Zničili jsme svoji jadernou střelnici, oznámila Severní Korea

  12:38aktualizováno  13:19
Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko. Zničení polygonu Pchunggje-ri má být důkazem, že totalitní režim to s jaderným odzbrojením myslí vážně.

Novináři se ve čtvrtek stali svědky série explozí, které po několik hodin otřásaly jadernou testovací lokalitou Pchunggje-ri v hornaté, řídce osídlené oblasti na severovýchodě KLDR.

„Vylezli jsme do hor a přibližně z dálky 500 metrů jsme sledovali výbuch. Odpočítali to - tři, dva, jedna. Pak se ozvala velká exploze. Bylo to cítit - všude kolem nás byl prach, zasáhla nás tepelná vlna. Bylo to velmi hlasité,“ popsal podle BBC novinář britské televizní stanice Sky News likvidaci střelnice.

„Severní Korea kompletně zlikvidovala jaderné testovací středisko Pchunggje-ri, aby dala jasně najevo, že již nebude pokračovat v jaderných zkouškách,“ uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. 

Při likvidaci střediska „byly úplně uzavřeny vchody do tunelů“, konstatovala agentura. Do okolí neunikl žádný radioaktivní materiál ani nebyly při operaci zaznamenány žádné jiné negativní dopady na okolní prostředí, informovala KCNA.

Odborníci pochybují

Pchjongjang dříve přislíbil, že odstřelí tři podzemní tunely a zničí všechna pozorovací stanoviště, výzkumné budovy a kontrolní posty. Na událost byli vedle agentury AP pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států.

Fotogalerie

Polygon, kde Severní Korea uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek,  tak bude uzavřen ještě setkáním severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které je naplánováno na 12. června v Singapuru.

Zničení jaderného testovacího střediska je vnímáno jako gesto dobré vůle ze strany vůdce Kim Čong–una, který v posledních měsících podnikl řadu vstřícných kroků, jež přispěly ke snížení napětí na Korejském poloostrově, včetně schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Kritici však zdůrazňují, že plánovaná likvidace testovacího střediska, kde KLDR uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek, není ničím jiným než prázdným gestem. Čínští vědci nedávno uvedli, že středisko se po poslední jaderné zkoušce stalo zřejmě nepoužitelným, neboť se část podzemního areálu po výbuchu zhroutila.

Pochybnosti budí rovněž skutečnost, že ke zničení střediska byli přizváni pouze zahraniční novináři, nikoli mezinárodní jaderní inspektoři. Podle expertů by pro Kima navíc nebyl problém vybudovat středisko nové, pokud by chtěl atomové zbraně znovu testovat.

Pchunggje-ri

Pchunggje-ri

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Najdete na iDNES.cz