabilitu regionu. Jestliže mezinárodnímu společenství upřímně záleží na tom, aby pomohlo Palestincům v Gaze, musí svůj tlak obrátit vůči pachateli, který za tímto násilím stojí – vůči Hamásu.

Izrael si přeje klidnou hranici s Pásmem Gazy a budoucnost, kdy bude se svými sousedy žít ve stabilitě a míru. Pokud však Hamás nebude povolán k zodpovědnosti a bude i nadále napínat veškeré své snažení ke zničení Izraele namísto pomoci svým vlastním lidem, mírové řešení se utopí v dalších vlnách násilí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Rakousko má obměněnou vládu, zasednou v ní nestraničtí experti

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě členy...

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Prezidentský kandidát Biden kritizoval Kima, KLDR ho nazvala imbecilem

Americký viceprezident Joe Biden

Severní Korea označila bývalého amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta do prezidentských voleb 2020 Joea...

Najdete na iDNES.cz