Severní Korea láká turisty na dovolenou snů, o hladomoru a popravách mlčí

  10:14aktualizováno  10:14
Severní Korea chce přilákat zahraniční turisty, proto začala tento týden ve státních médiích publikovat reklamu, která má cizince navnadit na dovolenou snů. Země spoléhá na své přírodní krásy, o hladomoru a popravách raději mlčí. Doufá, že se jí podaří přesvědčit také USA, aby svým občanům po dvou letech opět dovolily do KLDR vycestovat.

Čínští turisté se fotí u pomníku v severokorejském Pchjongjangu. (14. dubna 2019) | foto: Profimedia.cz

Severokorejská státní zpravodajská stanice DPRK v pondělí zveřejnila článek, ve kterém nabízí potenciálním turistům čtyřdenní zájezd, v rámci kterého se mohou podívat do Diamantových hor u hranic s Jižní Koreou. KLDR chce zájezdy nabízet od konce července do listopadu.

Fotogalerie

Pohoří ležící na východním pobřeží země podle článku nabízí návštěvníkům například 1 698 metrů vysoký vrchol Pirobon, kromě pěší turistiky si však mohou užít také historické památky, rybaření nebo horské koupele určené k léčbě srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku či artritidy.

Ačkoli je místo proslulé přírodními krásami, jako jsou útesy Manmulsang, vodopády Kuryong nebo plovoucím hotelem Haegumgang, do paměti obyvatel korejského poloostrova se Diamantové hory zapsaly především jako místo ležící jen kilometry od opevněné a nebezpečné hranice oddělující obě Koreje.

Ještě před několika lety sloužily Diamantové hory k rekeaci také Jihokorejcům. Soul však v roce 2008 společný program ukončil poté, co severokorejská pohraniční stráž zastřelila jihokorejského turistu, který se podle ní vydal do prostoru, kde neměl co pohledávat.

Přestože zářijové mírové rozhovory mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem zavdaly naději na znovuobnovení vnitro korejské turistiky, od té doby k žádné výraznější změně nedošlo. A to ani po posledním setkání severokorejského diktátora s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem.

Severní Korea chce přilákat turisty:

Trump se sice minulý měsíc stal první hlavou USA, která kdy vstoupila na území KLDR, od roku 2017 to však nemůže udělat žádný jiný americký občan. USA se tehdy rozhodly zakázat svým občanům cesty do KLDR kvůli případu studenta Otto Warmbiera, který zemřel krátce po propuštění ze severokorejského zajetí, kde ho pravděpodobně brutálně mučili.

KLDR láká turisty hlavně na krásnou přírodu

Severní Korea se nyní snaží přesvědčit USA, aby zákaz zrušily a umožnily Američanům znovu objevovat krásy KLDR. Přilákat by chtěla také více turistů ze sousední Číny. „Severní Koreu lze považovat za nejbezpečnější zemi na světě, pokud máte zdravý selský rozum a respekt ke kultuře a víře jiných národů,“ prohlásila o sobě sebevědomě země.

KLDR investuje do cestovního ruchu už od devadesátých let. Kim by si nyní podle listu Newsweek přál vylepšit mezinárodní pověst své vlasti, která v očích cizinců porušuje lidská práva a bezdůvodně vraždí lidi. Faktem však zůstává, že miliony Severokorejců nemají co jíst a naléhavou potravinovou pomoc potřebuje přibližně 10 milionů lidí, tedy 40 procent místní populace.

17.listopadu 2018 v 14:58, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 17:07

Some photos from Mount Kumgang, the once _ and North Korea hopes soon to be next _ big magnet for South Korean tourists and investors. https://t.co/Ib23r86PxJ

Kim však touží po zahraničním kapitálu tak moc, že státní média chrlí jednu reklamu za druhou. V dalším článku vychvalují nepočet nádherných turistických destinací. Mezi jinými například oblast kolem města Kesong, které v minulosti 500 let sloužilo jako hlavní město celé Koreje.

Některé z kesongských staveb jsou od roku 2013 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V jeho okolí se nachází vodopády Pakyon nebo horské vrcholy Singak a Mount Janam. Nové propagační materiály doporučují turistům také vulkán Mount Paektu, nespočet soch severokorejských státníků nebo aquapark Munsu, který se nachází v Pchjongjangu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz