Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

  14:06aktualizováno  18:21
New York (od zpravodaje MF DNES) - Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl generální tajemník OSN António Guterres. Vystoupila také švédská aktivistka Greta Thunbergová. Světové vůdce v emotivním projevu zkritizovala za jejich nečinnost, pokud jde o boj se změnami klimatu. Podle premiéra Babiše, který se rokování též účastní, Česko své závazky plní.

Generální tajemník OSN Guterres ve své řeči vyjmenoval hned několik pohrom, které zemi zasáhly za poslední měsíce, a zdůraznil, že letošní červenec byl vůbec nejteplejším měsícem v historii. „Ledovce tají, kvůli suchu vznikají lesní požáry, pouště se rozšiřují, bouře jsou mnohem silnější a více smrtící,“ zmínil. „Máme povinnost zastavit klimatickou krizi, dokud ještě není příliš pozdě,“ dodal.

Fotogalerie

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se stala obličejem globálního hnutí za akci proti měnícímu se klimatu, na summitu ostře zkritizovala státníky za jejich nečinnost a lhostejnost.

„Vašimi prázdnými slovy jste mi ukradli moje sny a moje dětství. A přesto jsem jednou z těch šťastnějších. Lidé trpí a umírají. Pokud nás necháte na holičkách, naše generace vám to nikdy neodpustí,“ prohlásila Thunbergová. 

„Jsme uprostřed rozpadu klimatu a vy mluvíte jen o penězích a pohádkách o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete sem přijít a říkat, že děláte dost, když potřebná politika ani řešení stále nejsou v dohledu,“ pokračovala. „Dnes se tu nedozvíme žádné řešení ani plány. Protože skutečná čísla jsou příliš nepříjemná. A vy stále nejste dost zralí, abyste to řekli tak, jak to skutečně je,“ dodala. 

„Neměla bych tu být, měla bych být ve škole, na druhé straně oceánu,“  řekla rozhořčeně Thunbergová. „Změna ale přichází, ať se vám to líbí, nebo ne. Budeme vás sledovat,“ uzavřela aktivistka svou předem připravenou řeč.

„Příroda je naštvaná. A klameme sami sebe, když si myslíme, že můžeme oklamat přírodu, protože příroda vždycky udeří zpátky,“ prohlásil v pondělí šéf OSN. „Všechno něco stojí a nejvíce nás stojí nedělat nic,“ dodal Guterres.

Na konferenci promluvila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Máme dluh vůči planetě a musíme změnit náš životní styl. Úspěšné to ale bude jen tehdy, když se zvýší blahobyt všech lidí, i těch nejzranitelnějších,“ prohlásila. Německá kancléřka Angela Merkelová zase slíbila dvojnásobné navýšení příspěvku do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými změnami.

Svůj videovzkaz zaslal účastníkům summitu papež František. Vyzval k zodpovědnosti a odvaze čelit „jednomu z nejvážnějších a nejvíce zneklidňujících fenoménů naší doby“.

Navzdory očekávání na konferenci přišel i americký prezident Trump. Objevil se tu však jen na krátkou chvíli. Trump loni oznámil rozhodnutí o odstoupení od pařížské dohody o klimatu z roku 2015, v níž se Spojené státy za vlády jeho předchůdce Obamy zavázaly snížit emise skleníkových plynů.

Plníme závazky a nedostali jsme prostor, stěžoval si Babiš

Česká republika podle Babiše na summitu hovořit nebude, ačkoli dodržuje závazky z pařížské klimatické konference z roku 2015. Český premiér poukázal na to, že naopak země, které sliby neplní, v pondělí prostor ke stanovení dalších klimatických výzev dostaly. 

„Nám bylo řečeno, že pokud budeme mít nějaký velice ambiciózní projev, tak prostor dostaneme, pokud ne, tak ho nedostaneme,“ vysvětlil Babiš. Zdůraznil, že Česko má jasný plán, jak oproti roku 1990 snížit do roku 2050 emise o 80 procent. „Schválili jsme to jako vláda, máme to spočteno, máme jasný plán. Je důležité, aby závazky následovaly i jiné státy, i mimoevropské,“ řekl. 

Babiš rovněž poznamenal, že globální problém není jen o klimatu, ale že je  potřeba zadržovat vodu v krajině či vysazovat stromy. Poznamenal, že Česko chce prozatím vysadit deset milionů stromů a výhledově až 17 miliard.  

Odmítavě český premiér reagoval na možnost zřízení mezinárodního fondu na boj s klimatem, ze kterého by čerpaly chudší země, jak navrhují mimo jiné Indie nebo Čína. 

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

„Nevidím důvod, proč bychom přispívali. My budeme potřebovat desítky, možná stovky miliard, abychom řešili klimatické změny u nás. Musíme transformovat energetiku, investovat do jádra, vysadit až 18 miliard stromků, zadržovat vodu v krajině,“ uvedl.

Babiš zároveň mluvil na pondělním fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce ke shromáždění OSN. Česká republika chce být podle Babiše zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. „Česko má vynikající výzkum obzvláště v přírodních vědách, technických oborech a v lékařství a zdravotnictví,“ dodal.

Thunbergová svou činností inspirovala vznik studentského hnutí Pátky pro budoucnost, pod jehož záštitou studenti místo pátečního vyučování stávkují a požadují důraznější postup proti zhoršování životního prostředí. Do poslední celosvětové série stávek a demonstrací za lepší ochranu klimatu se minulý pátek zapojily více než čtyři miliony lidí ve 163 zemích.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Bolívie v Hongkongu. Město po měsících protestů zabředlo do chaosu a násilí

Hněv narůstá. Demonstrace v Hongkongu vstoupily do šestého měsíce a nebezpečné emoce už zjevně převážily nad...

Premium

Hongkong v Bolívii. Po svržení Moralese ovládly zemi bezvládí a rabování

Mohutné protesty, při kterých tekla krev rozhněvaných demonstrantů i­ zasahujících policistů, paralyzovaly...

Proti konzervativcům nepůjdeme, uvedl Farage. Johnson má šanci na většinu

Lídr britské protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage v pondělí oznámil, že v prosincových předčasných volbách...

Trump bude s lékaři a výrobci řešit „dilema elektronických cigaret“

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Obchodní manažer/ka Praha 5 - Smíchov

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz