Britský premiér Boris Johnson vyjádřil naději, že konference v Glasgow může být dobrým začátkem konce klimatické změny. „Doufám, že budeme zpětně na COP26 v Glasgow pohlížet jako na začátek konce klimatické změny a já osobně budu dál neúnavně pracovat, abychom tohoto cíle dosáhli,“ uvedl premiér hostitelské země.
Sobotní dohodu označil za „velký krok kupředu“. „Máme první mezinárodní dohodu na postupném omezení uhlí a plán na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně,“ dodal.
Dohoda z Glasgow potvrzuje dlouhodobý cíl vyplývající z Pařížské dohody, která vstoupila v platnost v roce 2016. Tím je udržet globální oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia nad úrovní z předindustriální éry, ideálně pak pod 1,5 stupně.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že dohoda schválená v Glasgow „udržela na živu cíle Pařížské dohody tím, že nám dala šanci omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia“. Podle ní ale stále zbývá udělat „mnoho těžké práce“.
„Je to dobrá dohoda pro svět,“ řekl agentuře AP zmocněnec USA pro otázky změn klimatu John Kerry. „Má pár vad na kráse, ale vcelku je to velmi dobrá dohoda,“ dodal.
Britský předseda COP26 Alok Sharma uvedl, že lze s důvěrou říci, „že jsme udrželi 1,5 stupně na dosah“. „Pulz pacienta je slabý a přežije jen, pokud dodržíme naše sliby,“ dodal metaforicky ke stavu planety.
Podle vyslankyně Marshallových ostrovů Tiny Stegeové není dohoda „dokonalá“, přesto ji označila za pokrok. „Je to skutečný pokrok a některé části glasgowského balíčku jsou pro mou zemi záchranným lanem,“ řekla zástupkyně ostrovní země v Oceánii, kterou ohrožuje stoupající hladina světových moří.
Aminas Šaunaová, ministryně životního prostředí ostrovního státu Maledivy, uvedla, že dohoda je pokrokem, ale „není v souladu s naléhavostí a rozměry problému“, jehož se týká.
Kritika kompromisu
Schválené texty glasgowské dohody jsou podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese kompromisem. „Odrážejí zájmy, podmínky, rozpory a stav politické vůle v dnešním světě,“ uvedl v první reakci.
„Učinili důležité kroky, ale kolektivní politická vůle bohužel nestačila na překonání některých hlubokých rozporů,“ dodal. „Nestačí to. Je na čase přejít do nouzového režimu,“ napsal na Twitteru.
Summit v Glasgow skončil ústupkem Číně a Indii, úplný konec uhlí neprošel |
Výkonná ředitelka ekologické organizace Greenpeace Jennifer Morganová ve vyjádření kritizovala zmíněný kompromis, který se dostal na poslední chvíli do glasgowské dohody na návrh Indie.
V konečném znění se hovoří o postupné redukci užívání uhlí k výrobě elektrické energie, zatímco v původním návrhu se hovořilo o omezování až k úplnému zavržení spalování uhlí k energetickým účelům k určitému datu. „Změnili slovo, ale nemohou změnit signál, který vychází z této konference COP, a to že éra uhlí končí,“ uvedla Morganová.
Zklamání naopak vyjádřila skotská premiérka Nicola Sturgeonová, neboť se podle ní některé klíčové pasáže „v posledních hodinách rozmělnily“.
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na Twitteru napsala, že skutečná práce na záchraně klimatu se odehrává mimo zasedací sály. Konferenci shrnula slovy: „Bla, bla, bla.“