Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Němci spočítali své džihádisty, nebezpečný je jeden muslim z 10 tisíc

  15:47
Německé úřady sledují napříč republikou 447 islámských radikálů, u nichž panuje důvodná obava ze spáchání závažného zločinu. Více než třetina z nich žije v Severním Porýní - Vestfálsku, kromě dvou spolkových zemí však radikálové působí všude. Část radikálů už odjela do Sýrie, aby se přidala k teroristům.

Muslimové v Bádensku-Würtemmbersku. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Düsseldorf zažil minulý čtvrtek pozdvižení. Policie si krátce po atentátech v Bruselu přišla pro Samira E., vůdčí postavu tamního wahhábistického hnutí. V cele skončil i Maročan z městečka Giesse, kterému krátce před výbuchem v stanici metra Maalbeek přišla stručná SMS zpráva: „Konec.“

Strůjci nebezpečí

Čísla používaná v tomto článku se týkají lidí, pro které německá policie používá označení Gefährder. Do češtiny by se dalo volně přeložit jako strůjce nebezpečí, některé slovníky hovoří také o podněcovatelích.

„Gefährder je osoba, u níž konkrétní fakta odůvodňují podezření, že by mohla spáchat závažné politicky motivované zločiny,“ definují toto označení kriminalisté.

Jde o obecné označení, které samo o sobě nemá s islámem nic společného. Bezmála 450 lidí, o nichž pojednává tento text, jsou však beze zbytku radikální islamisté.

V Německu žije odhadem 4,3 milionu muslimů. Nebezpečným radikálem v hledáčku kriminalistů je tedy přibližně jen jeden z 9 615 německých muslimů.

Úřady nakonec podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger oznámily, že dvojice neměla s útoky nic společného - nebo k tomu přinejmenším nejsou důkazy. Samir však za mřížemi zůstal, na začátku března ho totiž soud poslal do vězení za krádež.

Policie však měla ve čtvrtek dobrý důvod, proč muže zadržet. Už delší dobu měla podezření, že by jednou mohli rozpoutat teror.

Nejsou přitom ani zdaleka jediní. Deník Die Welt už před bruselskými útoky uvedl, že v hledáčku německé kriminálky je podobných lidí celkem 447. Téměř v každé spolkové zemi - kromě dvou - žije menší či větší skupina islamistů, u nichž se policie obává závažného zločinu. Více než 200 z nich je nejspíš momentálně v Sýrii či severním Iráku, kam se přijeli přidat k teroristům z hnutí Islámský stát. Pětašedesát nebezpečných islamistů sedí ve věznicích.

Stojí za zmínku, že islámští radikálové jsou výrazně aktivnější na západní straně někdejší železné opony, kde si na rozdíl od bývalé NDR mohli budovat zázemí už několik dekád.

Nebezpeční islamisté v Německu
Spolková zeměObyvateléMuslimovéIslamisté
Bádensko-Württembersko10 715 000715 00040
Bavorsko12 690 000570 00044
Berlín3 470 000300 00065
Braniborsko2 460 0005 0008
Brémy660 00070 00014
Dolní Sasko7 825 000270 00029
Durynsko2 155 00010 0004
Hamburk1 765 000150 00018
Hesensko6 095 000445 00030
Meklenbursko - Přední Pomořansko1 600 0005 0000
Porýní - Falc4 010 000170 00014
Sársko990 00035 0005
Sasko4 055 00030 0003
Sasko - Anhaltsko2 235 00015 0000
Severní Porýní - Vestfálsko17 640 0001 425 000160
Šlesvicko - Holštýnsko2 830 00090 00013
NĚMECKO CELKEM81 200 0004 300 000447
Tabulka udává počet nebezpečných islamistů, které podle deníku Die Welt evidují němečtí kriminalisté. Celkový počet muslimů v Německu se odhaduje až na 4,3 milionu. Počty v jednotlivých spolkových zemích vycházejí z procentuálního rozložení muslimské populace dle údajú Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky z roku 2008. Čísla jsou zaokrouhlená k nejbližší pětitisícové hranici.

Při pohledu na statistiky je zřejmé, že zdaleka nejvíce nebezpečných islamistů tajné služby a kriminalisté odhalili v Severním Porýní - Vestfálsku. Takové zjištění by překvapilo málokoho, bohatá země na západě Německa je koneckonců celkově nejlidnatější.

Průmyslová města jako Kolín nad Rýnem a Düsseldorf navíc v období studené války lákala dělníky z Turecka, Tuniska či Maroka. V současnosti už na tamních sídlištích vyrůstá druhá generace „Němců s tureckými kořeny“. Některým se však nedaří uplatnit a bez vidiny lepší budoucnosti se potulují ulicemi. Právě ti jsou snadným cílem radikálních verbířů.

Radikální imámové v Berlíně kážou muslimům z širého okolí

Když ovšem odhlédneme od Vestfálska, Berlína, Bavorska či Bádenska - Württemberska, v Německu neplatí přímá úměrnost mezi velikostí muslimské komunity a počtem nebezpečných radikálů v jednotlivých spolkových zemích.

A co běženci?

Data v tabulce zatím nepočítají s přibližným počtem 1,1 milionu lidí včetně muslimů, kteří loni přišli do Německa v rámci migrační vlny.

Ti mohou samozřejmě zvýšit celkový počet muslimů v populaci, patrně však příliš nezmění jejich rozložení v jednotlivých zemích.

Interní kvóty totiž německým úřadům velí, aby do nejlidnatějších (a nejbohatších) zemí posílali nejvíce žadatelů o azyl, platí to i naopak (více čtěte zde).

Aktuální data se však získávají těžko. Řada věřících využívá svého práva neuvádět v průzkumech víru, muslimů se navíc často nikdo neptá.

Spolkový statistický úřad sice například při sčítání v roce 2011 vyznání obyvatel zkoumal, ale pouze u katolíků, evangelíků, pravoslavných křesťanů, židů a „ostatních“.

Zatímco Sasko - Anhaltsko obývá zhruba 15 tisíc vyznavačů islámu a místní úřady nevědí o žádném nebezpečném radikálovi, třikrát menší komunita v Braniborsku má mezi sebou osm potenciálních džihádistů.

Důvodem může být vliv radikálních duchovních z blízké metropole. V Berlíně stojí čtyři velké mešity, ale také nespočet menších soukromých svatostánků, v nichž se prolínají všemožné interpretace islámského učení včetně radikálního wahhábismu a výzvám k účasti ve svaté válce.

Metropoli také často navštěvují „hostující“ imámové z celého světa. Například koncem loňského roku skončil podle TV2 v berlínské policejní cele radikální kazatel Abu Bilal z mešity na okraji dánského Aarhusu. Tentýž imám o několik týdnů později šokoval televizní diváky, když na záznamu skryté kamery vyzýval ke kamenování nevěrnic a vraždám (psali jsme zde).

To největší nebezpečí pro německé muslimy však stále číhá doma v Německu, kde se radikálové snaží dostat pod kůži už i dětem. Na začátku měsíce Evropu vyděsil případ teprve patnáctileté Safíi z Hannoveru, kterou od malička „vychovával“ wahhábista Pierre Vogel. Její cesta k džihádu vyvrcholila tím, že vzala nůž a bezdůvodně pobodala policistu (více čtěte zde).

Autor:

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Modrá koalice, Jablko... Slovenské strany se tříští, bojí se návratu Fica

Zneklidněna vidinou toho, že se k moci může brzy vrátit expremiér Robert Fico, slovenská politická scéna ožila a začíná...

Kdo zničí či ukořistí západní tank, má odměnu. Ruský gubernátor dá miliony rublů

Až tři miliony rublů (940 tisíc korun) slibuje gubernátor sibiřského regionu vojínům za zničení či ukořistění tanků...

A začal plán Delta. Nizozemsko zničené válkou skoro dorazily protržené hráze

Nizozemsko si v pondělí připomíná jednu z největších přírodních katastrof za uplynulých sto let. V noci ze soboty 31....

Medveděv mluvil o nevyhnutelné smrti Polska a jeho falešné civilizaci

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv si vypůjčil slova klasika 19. století k tomu, aby přiblížil údajnou přirozenost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...