Klaus by měl Lisabon podepsat krví, prohlásil šéf evropských liberálů

  21:23aktualizováno  21:23
Z reakcí Evropy na dnešní senátorské "ano" Lisabonské smlouvě čiší znatelná úleva. Europoslanci i přední evropští politici typu kancléřky Merkelové či prezidenta Sarkozyho považují schválení smlouvy za správný krok i signál váhajícím zemím. S optimismem zavrhují i možný šachmat ze strany prezidenta Klause.

V Berlíně i Paříži se slaví, radost ze schválení Lisabonské smlouvy mají i europoslanci. | foto: Reuters

Podpis prezidenta je totiž k ratifikaci smlouvy klíčový, a Klaus dal vzápětí po senátorském hlasování jasně najevo, že cesta Lisabonu může být ještě dlouhá.

"Nyní počkám, zda skupina senátorů, jak někteří z nich avizovali, požádá Ústavní soud o další posouzení Lisabonské smlouvy ve vztahu k naší ústavě," uvedl ve své kritice Klaus. - čtěte celou reakci zde

Evropští poslanci už nicméně slaví a mnozí se domnívají, že Klaus svůj euroskeptický postoj nakonec přehodnotí. "Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," řekl šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.

senát schválil lisabon

Klaus počká na Ústavní soud 

To šéf liberálů v europarlamentu Graham Watson byl ohledně českého prezidenta o poznání ostřejší. "Václav Klaus by měl nyní text podepsat krví - a před červnovým summitem EU. Nyní potřebujeme jasnost, nikoli další zmatení," prohlásil Watson, jemuž zdatně sekundoval i jeho kolega Andrew Duff. Ten záměr skupiny senátorů ODS předložit dokument Ústavnímu soudu označil za politováníhodný.

"Nákladný a zdlouhavý spor s cílem zničit smlouvu je poslední věcí, kterou v tuto chvíli Evropa od Prahy potřebuje," prohlásil Duff. "Prezident Klaus by měl přestat hrát hry a naplňovat místo toho své ústavní povinnosti," dodal.

Slova radosti o schválení Lisabonu zazněla také z pléna zelených či lidovců. "Navzdory populistickým, zavádějícím a dezinformačním útokům ze strany českých euroskeptiků v době předvolební kampaně přistoupili k Lisabonské smlouvě odpovědně," uvedla česká europoslankyně Zuzana Roithová.

"Předpokládám, že prezident Klaus bude respektovat rozhodnutí přímo volených zástupců a přistoupí k ratifikaci smlouvy," dodala.

"Avšak ratifikace v českém parlamentu neznamená konec příběhu," připomněli šéfové zelených Monica Frassoniová a Daniel Cohn-Bendit. "Lisabonská smlouva je nyní v rukách Irska," doplnil je další europoslanec z lidovecké frakce Elmar Brok.

Naopak hnutí Libertas, které bude usilovat o křesla v červnových volbách do Evropského parlamentu, krok senátorů rozladil. Podle nich se ukazuje, že ačkoli takřka 80 procent českých zákonů přichází z Bruselu, Senát nechce, aby Češi mohli mluvit do toho, jak jim Brusel vládne.

Dobrá zpráva, podotkla Merkelová

Drama v českém Senátu bedlivě sledovali i jednotliví vládci sedmadvacítky. O "mimořádně dobré zprávě" pro Evropu se zmínila německá kancléřka Angela Merkelová. "Věřím, že jsme se dnes prosazení smlouvy o dobrý kus přiblížili," uvedla a netajila se ani svým optimismem vůči možnému přehodnocení Klausova postoje. Podle ní dnešní výsledek "nemine nikoho jen tak beze stopy".

Pěkný den čeští senátoři připravili i francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu. "V těžké situaci, kterou procházíme, jednotná a silná Evropa, která bude mít prospěch z institucí reformovaných lisabonskou smlouvou, je více než nezbytná."

"V této souvislosti bude od nynějška na Irsku, aby se vyjádřilo v danou chvíli: prezident (francouzské) republiky věří Irům, že si vyberou Evropu," uvádí v prohlášení Elysejský palác.

Za dobrou zprávu a povzbudivý signál pro Evropu i Irsko označili výsledek hlasování senátorů i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho rakouský kolega Michael Spindelegger.

"Smlouva zůstává ve hře. Věřím tomu, že můžeme dodržet časový plán a smlouva může začít platit do konce roku," uvedl Spindelegger.

Podle rakouského europoslance Hannese Swobody, který je v Evropském parlamentu místopředsedou sociálně demokratické frakce, posunuli senátoři "obtížné české předsednictví EU do pozitivnějšího světla".

Radost vyjádřili i Slováci, Rumuni a Poláci. "Jen doufám, že to není předčasná radost," řekl televizi TVN24 polský poslanec vládní Občanské platformy Krzysztof Lisek.

"Snad nebude Václav Klaus čekat na Lecha Kaczyńského a obráceně," uvedl poslanec. Podle něj by prezidenti neměli čekat na názor Irů, ale měli by se řídit názorem občanů ve svých zemích, kde parlamenty smlouvu ratifikovaly.

Překážkou pro smlouvu nemusí být ale jen váhání prezidentů. I když Finsko už dokument ratifikovalo, podle agentury AFP chybí ještě souhlas jeho autonomního území Aalandské ostrovy. To ho zatím odmítá dát. Bez něj prý ale finská ratifikace nemůže být ukončena.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz