Jsou méně agresivní a nenásilné, ale zároveň pro policii obtížněji zvladatelné. A také dostatečně nepříjemné k tomu, aby tyto pomalé protestní pochody, organizované na hlavních silnicích v různých částech města zároveň, zvýšily tlak na vládu. Právě to stojí za současným taktickým obratem klimatického hnutí Poslední generace v Německu a změnou jeho dosavadních postupů.
Nová taktika vychází z plánů aktivistické skupiny Just Stop Oil (Stop ropě), britské sesterské organizace Poslední generace. Tento postup má ovšem svůj předobraz také v americkém hnutí za občanská práva 60. let, kterým se ekoaktivisté v mnoha ohledech inspirují.
Změnu formy protestů Poslední generace plánovala dlouho dopředu, jak ukazují interní dokumenty skupiny. „Takzvané pomalé pochody jsou radikální a zároveň mění pravidla hry. Používáme naši inteligenci, abychom přelstili protivníky tváří v tvář jejich vytrvalé represi,“ píše se v interním dokumentu, z něhož citoval deník Die Welt.
Origami místo narušování pořádku. Aktivisté zkrotli, ale možná jen dočasně |
Výhodou těchto protestních pochodů je podle aktivistů to, že je pro policii obtížnější je kontrolovat: „Když zablokujeme silnici, všichni sedí vedle sebe a je na ně dobře vidět. Pomalý protestní pochod je dynamičtější a lidé jsou rozprostřeni po větší ploše“. Pouliční blokády také mohou vznikat spontánně a jejich postup je méně předvídatelný.
Aktivisté chtějí paralyzovat Berlín
Jeden z prvních pokusů se odehrál v Berlíně minulý týden. Členové hnutí Poslední generace několika současně probíhajícími pochody ve středu prošli čtvrtěmi Kreuzberg, Friedrichshain a Mitte a zastavili dopravu. Aktivisté šli po vozovkách s rozprostřenými transparenty a podle jejich slov byla cílem vládní čtvrť v centru města.
Berlínští ekoaktivisté dostávají za protesty plat, financují je i nadace z USA |
Aktivisté během protestu mlčeli a nepronášeli žádná hesla, jen pomalu kráčeli po silnici a zpomalovali dopravu. Na místo brzy dorazila policie, policejní auto dopravu zcela zastavilo a policisté se snažili zabránit aktivistům v dalším postupu. Ti se nehýbali a stáli před policisty s transparenty. „Chtěli jsme udělat protestní pochod a jít před auty. Ale jestli si policie myslí, že tady musí udělat úplnou blokádu, tak ať to udělá, nám to vůbec nevadí,“ komentoval postup jeden z účastníků protestu.
Po několika výzvách policistů, aby uvolnili vozovku, se na ni demonstranti posadili a neohlášený pochod se změnil v neohlášený posed. Trvalo více než hodinu, než se jej podařilo rozpustit. Ve čtvrti Friedrichshain pak aktivisté zablokovali autobusy MHD a přijíždějící sanitka se musela otočit.
Celkem se těchto prvních berlínských protestů zúčastnilo asi 150 aktivistů a nasazeno bylo asi 200 policistů. „Policie nedokázala zabránit několika protestním pochodům městem po naší dnešní zahajovací akci v Berlíně,“ oznámila poté vítězně Poslední generace na Twitteru.
ZAHRANIČNÍ GLOSÁŘ: Zpívající Macron, přítulný Clinton a Zelení vs. klimaaktivisté |
Na tento pochod se prý sjeli lidé „z celého Německa“, uvedla skupina. Následovalo nedělní shromáždění u Braniborské brány. Nyní chce Poslední generace na několik dní „paralyzovat celé město“.
Vzdejte se fosilních paliv a přestaneme
V pondělí už protestní pochody začaly naostro a aktivisté podle policie zablokovali dopravu na více než třiceti místech v Berlíně. Obsadili hlavní silnice, křižovatky i část městského okruhu: auta stála na širokém bulváru u Vítězného sloupu v centru města u parku Tiergarten, na městské dálnici A100 v západní části města a v rezidenční čtvrti Charlottenburg. Na mnoha místech řidičům vzniklo zhruba hodinové zpoždění. I zde podle berlínských hasičů uvázlo v blokádách několik požárních vozů a vozidel první pomoci.
Paradoxy Německa. Zažívá klimatické protesty i rekordní provoz tryskáčů |
Kvůli blokádám je v ulicích asi pět stovek policistů, kteří budou vzhledem k plánovaným protestům nasazeni i během následujících dní. Aktivisté ohlásili časově neomezené blokády a snaží se zvýšit tlak na vládu, aby podnikla ráznější kroky na ochranu klimatu.
Hnutí si stanovilo několik podmínek, za kterých je ochotné protesty ukončit. Mimo jiné chce losováním ustavit občanský výbor, který by naplánoval konec používání fosilních paliv v Německu do roku 2030. Vláda může protesty podle aktivistů zastavit i tím, že předloží plán, jak udržet oteplování planety na úrovni nižší než 1,5 stupně Celsia v porovnání s předprůmyslovým obdobím.
Zelení proti zeleným. Německé aktivisty zklamala strana, kterou volili |
Ani tento typ protestů se ale nesetkává s pochopením. „Nelze pochopit, jak aktivisté chtějí zastavit změnu klimatu tím, že zablokují potřebné dopravní trasy a budou se snažit rozdělit obyvatele,“ uvedly policejní odbory. Podobně to vidí generální tajemník berlínské opoziční CDU Stefan Evers: „Tady už nejde o klima, ale o ohrožení veřejné bezpečnosti.“
Tyto protestní akce kritizuje i ekologicky orientovaná spolková vláda, v níž sedí také Zelení. „Takové formy protestu samozřejmě nepodporujeme,“ řekl k pondělním blokádám v Berlíně mluvčí vlády Steffen Hebestreit. Zdůraznil, že tato spolková vláda udělala pro ochranu klimatu více, než kterákoli před ní. V parlamentní demokracii podle něj existují i jiné možnosti, jak vyjádřit nesouhlas a kritiku, tento však považuje za kontraproduktivní. „Toto je masivní narušování veřejného pořádku a mám pochybnosti, zda to vůbec slouží věci.“