Asadův režim straší superkoalice povstalců. Vítězí na všech frontách

  19:50aktualizováno  19:50
Režim syrského prezidenta Bašára Asada má nového nepřítele. Džaíš al-Fatah je koalice sunnitských radikálních skupin, která od března zaznamenala několik cenných vítězství. Podle expertů stojí za jejím úspěchem i skrytá podpora vlivných arabských zemí.

Bojovníci povstalecké koalice Džaíš al-Fatah v provincii Latakíja (29. dubna 2015) | foto: Reuters

Základy nové koalice syrských povstalců byly položeny už v prosinci loňského roku, kdy se několik povstaleckých skupin dohodlo na vzájemné spolupráci - tehdy ovšem ještě bez významnější organizační struktury a názvu. Díky lepší koordinaci slavili válečné úspěchy na severu i jihu Sýrie, obsadili několik měst a Asadovým vojskům zasadili velkou ránu.

Útok v Damašku

Při sebevražedném útoku v Damašku v pondělí utrpěl zranění vysoce postavený syrský generál zodpovědný za armádní logistiku a zásobování. Útok se odehrál v damašské čtvrti Rukn ad-Dín. Bezpečnostní složky se tam prý snažily zastavit ozbrojence, když se jeden z nich odpálil, uvedla bez dalších podrobností syrská televize. 

Zdroj: ČTK

Bojové úspěchy přilákaly další povstalecké skupiny včetně sunnitských radikálů. Nová aliance si od března letošního roku říká Džaíš al-Fatah (Armáda vítězství). V současnosti ji tvoří sedm radikálních skupin v čele s frontou an-Nusrá a hnutím Ahrár aš-Šám.

Armáda vítězství má nyní na deset tisíc mužů, kteří bojují jak proti jednotkám Bašára Asada, tak proti Islámskému státu, píše server BBC. Ve chvíli, kdy šly dosavadní spory a konflikty stranou, dostavily se úspěchy. Skupina v dubnu letošního roku ovládla strategicky položené město Džisr aš-Šughúr v severosyrské provincii Idlíb, které bylo během dosavadních čtyř let konfliktu pod kontrolou syrské armády (více zde).

Nyní se Armáda vítězství blíží k středozemnímu přístavu Latakíja, středomořskému přístavu a hlavní baště alávitů, ke kterým se počítá i Asadův vládnoucí klan. Před pár dny vládní vojska svedla tuhé boje v horách nedaleko města. „Pokud bychom obsadili zdejší horské vrcholky, byly by vesnice alávitů v našem palebném dosahu,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z povstaleckých velitelů.

Ústup z Aleppa?

Zvěsti o úspěších povstalců se podle všeho rychle šíří. Dorazily i do dvě stě kilometrů vzdáleného Aleppa. „Začíná být patrné, že vládní vojska pomalu vyklízejí pozice,“ uvedl jeden ze syrských uprchlíků v Turecku, který je v kontaktu se svou rodinou v Aleppu. Vládní vojáci prý zcela vyklidili městskou banku a vysoce postavení úředníci z bezpečnostních důvodů stěhují své rodiny směrem k pobřeží Středozemního moře. To jim má v krajním případě poskytnout únikovou cestu.

Fotogalerie

Zahraniční analytici přičítají nově nalezenou sílu rebelů podpoře ze zahraničí. Katar, Turecko a Saúdská Arábie dodávají syrské opozici vojenské vybavení a peníze, dodává agentura AFP. „Saúdové, Turci a Katařané se rozhodli, že čas Asada se naplnil,“ myslí si Joshua Landis, ředitel Centra blízkovýchodních studií na univerzitě v Oklahomě. Amerika podle Landise v tomto ohledu zklamala.

Angažmá Saúdské Arábie dokládá i nedávná přehlídka ozbrojenců ze skupiny Džaiš al-Islam na předměstí Damašku. Na 1 500 rebelů pochodovalo ulicemi v uniformách a přilbách, které jim podle všeho dodala saúdskoarabská armáda.

Praktiky extremistů a pád vládních vojsk

Stoupenci Džaiš al-Fatah sice otevřeně bojují Islámskému státu, od radikálních islamistů se však mnohými postupy příliš neliší. Dobrým příkladem je nedávný útok na syrskou vojenskou základnu Karmíd. Cestu na základnu spolubojovníkům otevřel sebevražedný atentátník, který vjel do brány s nákladním autem naloženým dvěma tunami výbušnin. Ozbrojenci na základně ukořistili množství zbraní a techniky, do rukou jim padlo i sedm tanků, velké množství munice a raketometů.

Smrt civilistů

Americké velení popřelo, že by při spojeneckých leteckých úderech v Sýrii minulý týden zahynulo přes pět desítek civilistů. O civilních obětech náletu na severu Sýrie v sobotu informovala Syrská organizace pro lidská práva, podle mluvčího Curta Kellogga jsou ale spojenci přesvědčeni, že mrtví byli příslušníky hnutí Islámský stát.

Zdroj: ČTK

Narozdíl od svých konkurentů z Islámského státu však v obsazených městech nevládnou terorem a nezavádějí striktní islámské právo šaría. V Džisr aš-Šughúr místo toho iniciovali vznik veřejných rad, které mají dohlížet na dodržování zákonů.

Syrská vláda je nyní v defenzivě na všech frontách. Státní kasa se pomalu vyprazdňuje, což pociťují i obyčejní Syřané. Režim například zvýšil poplatky za vyřízení cestovního pasu z 200 dolarů na dvojnásobek. Platí se pochopitelně ve stabilních měnách – eurech a dolarech.

Potíže má i armáda. Syrských vojáků je po čtyřech letech konfliktu akutní nedostatek a armáda tak musí spoléhat na dobrovolníky z ciziny, zejména Iráku, Íránu, Afghánistánu a Libanonu. Odtud do Sýrie proudí také bojovníci Hizballáhu.

I když Armáda vítězství tlačí v posledních týdnech Asada ke zdi, konec občanské války je stále daleko. „To, čeho jsme nyní svědky, není konec cesty. Je to unavená armáda na pokraji sil. Ztráta pozicí na severu a jihu Sýrie však stále není strategicky významná,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný blízkovýchodní politik.

Syrská válka si za čtyři roky trvání vyžádala přes 220 tisíc obětí a z domovů vyhnala už přes 11 milionů lidí. Obyčejní Syřané se shodují, že jejich jediným přáním je konec bojů. Otázkou však zůstává, zda by jim v případě vítězství radikálů bylo lépe než za Asada.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Najdete na iDNES.cz