Klause popudil rakouský novinář, prezident bez pozdravu odešel

  15:04aktualizováno  15:04
Už po čtvrté otázce skončil rozhovor českého prezidenta Václava Klause pro rakouský deník Der Standard. Klausovi se nelíbily otázky k Evropské unii, proto interview předčasně ukončil a bez pozdravu odešel. Podle prezidentova mluvčího Radima Ochvata se ale nejednalo o samostatný rozhovor.

Václav Klaus na tiskové konferenci ve Vídni (13. listopadu 2012) | foto: Reuters

Klaus poskytl rozhovor o Evropské unii rakouskému deníku při své nedávné návštěvě Vídně. Interview začalo v poklidu. Standard se Klause ptal, proč se v době, kdy se ostatní státy "pouštějí silněji ve směru evropské integrace", objevují v Česku tak silné opačné tendence. Prezident to vysvětlil racionalitou, odpovědností, kritičností a komunistickou minulostí Čechů.

"Váš protinávrh je návrat k výraznější pozici národního státu, k národněstátním modelům, modelu, který pochází z 19. století a zčásti jako zastaralý..." pokračoval v rozhovoru deník. "Proč 19. století?" tázal se Klaus. "Vznik národních států...," vysvětlil novinář. "Ano, vznik. Ale existence je z 20. století. Ne z 19. století," opravil žurnalistu prezident.

A pak už přišel poslední dotaz: "Považujete národní stát také za model pro 21. století?" zeptal se deník. "Řekl bych to takto: Jsem proti supranacionalismu. Je to jasné? A jsem pro mezivládnost. Ano? Dobře," uvedl prezident a odešel.

Další připravené otázky, například proč Češi nevystoupí z Evropské unie nebo co by si mladoboleslavská Škoda počala bez eura, tak zůstaly nezodpovězené, uvedl rakouský list (na rozhovor v němčině se podívejte zde).

Prezidentův mluvčí Radim Ochvat ale oponuje, že Klaus z žádného rozhovoru neodešel. "Naopak se zdržel po prezentaci své knihy a podpisové akci a odpověděl separátně řadě novinářů z několika rakouských, ale i našich médií. Představa novináře, že bude hlava státu odpovídat dvacet minut jen na jeho dotazy byla chybná a nevím, proč se tomu diví. Na to bohužel nebyl čas," sdělil Ochvat iDNES.cz. Standard ale tvrdí, že se jednalo o rozhovor domlouvaný delší dobu.

Klaus na sebe upozornil perem i bezpečnostní prohlídkou

Předčasný odchod z rozhovoru není Klausovým jediným zahraničním excesem. Prezident na sebe upoutal pozornost například loni v dubnu, kdy si při návštěvě Chile dal před televizními kamerami do kapsy protokolární pero. Později to označil za chybu.

O pár měsíců později prezident odmítl projít bezpečnostní prohlídkou v parlamentu v australské Canbeře (více čtěte zde).

V roce 1994 Klaus, tehdy ve funkci premiéra, v rozhovoru pro americký časopis Forbes uvedl, že novináři jsou největšími nepřáteli lidstva.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky
Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Najdete na iDNES.cz