KOMENTÁŘ: O nejoblíbenější důchodkyni, která to nevzdává ani v 86

  15:46aktualizováno  15:46
Britové se o víkendu zbláznili a prý v tom ještě hodlají pokračovat. Nejenže si sami a dobrovolně po celé zemi vyvěsili na rodinné domky i okna a balkony bytů vlajky, vlaječky a fábory, ale dokonce si hromadně vynášejí na ulice - a to přímo do vozovky - stoly a židle a hodují tam.

V Londýně, na řece Temži, ti blázniví Britové navíc hromadně nasedli do tisícovky lodí a v desetikilometrovém průvodu se plavili městem a přitom opět hráli, zpívali a hodovali.

To všechno prý dělali (a na naše poměry to je zcela neuvěřitelné), aby oslavili skutečnost, že jedna paní v pokročilém důchodovém věku 86 let stále ještě pracuje na téměř plný úvazek, činí to prý s radostí už šedesát let a chce v tom dál pokračovat.

A k dovršení toho bláznění posadili tuhle babičku na jednu z těch lodí a nechali ji celou tu plavbu mávat, neboť prý je v zemi nejpopulárnější osobou, a milion lidí na březích řeky mávání vehementně opětoval. A to se ještě bude na její počest v pondělí večer konat velký koncert a v úterý slavnostní bohoslužba v katedrále svatého Pavla. Pak ji povezou kočárem středem města, aby nakonec všem zamávala z balkonu za přeletu čestné historické letky.

Asi jste již uhodli, že ta šestaosmdesátiletá paní je královna Alžběta II., která coby hlava státu v Británii a v patnácti zemích světa včetně Kanady či Austrálie už dnes pro tři generace reprezentuje nejen stabilitu a kontinuitu, ale i oddanost službě lidem i zemi.

Neměla kdysi po smrti otce na vybranou, prostě musela, zhostila se úkolu na více než sto procent (a její bohatství přece patří instituci monarchie). Navíc nejde o nějakou povznesenou aristokratku, pro kterou by otevírání škol a nemocnic, inaugurace úředních budov, obchodních středisek či stadionů nebo přijímání zahraničních hostí bylo nudnou povinností a setkávání a potřásání rukou s desítkami tisíc "poddaných" včetně cest do zahraničí otravou. Asi se té "normálnosti" naučila za války, kdy sloužila v uniformě coby řidička automobilu domobrany.

O tom nakonec každý člověk, který měl tu čest se s ní setkat, rád vydává svědectví, neboť mohl obdivovat neokázalost jejího vystupování, živou jiskrnost jejích pomněnkových očí a její opravdový a srdečný zájem o vše, o čem se hovoří. Na to se prostě nezapomíná. A i když je dnes v Evropské unii desítka konstitučních monarchií, které jsou stejnými demokraciemi jako republiky, a navíc nevydávají peníze na volbu prezidenta, Alžběta II. je v mnoha ohledech jedinečná.

Proto se není co divit tomu, že nyní, ve dnech oslav diamantového výročí jejího panování, Britové blázní a vyvádějí radostí jako děti. Kéž bychom to jednou při podobné příležitosti - jakou prý kdysi bývaly narozeniny prezidenta Masaryka - dokázali opět i my.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz