KOMENTÁŘ: Cameron boj o Brexit vyhraje, sám ale skončí

  14:39aktualizováno  14:39
Průzkumy sice předvídají, že Britové odmítnou v referendu odchod z Evropské unie, současně se však hněv, který k Bruselu lidé cítí, přenáší na jeho obhájce, premiéra Davida Camerona, píše politolog Alexander Tomský.

Kampaň před referendem je všudypřítomná. Na jedné z reklam umístěné na autobusu vystupuje lídr euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. | foto: Reuters

Je rozhodnuto. Průzkumy britských voličských preferencí se za poslední týden překlopily na stranu těch, kteří hodlají hlasovat pro setrvání země v Evropské unii. Rozdíl činí 8 až 11 procent a průzkumy jsou to tentokrát solidnější, než bývaly, pěkně z očí do očí, nikoli jen on-line.

Alexander Tomský

Politolog a nakladatel Alexander Tomský

Vystudoval mezinárodní vztahy na London School of Economics a tomistické filosofie na The London Institute of Education.

Před rokem 1989 byl šéfredaktorem exilového nakladatelství Rozmluvy a konzervativního časopisu Rozmluvy.

Po návratu do České republiky měl vlastní nakladatelství, působil později jako ředitel nakladatelství Academia, nebo nakladatelství Národního divadla a Leda/Rozmluvy.

Zastrašovací kampaň vlády a vlastně všech politických stran s výjimkou národní Strany za nezávislost Spojeného království strany (UKIP) výrazně oslabila tu nejsilnější a nejrozhodnější společenskou skupinu pro vystoupení – důchodce. Ha, ha, usměje se znalý pozorovatel politického klání, to známe! Běžte mi k šípku s věštěním podle nějakých průzkumů, hádat můžete právě tak z kávové sedliny, vzpomeňte si jen na minulé parlamentní volby. A má pravdu, vždy může přijít zemětřesení, revoluce nebo pandemie, prostě něco nečekaného. Průzkumy vypovídají o dnešku, zítřek je zahalen londýnskou mlhou a z minulosti nevyplývá. Cameron vyhrál poslední parlamentní volby jen proto, že Angličany den před nimi vyděsila reálná hrozba, že skotští nacionalisté vytvoří vládu se socialisty, jak ostatně slibovali, a budou celou Británii vydírat.

Pokud však nedojde v Bruselu zase k masovému teroristickému útoku či nezvladatelnému přílivu imigrantů třeba z Afriky, jenž opět prokáže nevůli Unie zastavit přistěhovalce, jsou důvody k obezřetnosti pana a paní Opatrných (jak je nazval v Telegraphu Charles Moore, jeden z nejbystřejších komentátorů) celkem pochopitelné. Patriotismus je fajn, národní nezávislost taky, jen by to nemělo moc stát...

Špatná strategie

Fotogalerie

Strana „Zůstaneme“, dovolávajíc se všemožných ekonomických autorit včetně Národní banky, Měnového fondu a vládních, v podstatě zkorumpovaných expertiz, jež na objednávku vyrobila jinak na svou politickou nezávislost hrdá státní správa, věští z křišťálové koule temnou hospodářskou budoucnost, pokud země nezůstane v EU, kdežto protistrana „Odcházíme“ nebyla schopna růžovou budoucnost konkrétně a realisticky představit. Teď si najednou „exiťáci“ sypou popel na hlavu.

Vždyť by to bývalo bylo tak snadné. Stačilo slíbit, že Británie poté jednoduše vstoupí do Evropského hospodářského prostoru, ve kterém se nalézá Norsko, Lichtenštejnsko i Island, a později si vyjedná (nebo nevyjedná) výhodnější podmínky vzájemného obchodu s Unií. Norsko totiž z 19 532 předpisů Unie přijalo „jenom“ 5 046, má svobodu vyjednávat a unijní integrační předpisy tak neplatí pro jeho vnější obchod. A co víc, za volný přístup na unijní trh v poměru ke svému vysokému HDP posílá do Bruselu mnohem méně než Spojené království, které je v Unii druhým největším plátcem.

A tak by Britové místo deseti miliard liber ročního příspěvku (netto) platili miliardy čtyři. A zbavili by se nádavkem šesti miliard většinou škodlivých dotací, o nichž nerozhodují, ačkoli je jako čistí plátci financují. Proto také jel Cameron na Island, aby mohl prohlásit, že takovou možnost prozkoumal a zavrhl.

Britská volba

Zavrhli ji bohužel i jeho oponenti, ačkoli i Úřad pro fiskální zodpovědnost považoval tuto alternativu za levnější a výhodnější než členství v EU. Oni totiž ty čtyři miliardy přislíbili na zdravotnictví, jako by existovala možnost získat přístup na unijní trh gratis. Ani suverenita by nemusela vyřešit bolavý problém přelidněné Anglie. Brusel podmiňuje přístup na trh svobodným cestováním za prací, jak se nedávno přesvědčili Švýcaři. Konzervativní Anglie, jež nenávidí nadnárodní a rozbujelou byrokracii Unie, je v pasti a je de facto podezírána, že je ochotna prosperitu riskovat. Vždyť i jinak populární Boris Johnson mluví hlavně o svobodě, na mysli má však nezávislost. Zdá se, že většinu ostrovanů suverenita tolik nepálí.

Mistr cynické hry

Cameron znovu, už poněkolikáté prokázal, že je mistrem cynické hry. Lže sice, jako když tiskne, dobře však rozumí manželům Opatrným, kteří mu nedůvěřují, ale myslí si svoje: vaše starosti s EU na naši hlavu. Nás to nezajímá, nechceme ovšem zjišťovat s křížkem po funuse, jestli má optimismus strany Odcházíme pravdu. Konzervativní revoluce není snadná.

Jednu věc však možná premiér podcenil – nenávist vůči Unii se obrací proti němu. Postavil se proti vlastní konzervativní straně a ta zrádci neodpustí. Tři poslanci se už vyjádřili, že spustí podpisovou akci za volbu lídra. Euroskeptici už jednou politicky zničili vlastního premiéra Johna Majora, to však byli ještě v menšině, dnes mají odpůrci Unie ve straně naprostou převahu. Ani desetiprocentní vítězství v referendu zřejmě Cameronův pád nezadrží. Někteří poslanci jsou ochotni položit i vlastní vládu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONALISTA- VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz