Organizace, které kodex nepodepsaly, „se automaticky postavily mimo organizovaný záchranný systém ve Středozemním moři se všemi důsledky pro jejich bezpečnost“, uvedlo k tomu podle APA v prohlášení ministerstvo vnitra.
Kodex chování, který má 13 bodů, obsahuje řadu opatření. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi. Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které nepodepíší, že jejich lodě nebudou vpuštěny do italských přístavů.
Mezi těmi, které podepsat odmítly, jsou i Lékaři bez hranic. V dopise zaslaném Minnitimu organizace poukázala na to, že kodex nepodepíše s ohledem na humanitární zásady „nezávislosti a neutrality“.
Itálie letos podle zatím posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93 500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU. Chce, aby lodě s uprchlíky byly přijímány i v přístavech jiných evropských zemí.
Na Apeninský poloostrov letos dorazilo téměř 84 procent ze všech migrantů směřujících do Evropy, přes 2 360 již letos cestu napříč Středozemním mořem nepřežilo.
Hromadný průnik do Ceuty
Španělský enkláva Ceuta na severu Afriky zaznamenala v úterý ráno první hromadný průnik běženců od letošního února. Přes vysoký hraniční plot se na její území dostalo šest desítek migrantů z Maroka. Agentura EUROPA PRESS uvedla, že šestimetrový dvojitý plot s ostnatým drátem na vrcholu a některé menší brány vzalo ráno útokem na 200 migrantů ze zemí subsaharské Afriky.
Do městské nemocnice bylo převezeno 14 běženců, kteří utrpěli různá zranění od pohmožděnin a řezných ran až po zlomeniny. V některých případech jsou postižení vážná, napsala rovněž EUROPA PRESS s odvoláním na informace získané od humanitárních institucí a civilní gardy. Ošetřeni byli i tři gardisté.
Při zatím posledních hromadných nájezdech v únoru se hraniční bariéru v Ceutě podařilo překonat téměř tisícovce migrantů. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v červenci informoval parlament, že v první polovině roku byl umožněn vstup do Ceuty a (další podobné španělské přímořské enklávy na severu Maroka) Melilly 3204 migrantům nemajících dokumenty. To je o 100 procent více, než tomu bylo ve stejném období loňského roku.