KLDR rozmístila rakety středního doletu a varovala ambasády

  10:12aktualizováno  16:13
Bojovnou rétoriku Pchjongjangu vystřídal první zásadní vojenský manévr. Podle Soulu instalovala Severní Korea dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. KLDR rovněž vyzvala zahraniční velvyslanectví v zemi, aby "zvážila" evakuaci svých zaměstnanců.

Severokorejští vojáci při armádním cvičení na neupřesněném místě v KLDR (11. března 2013) | foto: Reuters

Zpráva o přesunu severokorejských raket na východní pobřeží se objevila už ve čtvrtek. V pátek ale jihokorejské zdroje uvedly, že dvojice raket středního doletu už byla umístěna na odpalovací zařízení. Rakety, identifikované jihokorejskou zpravodajskou agenturou jako typ Musudan, mají údajně dolet tři až čtyři tisíce kilometrů. Na nové místo určení byly dopraveny vlakem.

Fotogalerie

Pokud je to pravda, mohly by zasáhnout kromě Jižní Koreje a Japonska i americký tichomořský ostrov Guam. Podle britské BBC je ale možné, že se jedná o přípravu na další raketový test.

Dalším krokem, který má demonstrovat vypjatou situaci, je páteční severokorejské varování zahraničním ambasádám, aby se chystaly na opuštění svých zastoupení.

Jižní Korea kupuje „neviditelné“ stíhačky

Podle českého velvyslance v Pchjongjangu Dušana Štraucha obdržel výzvu k evakuaci i personál české ambasády. "Doporučení jsme dnes obdrželi, nikoli ale individuálně, nýbrž v rámci skupiny zemí," popsal diplomat. Stalo se tak na páteční schůzce, kterou Severokorejci svolali na tamním ministerstvu zahraničí, řekl pro iDNES.cz Karel Šrol z tiskového odboru Černínského paláce.

Britské ministerstvo zahraničí pak v pátek odpoledne dokonce oznámilo, že Severokorejci dali jejich velvyslanectví v Pchjongjangu na srozuměnou, že po 10. dubnu - tedy středě příštího týdne - nebudou moci "zajistit bezpečnost ambasád a mezinárodních organizací v zemi v případě konfliktu".

K evakuaci se zatím neuchýlila žádná ambasáda. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva bude severokorejský apel konzultovat s Washingtonem, Pekingem, Soulem a Tokiem. "České zastupitelské úřady v Pchjongjangu i Soulu fungují standardním způsobem. Každý zastupitelský úřad musí nicméně mít připravený detailní plán činnosti a postupu během krizových situací a úřad v Pchjongjangu není výjimkou," dodal Šrol.

Protiraketový systém THAAD

Systém určený primárně k ochraně jednotek na bojišti před raketami, prodělal rozmístěním na Guamu svou operační premiéru. Střely ničí kinetickou silou v poslední fázi letu.

"Zdá se, že Spojené státy mají skutečně obavy, že by se KLDR mohlo podařit Guam zasáhnout," konstatoval expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

Je však podle něj otázkou, zda severokorejské rakety do takové vzdálenosti doletí. Čistě teoreticky to možné je, i když pochybnosti panují i ohledně spolehlivosti a přesnosti severokorejských střel. "Američané nechtějí riskovat. I malá šance, že by se to KLDR mohlo podařit, je pro ně příliš velké riziko," dodal Visingr.

Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Washington nebere hrozby na lehkou váhu

Přestože mohou střely Musudan "uletět značnou vzdálenost", zasáhnutí kontinentální části Spojených států označil jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-jin jako nepravděpodobné. Doposud nikdy však tento typ raket KLDR netestovala a právě jejich aktuální přesun možnost zkušebního odpalu naznačuje, píše zpravodajský server times.co.uk. 

"Střely se nezdají být namířené na americkou pevninu. Důvodem by mohl být zkušební odpal nebo vojenské cvičení," vysvětlil šéf jihokorejské obrany.

Washington v reakci na tento manévr Pchjongjangu už ve středu oznámil, že na vojenské základně na Guamu rozmístí svůj vyspělý protiraketový systém THAAD. Podle amerického ministerstva obrany je to preventivní krok k obraně regionu proti případnému útoku z KLDR. "Spojené státy zůstávají ostražité tváří v tvář severokorejským provokacím a jsou připraveny bránit americké teritorium, své spojence a své národní zájmy," uvedl Pentagon ve svém prohlášení.

Soul rovněž neotálel a vyslal na moře dva torpédoborce vybavené vyspělým protiraketovým systémem Aegis. Jeden z nich operuje u jihokorejského východního pobřeží a druhý u západního.

KLDR by střely mohla symbolicky odpálit 15. dubna

Jihokorejští dělníci uvěznění v KLDR

Jižní Korea oznámila, že bude-li to nutné, evakuuje všechny své zaměstnance ze společné průmyslové zóny Kesong v Severní Koreji, jimž Pchjongjang tento týden odepřel vstup do oblasti.

Část dělníků z komplexu odjela, ale ve čtvrtek tu stále zůstávalo 608 Jihokorejců. Jihokorejské společnosti zatím nechávají své zbylé zaměstnance v Kesongu, aby udrželi v provozu továrny, a to navzdory tenčícím se zásobám potravin i paliva a riziku, že lidé zůstanou jako rukojmí.

Jihokorejský ministr pro sjednocení Ju U-ik znovu zopakoval výzvu adresovanou Pchjongjangu, aby obnovil normální provoz společného zařízení.

Zdroj: ČTK

Atrapu raket typu Musudan, známých také jako BM-25, poprvé představilo komunistické vedení v roce 2010 na vojenské přehlídce v hlavním městě. Střely se zdály být adaptací raket, jež kdysi do Pchjongjangu dodával spřátelený Sovětský svaz. Právě na základě tohoto se západní zbrojní experti domnívají, že by aktuální verze raket neměla mít dolet delší než tři až čtyři tisíce kilometrů v závislosti na váze hlavice, jakou případně ponesou.

Analytici se ovšem shodují, že ačkoli Severní Korea uspěla ve výrobě již asi tuctu jaderných bomb, není doposud schopná nálože dostatečně zmenšit tak, aby je mohly nést rakety (více o prognózách expertů zde). Spíše než avizovaný jaderný útok tedy Pchjongjang připravuje cvičný odpal dosud netestovaných střel.

Podle mluvčího jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-soka by severokorejské vedení mohlo pro test zvolit nějaké "významné" datum. V úvahu připadá období kolem 15. dubna, kdy si země připomene 101. nedožité narozeniny zakladatele stalinistické KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Vůdce Kim dohlíží na březnové vojenské cvičení 


Severokorejské rakety by mohly doletět až na americký tichomořský ostrov Guam (červená značka).

Severokorejské rakety by mohly doletět až na americký tichomořský ostrov Guam (červená značka).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz