Proč se Češi staví k uprchlíkům tak negativně? ptá se německý exministr

  9:22aktualizováno  9:22
V imigrační politice udělalo chyby Německo i Česko, míní bývalý německý ministr zahraničí a spoluautor česko-německé deklarace Klaus Kinkel. „Rozdílný přístup Česka a Německa ale nesmí narušit vzájemné vztahy,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES.

Klaus Kinkel dvacet let po podepsání česko-německé deklarace znovu zavítal do Prahy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Před dvaceti lety byla podepsána česko-německá deklarace. Jak hodnotíte současné vztahy mezi oběma zeměmi?
Velmi dobře, ať už po stránce ekonomické, kulturní nebo například v oblasti zahraniční politiky, kde došlo v poslední době k silnějšímu propojení obou zemí ve struktuře NATO. Samozřejmě je tady otázka, jak postupovat v uprchlické krizi, na níž se naše země neshodnou. Ta ale nesmí tyto dobré vztahy mezi Českem a Německem zastínit nebo překrýt.

Klaus Kinkel

Jako ministr zahraničí Německa v letech 1992 až 1998 se podílel na sepsání česko-německé deklarace, která restartovala do té doby složité vztahy mezi oběma státy.

Společně se svým českým protějškem Josefem Zieleniecem dokument dohodl před dvaceti lety. V Praze ho pak 21. ledna 1997 slavnostně podepsali tehdejší předseda vlády Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl.

V nejdůležitější části deklarace obě strany jednoznačně prohlašují, že nebudou zatěžovat své vzájemné vztahy politickými a právními spory z minulosti.

Na základě deklarace vznikl v roce 1998 Česko-německý fond budoucnosti, který už rozdělil 54 milionů eur (asi 1,4 miliardy Kč) na 9 500 česko-německých projektů.

Dnes už osmdesátiletý Kinkel je členem Svobodné demokratické strany (FDP), kterou mezi lety 1993 až 1995 vedl. Působil také jako ministr spravedlnosti (1991–1992) a vicekancléř (1993–1998) ve vládě Helmutha Kohla.

Česko-německé vztahy jsou podle vás v současnosti tak dobré, jako nikdy dřív, hovoříte o velké vstřícnosti mezi německými politiky směrem k Česku. Čím to je?
Před podepsáním česko-německé deklarace, ale i nějakou dobu poté, nebyl náš vzájemný vztah jednoduchý. Současný stav je výsledkem dlouhého procesu, který pokračuje posledních dvacet let. Nesmíme ale zapomínat na to, že dospět k tomuto stavu a vybudovat takhle dobré vztahy bylo obzvláště obtížné. Podepsání deklarace mělo na současný stav rozhodující vliv.

Jak těžké bylo dohodu připravit?
Velmi těžké. Na obou stranách panovala opatrnost a objevovaly se různé obtížné momenty, ale jsem velmi rád, že jsme to tehdy dokázali.

Poškodila už nějak tyto dobré vztahy Česka a Německa v posledních dvou letech migrační krize?
Neřekl bych, že poškodila. Ale vrhla na ně lehký stín. Německo příliš nerozumí tomu, proč Česko, které přece dosud ze své příslušnosti v Evropě těžilo, se najednou staví tak odmítavě k přijímání migrantů a běženců. Nechápeme, proč se najednou postoj Česka tak výrazně liší od toho německého a proč se Česko staví tak odmítavě k přijetí určitého počtu cizinců, který navíc není nijak obrovský. O tom spolu musíme otevřeně mluvit a také si přiznat, že obě země v této situaci udělaly určité chyby. Což je v případě Česka právě tato neochota běžence přijímat.

Je český postoj v otázce imigrace pro německé politiky důležitým tématem?
Není tak zásadní. Pokud bych vám ukázal dokument, který k tomuto tématu sepsalo německé ministerstvo zahraničí, viděla byste, že v něm jasně stojí, že současné vztahy obou zemí jsou v pořádku, přičemž v některých oblastech, mezi něž patří například imigrace, zatím spolu nedokážeme najít společnou řeč. Ale právě proto o tom musíme otevřeně mluvit.

Chovancovi vadí, že Malta vrací uprchlické kvóty. Kritizoval i Turky

Zmínil jste chyby na obou stranách v otázce migrační krize. Jaké chyby podle vás udělalo Německo?
Německo nemůže samostatně rozhodovat za ostatní evropské státy, jako se to stalo v září 2015, kdy Angela Merkelová otevřela hranice pro všechny, kdo tehdy uvázli na zavřené maďarské hranici. Měli jsme se nejdřív dohodnout s ostatními evropskými zeměmi, kterých se problém týkal. To se nestalo. Ale i přes tuto chybu by ostatní země včetně Česka měly být v uprchlické otázce alespoň do určité míry solidární.

A pokud ze strany Česka tato solidarita nenastane?
Samozřejmě, že se nestane nic zásadního, o nátlaku, trestech nebo sankcích nemůže být řeč, to by bylo velmi nerozumné. Udržení přátelských vztahů s Českem je pro nás prioritou. Tou další je, že chceme udržet Evropu pohromadě. Po brexitu a vítězství Donalda Trumpa ve Spojených státech je to úkol obzvlášť důležitý. To je i v zájmu Česka, v tomto globalizovaném světě by samotné evropské státy neměly šanci uspět. Ani Německo ne.

Budoucnost Evropy mi opravdu leží na srdci – a měla by ležet i České republice. Evropa je náš osud. A opakuji ještě jednou: uprchlická otázka nesmí překrýt dobré česko-německé vztahy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Ubodali těhotnou, která žila sama, aby viděli smrt člověka na vlastní oči

Devatenáctiletý pachatel, který se u soudu přiznal k vraždě mladé ženy, ukazuje...

Chtěli vidět něčí smrt. Nějaké náhodně vybrané oběti. Na mušku se jim dostala 18letá dívka v severním Německu. Žila...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz