Zničili jsme svoji jadernou střelnici, oznámila Severní Korea

  12:38aktualizováno  13:19
Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko. Zničení polygonu Pchunggje-ri má být důkazem, že totalitní režim to s jaderným odzbrojením myslí vážně.

Novináři se ve čtvrtek stali svědky série explozí, které po několik hodin otřásaly jadernou testovací lokalitou Pchunggje-ri v hornaté, řídce osídlené oblasti na severovýchodě KLDR.

„Vylezli jsme do hor a přibližně z dálky 500 metrů jsme sledovali výbuch. Odpočítali to - tři, dva, jedna. Pak se ozvala velká exploze. Bylo to cítit - všude kolem nás byl prach, zasáhla nás tepelná vlna. Bylo to velmi hlasité,“ popsal podle BBC novinář britské televizní stanice Sky News likvidaci střelnice.

„Severní Korea kompletně zlikvidovala jaderné testovací středisko Pchunggje-ri, aby dala jasně najevo, že již nebude pokračovat v jaderných zkouškách,“ uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. 

Při likvidaci střediska „byly úplně uzavřeny vchody do tunelů“, konstatovala agentura. Do okolí neunikl žádný radioaktivní materiál ani nebyly při operaci zaznamenány žádné jiné negativní dopady na okolní prostředí, informovala KCNA.

Odborníci pochybují

Pchjongjang dříve přislíbil, že odstřelí tři podzemní tunely a zničí všechna pozorovací stanoviště, výzkumné budovy a kontrolní posty. Na událost byli vedle agentury AP pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států.

Fotogalerie

Polygon, kde Severní Korea uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek,  tak bude uzavřen ještě setkáním severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které je naplánováno na 12. června v Singapuru.

Zničení jaderného testovacího střediska je vnímáno jako gesto dobré vůle ze strany vůdce Kim Čong–una, který v posledních měsících podnikl řadu vstřícných kroků, jež přispěly ke snížení napětí na Korejském poloostrově, včetně schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Kritici však zdůrazňují, že plánovaná likvidace testovacího střediska, kde KLDR uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek, není ničím jiným než prázdným gestem. Čínští vědci nedávno uvedli, že středisko se po poslední jaderné zkoušce stalo zřejmě nepoužitelným, neboť se část podzemního areálu po výbuchu zhroutila.

Pochybnosti budí rovněž skutečnost, že ke zničení střediska byli přizváni pouze zahraniční novináři, nikoli mezinárodní jaderní inspektoři. Podle expertů by pro Kima navíc nebyl problém vybudovat středisko nové, pokud by chtěl atomové zbraně znovu testovat.

Pchunggje-ri

Pchunggje-ri

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Další z rubriky

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Muž vyšplhal na Eiffelovu věž. Na konstrukci setrval přes šest hodin

Horolezec vyšplhal na Eiffelovu věž

Eiffelova věž byla dnes odpoledne evakuována kvůli lezci, který bez jakékoliv výstroje šplhal po známé pařížské památce...

Kurz se zbavuje dalšího ministra za rakouské Svobodné. Koalice se hroutí

Odvolávaný rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ze Svobodné strany Rakouska...

Rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz se v reakci na korupční skandál rozhodl navrhnout odvolání kontroverzního...

Najdete na iDNES.cz