„Doufáme, že už nebudeme opakovat chyby minulosti,“ prohlásil před novináři severokorejský vůdce Kim Čong-un po podpisu deklarace. „Věřím, že toto bude příležitost pro lid obou Korejí, aby se mohl svobodně pohybovat ze Severu na Jih. Musíme převzít zodpovědnost za svoji historii,“ uvedl diktátor.
V deklaraci se s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem shodl, že budou usilovat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.
Agentura AP ovšem upozorňuje, že žádné konkrétní kroky dokument neobsahuje. KLDR termín denuklearizace v minulosti spojovala s požadavkem odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje a odstranění amerického protiraketového deštníku. Podle BBC je znění dokumentu velice vágní a například o zastavení jaderného programu KLDR se v něm nic nepíše.
Konec války?
Konkrétněji zní příslib, že obě země se ještě letos pokusí podepsat mírovou dohodu. Ta by měla definitivně uzavřít Korejskou válku, která byla před 65 let ukončena jen příměřím.
KLDR v minulosti opakovaně usilovala o uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří z 27. července 1953. Obě Koreje se proto nyní budou snažit iniciovat třístranné rozhovory zahrnující Spojené státy nebo čtyřstranné rozhovory ještě za účasti Pekingu.
Deklarace podepsaná v pohraniční vesnici Pchanmundžom dále slibuje ukončení všech „nepřátelských aktů“ mezi Jihem a Severem, ukončení propagandistického vysílání na hranicích k 1. květnu, uspořádání setkání rozdělených rodin, modernizaci přeshraničních silnic a železnic a vytvoření styčného úřadu v severokorejském Kesongu, kde už existuje společná průmyslová zóna.
Jihokorejský prezident by měl letos na podzim dorazit do Pchjongjangu. Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.
Páteční setkání v demilitarizované zóně sleduje s napětím celý svět. Kim Čong-un překročil hraniční čáru pěšky a stal se tak prvním vůdcem KLDR, který od 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. S Mun Če-inem pak zasadil borovici „míru a prosperity“.
Po podepsání deklarace se k nim přidaly manželky a všichni se společně odebrali na večeři. Menu je stejně jako všechny detaily summitu vysoce symbolické. Podávat se budou například pchjongjanské studené nudle, pilobřich ostnatý z Munova rodného města či švýcarské rösti, které jsou odkazem na Kimova školní léta v Evropě.
Uzavření deklarace už přivítal americký prezident Donald Trump, který by se s Kimem měl sejít během příštích týdnů. „KOREJSKÁ VÁLKA SKONČÍ! Spojené státy a všichni jeich SKVĚLÍ obyvatelé by měli bát pyšní na to, co se nyní děje v Koreji!“ tweetoval šéf Bílého domu.
Napětí mezi oběma zeměmi v loňském roce opět zesílilo po severokorejských jaderných a raketových testech. Od letošního ledna se vzájemné vztahy uvolnily, což mimo jiné umožnilo společný nástup obou korejských týmů pod jednou vlajkou během zimních olympijských her, jež se v únoru konaly v Jižní Koreji.