Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Němci spočítali své džihádisty, nebezpečný je jeden muslim z 10 tisíc

  15:47aktualizováno  15:47
Německé úřady sledují napříč republikou 447 islámských radikálů, u nichž panuje důvodná obava ze spáchání závažného zločinu. Více než třetina z nich žije v Severním Porýní - Vestfálsku, kromě dvou spolkových zemí však radikálové působí všude. Část radikálů už odjela do Sýrie, aby se přidala k teroristům.

Muslimové v Bádensku-Würtemmbersku. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Düsseldorf zažil minulý čtvrtek pozdvižení. Policie si krátce po atentátech v Bruselu přišla pro Samira E., vůdčí postavu tamního wahhábistického hnutí. V cele skončil i Maročan z městečka Giesse, kterému krátce před výbuchem v stanici metra Maalbeek přišla stručná SMS zpráva: „Konec.“

Strůjci nebezpečí

Čísla používaná v tomto článku se týkají lidí, pro které německá policie používá označení Gefährder. Do češtiny by se dalo volně přeložit jako strůjce nebezpečí, některé slovníky hovoří také o podněcovatelích.

„Gefährder je osoba, u níž konkrétní fakta odůvodňují podezření, že by mohla spáchat závažné politicky motivované zločiny,“ definují toto označení kriminalisté.

Jde o obecné označení, které samo o sobě nemá s islámem nic společného. Bezmála 450 lidí, o nichž pojednává tento text, jsou však beze zbytku radikální islamisté.

V Německu žije odhadem 4,3 milionu muslimů. Nebezpečným radikálem v hledáčku kriminalistů je tedy přibližně jen jeden z 9 615 německých muslimů.

Úřady nakonec podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger oznámily, že dvojice neměla s útoky nic společného - nebo k tomu přinejmenším nejsou důkazy. Samir však za mřížemi zůstal, na začátku března ho totiž soud poslal do vězení za krádež.

Policie však měla ve čtvrtek dobrý důvod, proč muže zadržet. Už delší dobu měla podezření, že by jednou mohli rozpoutat teror.

Nejsou přitom ani zdaleka jediní. Deník Die Welt už před bruselskými útoky uvedl, že v hledáčku německé kriminálky je podobných lidí celkem 447. Téměř v každé spolkové zemi - kromě dvou - žije menší či větší skupina islamistů, u nichž se policie obává závažného zločinu. Více než 200 z nich je nejspíš momentálně v Sýrii či severním Iráku, kam se přijeli přidat k teroristům z hnutí Islámský stát. Pětašedesát nebezpečných islamistů sedí ve věznicích.

Stojí za zmínku, že islámští radikálové jsou výrazně aktivnější na západní straně někdejší železné opony, kde si na rozdíl od bývalé NDR mohli budovat zázemí už několik dekád.

Nebezpeční islamisté v Německu
Spolková zeměObyvateléMuslimovéIslamisté
Bádensko-Württembersko10 715 000715 00040
Bavorsko12 690 000570 00044
Berlín3 470 000300 00065
Braniborsko2 460 0005 0008
Brémy660 00070 00014
Dolní Sasko7 825 000270 00029
Durynsko2 155 00010 0004
Hamburk1 765 000150 00018
Hesensko6 095 000445 00030
Meklenbursko - Přední Pomořansko1 600 0005 0000
Porýní - Falc4 010 000170 00014
Sársko990 00035 0005
Sasko4 055 00030 0003
Sasko - Anhaltsko2 235 00015 0000
Severní Porýní - Vestfálsko17 640 0001 425 000160
Šlesvicko - Holštýnsko2 830 00090 00013
NĚMECKO CELKEM81 200 0004 300 000447
Tabulka udává počet nebezpečných islamistů, které podle deníku Die Welt evidují němečtí kriminalisté. Celkový počet muslimů v Německu se odhaduje až na 4,3 milionu. Počty v jednotlivých spolkových zemích vycházejí z procentuálního rozložení muslimské populace dle údajú Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky z roku 2008. Čísla jsou zaokrouhlená k nejbližší pětitisícové hranici.

Při pohledu na statistiky je zřejmé, že zdaleka nejvíce nebezpečných islamistů tajné služby a kriminalisté odhalili v Severním Porýní - Vestfálsku. Takové zjištění by překvapilo málokoho, bohatá země na západě Německa je koneckonců celkově nejlidnatější.

Průmyslová města jako Kolín nad Rýnem a Düsseldorf navíc v období studené války lákala dělníky z Turecka, Tuniska či Maroka. V současnosti už na tamních sídlištích vyrůstá druhá generace „Němců s tureckými kořeny“. Některým se však nedaří uplatnit a bez vidiny lepší budoucnosti se potulují ulicemi. Právě ti jsou snadným cílem radikálních verbířů.

Radikální imámové v Berlíně kážou muslimům z širého okolí

Když ovšem odhlédneme od Vestfálska, Berlína, Bavorska či Bádenska - Württemberska, v Německu neplatí přímá úměrnost mezi velikostí muslimské komunity a počtem nebezpečných radikálů v jednotlivých spolkových zemích.

A co běženci?

Data v tabulce zatím nepočítají s přibližným počtem 1,1 milionu lidí včetně muslimů, kteří loni přišli do Německa v rámci migrační vlny.

Ti mohou samozřejmě zvýšit celkový počet muslimů v populaci, patrně však příliš nezmění jejich rozložení v jednotlivých zemích.

Interní kvóty totiž německým úřadům velí, aby do nejlidnatějších (a nejbohatších) zemí posílali nejvíce žadatelů o azyl, platí to i naopak (více čtěte zde).

Aktuální data se však získávají těžko. Řada věřících využívá svého práva neuvádět v průzkumech víru, muslimů se navíc často nikdo neptá.

Spolkový statistický úřad sice například při sčítání v roce 2011 vyznání obyvatel zkoumal, ale pouze u katolíků, evangelíků, pravoslavných křesťanů, židů a „ostatních“.

Zatímco Sasko - Anhaltsko obývá zhruba 15 tisíc vyznavačů islámu a místní úřady nevědí o žádném nebezpečném radikálovi, třikrát menší komunita v Braniborsku má mezi sebou osm potenciálních džihádistů.

Důvodem může být vliv radikálních duchovních z blízké metropole. V Berlíně stojí čtyři velké mešity, ale také nespočet menších soukromých svatostánků, v nichž se prolínají všemožné interpretace islámského učení včetně radikálního wahhábismu a výzvám k účasti ve svaté válce.

Metropoli také často navštěvují „hostující“ imámové z celého světa. Například koncem loňského roku skončil podle TV2 v berlínské policejní cele radikální kazatel Abu Bilal z mešity na okraji dánského Aarhusu. Tentýž imám o několik týdnů později šokoval televizní diváky, když na záznamu skryté kamery vyzýval ke kamenování nevěrnic a vraždám (psali jsme zde).

To největší nebezpečí pro německé muslimy však stále číhá doma v Německu, kde se radikálové snaží dostat pod kůži už i dětem. Na začátku měsíce Evropu vyděsil případ teprve patnáctileté Safíi z Hannoveru, kterou od malička „vychovával“ wahhábista Pierre Vogel. Její cesta k džihádu vyvrcholila tím, že vzala nůž a bezdůvodně pobodala policistu (více čtěte zde).

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Výbuch v paneláku zvedl vlnu solidarity, Prešov založil sbírku

Hasiči ještě nedokončili záchranné práce, někteří obyvatelé stále zůstávali uvězněni ve svých bytech hořícího paneláku,...

Premium

Znásilnit ženu je normální, věří Indové. Dochází k tomu každých 25 minut

Indie je v šoku po dalších brutálních případech: muži dívku znásilnili a upálili, když šla na policii. Zbědované tělo...

Na základně na Floridě střílel student ze Saúdské Arábie. Zabil tři lidi

Na americké vojenské základně v Pensacole na Floridě v pátek zaútočil střelec. Během útoku zabil tři lidi a sedm...

Sahání na prsa a popíjení. Santu vyhodili kvůli „nevhodným“ fotkám

Gary Haupt působil jako Santa více než dekádu. Oblek používal i doma, při focení zábavných momentek s přáteli. Vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz