„Skrze technologii nezaměnitelného tokenu (NFT) můžeme zhodnotit umělecké dědictví, aniž by bylo nutné díla přesunout byť o centimetr,“ uvádí navrhovatelé. Podle nich je další výhodou, že vlastnictví „fyzického Kolosea“ zůstane italskému státu.
Deník La Repubblica připomíná, že v Itálii nejde o první iniciativu tohoto druhu. Florentská galerie Uffizi v květnu letošního roku prodala za použití technologie NTF digitální kopii známého obrazu Tondo Doni od Michelangela Buonarrotiho.
Italský ministr Dario Franceschini uvedl, že jeho úřad chce dále zkoumat obchodní potenciál tohoto druhu digitálních kopií. „Vyhodnocujeme opatření, abychom zaručili co největší transparentnost a také co nejvyšší příjmy pro státní pokladnu,“ uvedl Franceschini.
Sbírky autíček už nebudou co bývaly. Mattel zavádí virtuální modely |
Není však zcela jasné, kolik by italský stát z prodeje Kolosea mohl utržit. Koláž amerického autora s uměleckým jménem Beeple v březnu vydražil londýnský aukční dům Christie’s za téměř 70 milionů dolarů. Muzeum Uffizi ale za kopii obrazu Tondo Doni získalo výrazně nižší částku. Galerie dostala jen polovinu z prodejní ceny 240 000 eur, druhá polovina připadla firmě, která digitální kopii vytvořila.
Nezaměnitelné tokeny jsou elektronické identifikátory, které s pomocí technologie blockchain potvrzují, že digitální sběratelský předmět je autentický. Tokeny, které v posledních letech zaplavily sběratelský svět, tedy patrně vyřešily ústřední problém digitálních sbírek: jak uplatňovat právo na něco, co může být snadno a nesčetněkrát zkopírováno.