Zastánce Pussy Riot naštval pravoslavnou církev, uvrhla na něj klatbu

  6:56aktualizováno  6:56
Církevní soud tambovské diecéze na jihovýchodě evropské části Ruska dnes uvalil klatbu na diakona (jáhna) Sergeje Baranova, který veřejně protestoval proti rozsudku nad členkami punkové skupiny Pussy Riot. Vedení diecéze to oznámilo na svých webových stránkách.

V ruské pravoslavné círvki byl poslední případ klatby před více než dvaceti lety. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vyobcování z církve schválil tambovský biskup Feodosij, verdikt má posvětit patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill.

Baranov v srpnu publikoval otevřený dopis Kirillovi, v němž dvouletý nepodmíněný trest nad třemi rockerkami označil za pobuřující a postoj církve za lživý a licoměrný. Informoval patriarchu o svém "úplném a bezpodmínečném" rozchodu s církví a požádal ho, aby ho zbavil kněžského svěcení.

"Kauza Pussy Riot ještě víc izolovala ruskou pravoslavnou církev od okolního světa, který i bez toho považuje Rusko za agresivní a nesvobodnou zemi," napsal Baranov.

Kirill na jeho dopis nereagoval, a církev dokonce tvrdila, že žádný diakon Baranov neexistuje. Po několika dnech ale tambovská diecéze, v níž Baranov působil, svolala církevní soud. Ten po třech dnech jednání diakona zbavil svěcení, uvalil na něj klatbu a z církve ho vyobcoval.

Baranovovi se nesmí dostat pravoslavné svátosti oltářní a křtu podle médií zbaven nebyl jen proto, že to církevní zákony neumožňují. Sedmatřicetiletý vyobcovaný pop, světským vzděláním právník, ruským médiím sdělil, že se bojí vycházet na ulici, aby se nestal obětí provokace.

"Punkovou modlitbu" Pussy Riot neschvaluje, ale pobouřil ho tvrdý rozsudek - dívky podle něj měly nanejvýš "dostat pár na zadek". Podle církevních zdrojů došlo v ruské pravoslavné církvi k zatím poslednímu případu klatby před víc než dvaceti lety.

Měly dostat podmínku, myslí si Medveděv

Nepodmíněný trest pro Pussy Riot se nelíbí aní předsedovi ruské vlády Dmitriji Medveděvovi. "Takový trest je vzhledem k jejich činu neproduktivní," řekl Medveděv v úterý na schůzi strany Jednotné Rusko v Penze na jihovýchodě evropské části země.

"Plně by tady podle mě stačilo, kdyby dostaly podmínku - už s ohledem na čas, který musely strávit ve vyšetřovací vazbě," citovala premiéra agentura RIA Novosti. Medveděv neopomněl dodat, že v žádném případě nechce suplovat roli soudce.

Únorové vystoupení Pussy Riot v moskevském Chrámu Krista Spasitele tvrdě kritizoval. "Je mi zle z jejich jednání, z jejich vzhledu i z hysterie, která to všechno doprovází. Je mi protivné o tom mluvit. Takový je můj osobní názor," prohlásil předseda ruské vlády.

Kreml se ke kauze Pussy Riot dosud vyjadřoval zřídka a neurčitě. Sám Putin, proti němuž byla akce rockerek namířena, minulý týden v televizi odmítl jejich vystoupení komentovat. Podotkl ovšem, že ruská justice se měla jejich skandálními happeningy zabývat už dříve.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Najdete na iDNES.cz