Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

  23:18aktualizováno  23:18
Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla Escobara. Malou pevnost uprostřed města Medellín, která je oblíbenou „narkoturistickou“ atrakcí, nahradí pamětní park k uctění obětí drogových válek. Část obyvatel však nesouhlasí. „Vymazáváte historii,“ obviňují radnici.

Nebyl to dům, ale malá pevnost. Brutalistická osmiposchoďová budova z betonu se tyčila uprostřed jedné z nejluxusnějších Medellínských čtvrtí a připomínala éru drogového magnáta Pabla Emilia Escobara Gavirii, který na vrcholu své moci žil právě zde. Chátrající rezidence „Monaco“ se však již v pátek proměnila v hromadu suti.

Fotogalerie

Opevněný patrový dům si Escobar nechal postavit v roce 1986. Pojmenoval jej Monaco na počest šlechtického rodu Grimaldiů, kteří jihoevropskému knížectví panují. Drogový magnát žil s manželkou a dětmi v nejvyšším patře budovy, v apartmá o rozloze 5000 metrů čtverečních. V nižších patrech bydleli další rodinní příslušníci a členové kartelu.

V lednu 1988 poničila část budovy bomba, kterou na Escobara nastražil konkurenční drogový kartel v Cali. Při výbuchu zemřeli tři lidé, deset bylo zraněno. Escobar s rodinou nebyli v tu dobu v uvnitř domu, z obav o bezpečnost se tam však již nevrátili. Nyní celou budovu s pomocí dynamitu vyhodil do povětří městský úřad.

Na jejím místě chce radnice zbudovat pamětní park, kde si lidé budou moci připomenout oběti krvavé války mezi drogovými kartely a policií. V osmdesátých a devadesátých letech při ní zemřelo více než 46 tisíc lidí. Medellínský kartel a jmenovitě Escobar je podle kolumbijských úřadů spoluzodpovědný za většinu těchto úmrtí.

Hra na policisty a mafiány ve vile drogového krále? Narkoturismus to umožní

Od doby, kdy Escobar zemřel při přestřelce s policií v roce 1993, se město Medellín snaží tuto kapitolu uzavřít. Jenže davy turistů, kteří se do Medellínu každoročně hrnou pátrat po stopách drogového magnáta (psali jsme zde), nedávají na krvavou historii zapomenout. „Narkoturistika“ získala na oblibě především díky úspěšnému seriálu Narcos z roku 2015. Město se proto aktivně snaží největší turistické atrakce smazat z povrchu země.

Byl to přeci vrah, žádný Robin Hood

„Nechceme vymazat historii. Chceme k ní začít přistupovat z toho správného úhlu, z úhlu pohledu obětí a nevinných hrdinů,“ uvedl úřad starosty Medellínu na Twitteru v obhajobě stržení Escobarovy rezidence. Jenže na otázku, jak o obtížné historii města hovořit, neexistuje společný pohled.

„My jednoduše říkáme naši verzi pravdy. Vláda obvinila Pabla za mnoho věcí, které neudělal. Teď se snaží všechno vymazat,“ nesouhlasí s demolicí padesátiletý Jesus, který okolo domu Monaco provádí turisty při takzvaných „narco tours“, jež jsou Medellínské radnici trnem v oku.

Já, hvězda YouTube. Bývalý Escobarův zabiják kritizuje zločinnost

Jesus při nich s oblibou vyprávěl, jak se s drogovým magnátem osobně setkal v osmnácti letech, když Escobar rozdával peníze v chudinské čtvrti. Jenže právě tento pozitivní obraz „kokainového krále“ Escobara coby kolumbijského Robina Hooda vadí radnici ze všeho nejvíce. Snaží se připomenout, že Escobar byl především obchodníkem s drogami a masovým vrahem.

„Respektujte naši bolest, uctěte naše oběti,“ říká jeden z plakátů, které úřady v roce 2018 umístily na stěny rezidence Monaco. Další plakáty připomínají zabité policisty, civilisty, soudce a novináře, kteří zemřeli, protože se postavili Escobarově nadvládě nad městem. Nyní budova zmizí úplně.

Monaco není první část historie Escobarova kartelu, která z Medellínu zmizí. Na konci ledna úřady odstranily z pozemku Escobarovy vily Hacienda Napoles repliku prvního letadla, které jeho muži používali k pašování kokainu do Spojených států. Samotný ranč o rozloze 20 čtverečních kilometrů, na kterém se dříve nacházela soukromá zoo, býčí aréna a malé letiště, se taktéž přeměnily v park.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Žaloby na obzoru. V Británii upřeli eurovolby lidem z ostatních zemí EU

Volby do Evropského parlamentu ve skotském Edinburghu. Cedule obyvatele...

Na britskou vládu se mohou začít sypat žaloby od naštvaných Evropanů. Stovky z nich se totiž ve čtvrtek dozvěděly, že...

Švédští rodiče vyhladověli dítě téměř k smrti, krmili ho veganskou stravou

ilustrační snímek

Švédský soud poslal v pátek na tři měsíce za mříže rodiče, kteří vyhladověli své dítě veganskou dietou téměř k smrti....

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Najdete na iDNES.cz