Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Sever proti jihu po asijsku. Před sedmdesáti lety začala korejská válka

  19:23
Pětadvacátého června roku 1950 před rozbřeskem překročila severokorejská vojska v počtu 175 tisíc mužů vyzbrojených sovětskou technikou 38. rovnoběžku a zažehla tak jeden z nejpodivnějších vojenských konfliktů dvacátého století. Korejská válka, v níž jedna Korea bojovala proti druhé, byla výslednicí poválečných tlaků mocností na zemi, která nebyla jednotná. A co víc, dnes je ještě daleko méně představitelné, že se kdy sjednotí.

Američtí mariňáci se třemi zajatými Severokorejci na předměstí Soulu. (1950) | foto: Profimedia.cz

O tom, jak by mohla vypadat budoucí politická mapa světa, se rozhodovalo ještě daleko před skončením druhé světové války. Světové mocnosti, které v ní za svoje ideály bojovaly, měly eminentní zájem na tom, aby sféra jejich vlivu byla do budoucna co největší, i když šlo do té doby o zdánlivě bezvýznamná území. 

Vítězství Sovětského svazu v největším ozbrojeném konfliktu dvacátého století ospravedlnilo, nebo se o to alespoň snažilo, existenci komunistických režimů v mnoha zemích světa. Západní mocnosti se naopak horečně snažily vliv těchto tlaků co nejvíce eliminovat. Druhá větová válka sice v roce 1945 skončila, stejným momentem však začala válka studená, která byla projevem uplatňování těchto dvou nesmiřitelných vlivů. A to jak v Evropě, tak i Asii.

Dočasně navždy

Od roku 1910 až do konce druhé světové války byl Korejský poloostrov pod kontrolou Japonského císařství. Poraženému z druhé světové války však bylo jasné, že tím zde jeho role končí. Na základě dohody vítězných mocností z káhirské i jaltské konference se nově vzniklé území poloostrova rozporcovalo na dvě okupační zóny, které měly být pouze dočasné.

Korea měla být vrácena jeho lidu poté, co se mocnosti domluví na její vládě. Ještě v roce 1945 se budoucnost jediné Koreje řešila na konferenci v Moskvě. Co se týče správy země, byla založena společná americko-sovětská komise. Vítězové války se však na budoucnosti země jako celku nikdy neshodli.

Severní Korea vyhodila do povětří styčný úřad obou korejských států

Severní území země se stalo doménou vlivu vítězného Sovětského svazu a jeho tanky tam ze Sibiře přijely již v srpnu roku 1945, tedy ještě dřív, než Japonsko stačilo kapitulovat. Jih se měl naopak stát sférou vlivu spojenců. Ti na základě neúspěšných jednání se Sověty navrhli Valnému shromáždění Organizace spojených národů, aby demokratickou Korejskou republiku, která byla založena 15. srpna roku 1948, uznaly jako jediného právoplatného nástupce vlády nad celým poloostrovem. OSN tak učinila.

O necelý měsíc později, 9. září, však na severu vznikl vzdorostát – Korejská lidově demokratické republika. Podobné nároky na vládu nad celým poloostrovem si uplatňovala i ona, z hlediska OSN a potažmo Západu však byla její existence uznána za nelegitimní. Dělicí čárou, která se na mnoho dalších let měla stát hranicí mezi oběma nově vzniklými státy, se stala 38. rovnoběžka.

Korejec proti Korejci

Politické zřízení Severní Koreje měli samozřejmě plně v režii Sověti. Právě v jejich režii byla založena Korejská strana práce a jejím vůdcem se stal Kim Ir-sen. Ten veškeré své síly soustředil na znárodnění veškerého severokorejského hospodářství, země se měla nadále rozvíjet podle sovětského modelu hospodářského plánování. Již v roce 1948 byly veškeré výrobní prostředky v rukou státu.

Kim Ir-sen navíc po celou dobu ve své funkci usilovně žádal Stalina o vojenskou pomoc při napadení jihu. Argumentoval tím, že Jihokorejci tamní režim sami svrhnou bezprostředně poté, co se na hranicích objeví první voják KLDR.

Trochu jinou pozici měl po vzniku oddělené Koreje jih. Co se týče počtu obyvatel, dvě třetiny Korejců žily po válce právě tam. Novým prezidentem jihu se stal I Sung-man, ten měl však na sklonku čtyřicátých let plné ruce práce s bojem se stále sílícím prokomunistickým tlakem v zemi vydatně živeným severokorejským režimem.

V roce 1948 se musel vypořádat s nepokoji na poloostrově Čedžu, kde počet mrtvých vystoupal do desítek tisíc. Další povstání, jejichž motorem byla snaha KLDR co nejvíce destabilizovat situaci na jihu, následovaly v městech Sunčchon a Josu. Vše eskalovalo momentem, kdy 25. června roku 1950 překročila vojska Korejské lidově demokratické republiky demarkační čáru a svého jižního souseda vojensky napadla.

Válka jménem zbytečná

Útok severokorejských ozbrojených sil byl úspěšný. Již během několika dnů vojáci dobyli Soul, odkud musel uprchnout jihokorejský prezident I Sung-man. Právě prezidenta severní Korea v propagandistické mašinerii nazývala zaprodancem a zrádcem národa. Již v půli srpna roku 1950 se severokorejské armádě podařilo obsadit téměř celé území Korejské republiky. Moment, na který spoléhal diktátor Kim Ir-sen, však nenastal. K žádnému všeobecnému povstání Jihokorejců a svržení tamějšího režimu nedošlo.

Pro přátelství s Trumpem už příliš důvodů není, varují Severokorejci

Spojené státy americké korejská válka překvapila, Američané ozbrojený konflikt považovali za málo pravděpodobný. USA si narušení sféry svého vlivu nenechaly líbit a na poloostrov vyslaly 300 tisíc vojáků z kontingentu umístěného v Japonsku. Ti měli za úkol agresory nejenom zastavit. Během několika měsíců se jim je podařilo zatlačit téměř až k hranicím s Čínou. Říše středu se však ohradila ohrožením vlastní bezpečnosti a do konfliktu nasadila vlastní vojska. Spojence zatlačila zpět za 38. rovnoběžku. 

Podivná přetahovaná v režii mocností však v dalších měsících nepřinášela žádný výsledek. Už od léta roku 1950 se otevřená konvenční válka proměnila v konflikt zákopový a příměřím z července 1953 se patová situace rovněž nevyřešila.

Nejstřeženější hranice světa

Co však válka přinesla, byly oběti na životech nejenom vojáků, ale především civilního obyvatelstva. Sympatizanty s komunismem během korejské války masakrovala jihokorejská vojenská policie, podobnou mincí platili i Severokorejci na úkor civilních obětí z Jižní Koreje. Vlnu nevole po celém světě sklidila i sama vojenská role spojených států v korejském konfliktu. Ke konci války přispěla značnou měrou až volba nového amerického prezidenta Eisenhowera, který vystřídal horlivého zastánce účasti USA v konfliktu Harryho Trumana. A také samozřejmě smrt Stalina v roce 1953.

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

V korejské válce zahynulo přes dva a půl milion Korejců, téměř milion Číňanů  a přes třicet tisíc Američanů. Její konec přinesla formálně pouze smlouva o příměří, ta mírová nebyla podepsána nikdy. Teprve 20. července 1953 byla vytvořena demarkační linie z obou stran obklopená demilitarizovanou zónou. Stalo se tak jen pár kilometrů od původní linie na 38. rovnoběžce. O této hranici se dnes mluví jako o nejstřeženějším místě na světě.

Autor:
  • Nejčtenější

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Zeman je schopen úřadu, citoval mi německého klasika, řekl Vondráček

Předseda Sněmovny Radek Vondráček míní, že Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad prezidenta. Navštívil ho v nemocnici a...

VIDEO: Rybáři u pobřeží severní Afriky chytili dvoutunový kolos

Tvor jako ze science fiction filmu chycený ve Středozemním moři u pobřeží Ceuty, jedné ze španělských exkláv, překvapil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Odmítnutí vakcín bylo vraždou tisíců. Bolsonara doporučili obvinit kvůli covidu

Vyšetřovací výbor brazilského Senátu doporučil obvinit prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho selháním během pandemie...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

V USA překreslují volební mapy. Texas „umlčí“ hlasy Hispánců i černochů

Parlament amerického státu Texas schválil novou mapu okrsků pro volby do Sněmovny reprezentantů, která podle médií...

Hrdinové islámu. Tálibán odškodnil rodiny sebevražedných atentátníků

Tajemný tálibánský ministr vnitra ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce proti bývalé afghánské vládě...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...