„Jakmile se letos objevila nová administrativa, USA zintenzivnily politické a vojenské provokace proti KLDR,“ postěžovala si podle severokorejské agentury KCNA Kimova sestra. Podle ní Washington „pokračuje“ v nepřátelské politice bývalého vedení.
„Spojené státy jasně projevily vůči KLDR nepřátelskou a konfrontační vůli. Hlavní příčinou eskalace napětí na Korejském poloostrově jsou jednoznačně USA a jejich spojenci, kteří dále zintenzivňují vojenské kroky s cílem implementovat do regionu infrastrukturu NATO a vylepšit úroveň svých válečných příprav,“ pokračovala Kim Jo-čong.
Podle ní současné kroky USA dokládají „oprávněnost, platnost a nezbytnost“ jaderné politiky KLDR. „Nepřátelská politika vůči KLDR, kterou v současnosti vedou Spojené státy, poskytuje KLDR dostatečné ospravedlnění k tomu, aby na neurčito posílila své jaderné odstrašující prostředky,“ dodala.
Kimova sestra varovala, že KLDR zkoumá akce, které by ohrozily bezpečnost jejích protivníků. „Nepřátelé by neměli zkoušet vůli a schopnost KLDR bránit suverenitu a bezpečnostní zájmy státu mobilizací všech dostupných prostředků,“ zdůraznila.
S Kimem si dobře rozumím. Trump má plán obnovit vztahy se Severní Koreou![]() |
Pozorovatelé míní, že Severní Korea může zkušebně odpálit rakety určené k zasažení pevninské části USA nebo amerických vojenských základen v regionu.
Kim Jo-čong ve své plamenné tirádě reagovala na rozhodnutí Washingtonu poslat do jihokorejského Pusanu křižník Princeton, torpédoborec Sterett a letadlovou loď s jaderným pohonem Carl Vinson. Ta zakotvila v jihokorejském přístavu jako první letadlová loď od začátku Trumpovy vlády, podotýká agentura Reuters.
Vyslání plavidel je součást vyjádření „neotřesitelného“ závazku Spojených států, který spočívá v odstrašení a ukázce připravenosti vojenského spojenectví mezi Soulem a Washingtonem proti Severní Koreji. Vyslání plavidel bylo reakcí na to, že Kim Čong-un minulou středu dohlížel na zkušební odpálení strategické střely s plochou dráhou letu a že nařídil plnou připravenost k jadernému útoku.
Kimova sestra nečekaně zpražila Lukašenka. Vyčetla mu neupřímnost![]() |
Kim Jo-čong taktéž kritizovala nasazení amerických strategických bombardérů B-1B nad Korejským poloostrovem v rámci společných cvičení Jižní Koreje s USA a Japonskem. Vadí jí též dohoda Soulu, Tokia a Washingtonu z únorové bezpečnostní konference v Mnichově, na které vyzývají k denuklearizaci Severu.
Jižní Korea KLDR varuje
Jihokorejské ministerstvo zahraničí její slova odsoudilo s tím, že Pchjongjang využívá jen záminky, aby ospravedlnil svůj jaderný program a pokračoval v provokacích. Vyzvalo jej, aby se zbavil své posedlosti jadernými zbraněmi a zdůraznilo, že rozvoj jeho jaderných kapacit nelze akceptovat.
Připravenost k použití jaderného útoku. KLDR testovala řízenou střelu |
„Naše armáda se důkladně připravuje na jakoukoliv severokorejskou provokaci,“ uvedlo ministerstvo. „Pokud Sever provede provokaci a využije jako záminku k tomu spravedlivé a obranné vojenské aktivity Soulu a Washingtonu, setká se s drtivou odvetou.“
O zastavení severokorejského jaderného a raketového programu usiloval Trump během svého prvního mandátu. V letech 2018 a 2019 kvůli tomu osobně jednal s Kimem. Jednání však zkrachovala a analytici nepředpokládají, že by se v dohledné době podařilo uspořádat další summit. Trump nicméně naznačil, že by se dalšímu setkání se severokorejským vůdcem nebránil.