Novináři se ve čtvrtek stali svědky série explozí, které po několik hodin otřásaly jadernou testovací lokalitou Pchunggje-ri v hornaté, řídce osídlené oblasti na severovýchodě KLDR.
„Vylezli jsme do hor a přibližně z dálky 500 metrů jsme sledovali výbuch. Odpočítali to - tři, dva, jedna. Pak se ozvala velká exploze. Bylo to cítit - všude kolem nás byl prach, zasáhla nás tepelná vlna. Bylo to velmi hlasité,“ popsal podle BBC novinář britské televizní stanice Sky News likvidaci střelnice.
„Severní Korea kompletně zlikvidovala jaderné testovací středisko Pchunggje-ri, aby dala jasně najevo, že již nebude pokračovat v jaderných zkouškách,“ uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.
Při likvidaci střediska „byly úplně uzavřeny vchody do tunelů“, konstatovala agentura. Do okolí neunikl žádný radioaktivní materiál ani nebyly při operaci zaznamenány žádné jiné negativní dopady na okolní prostředí, informovala KCNA.
Odborníci pochybují
Pchjongjang dříve přislíbil, že odstřelí tři podzemní tunely a zničí všechna pozorovací stanoviště, výzkumné budovy a kontrolní posty. Na událost byli vedle agentury AP pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států.
Polygon, kde Severní Korea uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek, tak bude uzavřen ještě setkáním severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které je naplánováno na 12. června v Singapuru.
Zničení jaderného testovacího střediska je vnímáno jako gesto dobré vůle ze strany vůdce Kim Čong–una, který v posledních měsících podnikl řadu vstřícných kroků, jež přispěly ke snížení napětí na Korejském poloostrově, včetně schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.
Kritici však zdůrazňují, že plánovaná likvidace testovacího střediska, kde KLDR uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek, není ničím jiným než prázdným gestem. Čínští vědci nedávno uvedli, že středisko se po poslední jaderné zkoušce stalo zřejmě nepoužitelným, neboť se část podzemního areálu po výbuchu zhroutila.
Pochybnosti budí rovněž skutečnost, že ke zničení střediska byli přizváni pouze zahraniční novináři, nikoli mezinárodní jaderní inspektoři. Podle expertů by pro Kima navíc nebyl problém vybudovat středisko nové, pokud by chtěl atomové zbraně znovu testovat.