Kolegové obvinili z vraždy čečenské aktivistky prezidenta Kadyrova

  11:09aktualizováno  17:31
Kolegové čečenské aktivistky Nataliji Estěmirovové, kterou zabili neznámí ozbrojenci, obvinili z její vraždy přímo čečenského prezidenta Kadyrova. Ten je figurou Moskvy, do čela odbojné republiky ho dosadil bývalý šéf Kremlu Putin. Ten současný, Dmitrij Medveděv, je prý vraždou pobouřen a žádá rychlé vyšetřování.

Čečenská ochránkyně lidských práv Natalija Estěmirovová. | foto: Profimedia.cz

Padesátiletou Nataliju Estěmirovovou unesli včera ráno z jejího domu v čečenském hlavním městě Grozném. Později se její tělo našlo v sousedním Ingušsku, v lesích nedaleko Nazraně. S kulkami v hlavě a hrudi. - čtěte Čečenskou ochránkyni lidských práv našli s kulkami v hlavě

"Jsem si jistý totožností toho, kdo nese vinu za vraždu Nataliji Estěmirovové. Známe ho všichni: jeho jméno je Ramzan Kadyrov," napsal v prohlášení Oleg Orlov, šéf hnutí Memorial, pro které Estěmirovová pracovala.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov

"Kadyrov Nataliji vyhrožoval, urážel ji a považoval ji za osobního nepřítele," uvedl Orlov. "Nevím, zda dal sám příkaz k jejímu zavraždění, nebo zda to vykonali jeho podřízení, aby udělali šéfovi radost," dodal.

Také šéfka moskevské pobočky Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová podle ČTK připsala vinu Kadyrovovi a ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Medveděv je "pobouřen"

Natalija Estěmirovová, po rodičích napůl Ruska a napůl Čečenka, se narodila v ruském Saratovu v roce 1959. Studovala v Grozném a pak tu do roku 1998 pracovala jako učitelka.

Proč se nikdy nedozvíme, kdo nechal zavraždit Nataliju Estěmirovovou

Potom už se zcela věnovala ochraně lidských práv. Kritizovala Kreml a jím dosazeného čečenského prezidenta Kadyrova, poukazovala na zneužívání moci v Čečně a zvěrstva páchaná ruskými vojáky během druhé čečenské války, jež začala v roce 1999.

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je její vraždou "pobouřen" a nařídil okamžité vyšetřování, uvedl Kreml v oficiálním prohlášení. "Takový zločin nesmí zůstat nepotrestán," prohlásil Medveděv.

Podobně se vyjádřil i Ramzan Kadyrov. Vraždu označil za "nelidskou" a vyhlásil, že na vyšetřování osobně dohlédne.

Jenže to neznamená, že poprava Estěmirovové bude opravdu objasněna, únosci a vrazi lapeni, postaveni před soud a potrestáni. Příkladem může být vražda novinářky Anny Politkovské z roku 2006.

Anna PolitkovskáTehdejší prezident Putin rovněž nařídil rychlé vyšetření zločinu, ale dodnes se podařilo postavit před soud jen údajné "pomahače". A byli osvobozeni - pro nedostatek důkazů (soud vyšší instance pak nařídil nový proces).

Ten, kdo Annu Politkovskou zastřelil, je na útěku. A kdo si vraždu objednal, se oficiálně dodnes neví. Estěmirovová byla mimochodem blízkou přítelkyní Anny Politkovské. - čtěte S Annou zmizela naděje, že zjistíme pravdu o Čečně

Estěmirovová spolupracovala s Politkovskou i se známým ruským právníkem Stanislavem Merkelovem. Ten za svůj boj proti porušování lidských práv v Čečensku zaplatil v lednu. Vrazi ho zastřelili za bílého dne v moskevské ulici. - čtěte Rusko děsí vražda právníka Markelova

Pracovala na citlivém tématu

Organizace na obranu lidských práv - kupříkladu Amnesty International nebo Human Rights Watch - jsou ale přesvědčeny, že za únosem a vraždou Estěmirovové stojí čečenské úřady. A podobně to vidí i někteří ruští novináři.

"Shodou okolností krátce před vraždou volal čečenský ombudsman Nurdi Nuchažijev šéfovi úřadu hnutí Memorial v Grozném a stěžoval si mu na Estěmirovovou, která nechtěla vidět pozitivní vývoj a neustále se šťourala v bahně," napsal deník Gazeta.

Natalija Estěmirovová podle svých kolegů zrovna pracovala na "extrémně citlivém" tématu. Fakta, která shromáždila o únosech a popravách bez soudu, jichž se dopouštěli federální i místní agenti, čečenské úřady znepokojovala," zdůraznil list Kommersant. "Zavražděna pro pravdu," napsal zase v titulku deník Novyje izvestija.

Vraždu Estěmirovové odsoudila i německá kancléřka Angela Merkelová, která dnes jednala s Medveděvem v Mnichově. Označila ji za "nepřijatelnou událost" a zdůraznila, že je nutné udělat vše pro její objasnění. Podobně se vyjádřila i Evropská komise a Evropský parlament.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Najdete na iDNES.cz