Uzavřeme mír a zbavíme Korejský poloostrov atomovek, slíbili Kim a Mun

  11:23aktualizováno  13:49
Korejští vůdci Mun Če-in a Kim Čong-un na historickém summitu v demilitarizované zóně podepsali společnou deklaraci. Zavázali se v ní ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, setkání rozdělených rodin a podepsání mírové dohody, která by měla udělat tečku za Korejskou válkou z let 1950 až 1953.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in podepsali deklaraci, v níž se dohodli na naprostém jaderném odzbrojení Korejského poloostrova (27. dubna 2018). | foto: Reuters

„Doufáme, že už nebudeme opakovat chyby minulosti,“ prohlásil před novináři severokorejský vůdce Kim Čong-un po podpisu deklarace. „Věřím, že toto bude příležitost pro lid obou Korejí, aby se mohl svobodně pohybovat ze Severu na Jih. Musíme převzít zodpovědnost za svoji historii,“ uvedl diktátor.

Fotogalerie

V deklaraci se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem shodl, že budou usilovat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. 

Agentura AP ovšem upozorňuje, že žádné konkrétní kroky dokument neobsahuje. KLDR termín denuklearizace v minulosti spojovala s požadavkem odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje a odstranění amerického protiraketového deštníku. Podle BBC je znění dokumentu velice vágní a například o zastavení jaderného programu KLDR se v něm nic nepíše. 

Konec války?

Konkrétněji zní příslib, že obě země se ještě letos pokusí podepsat mírovou dohodu. Ta by měla definitivně uzavřít Korejskou válku, která byla před 65 let ukončena jen příměřím.

KLDR v minulosti opakovaně usilovala o uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří z 27. července 1953. Obě Koreje se proto nyní budou snažit iniciovat třístranné rozhovory zahrnující Spojené státy nebo čtyřstranné rozhovory ještě za účasti Pekingu.

Deklarace podepsaná v pohraniční vesnici Pchanmundžom dále slibuje ukončení všech „nepřátelských aktů“ mezi Jihem a Severem, ukončení propagandistického vysílání na hranicích k 1. květnu, uspořádání setkání rozdělených rodin, modernizaci přeshraničních silnic a železnic a vytvoření styčného úřadu v severokorejském Kesongu, kde už existuje společná průmyslová zóna.

Jihokorejský prezident by měl letos na podzim dorazit do Pchjongjangu. Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.

Páteční setkání v demilitarizované zóně sleduje s napětím celý svět. Kim Čong-un překročil hraniční čáru pěšky a stal se tak prvním vůdcem KLDR, který od 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. S Mun Če-inem pak zasadil borovici „míru a prosperity“. 

Po podepsání deklarace se k nim přidaly manželky a všichni se společně odebrali na večeři. Menu je stejně jako všechny detaily summitu vysoce symbolické. Podávat se budou například pchjongjanské studené nudle, pilobřich ostnatý z Munova rodného města či švýcarské rösti, které jsou odkazem na Kimova školní léta v Evropě.

Uzavření deklarace už přivítal americký prezident Donald Trump, který by se s Kimem měl sejít během příštích týdnů. „KOREJSKÁ VÁLKA SKONČÍ! Spojené státy a všichni jeich SKVĚLÍ obyvatelé by měli bát pyšní na to, co se nyní děje v Koreji!“ tweetoval šéf Bílého domu.

27.dubna 2018 v 12:55, příspěvek archivován: 27.dubna 2018 v 13:48

KOREAN WAR TO END! The United States, and all of its GREAT people, should be very proud of what is now taking place in Korea!

Napětí mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech. Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.

Autoři: ,
Témata: Kim Čong-un, rodina

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz