Pikantní summitová potíž: kdo za Kima zaplatí hotel?

  13:45aktualizováno  13:45
Až se severokorejský vůdce Kim Čong-un setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při summitu v Singapuru, jedné z nejdražších asijských destinací, účet zřejmě dosáhne závratných výšin. Z předchozích zkušeností je přitom jasné, že KLDR se k placení mít nebude.

To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze, řekl Švejkův feldkurát Katz a Kim Čong-un se tím zhruba řídí.

A tak je tady naléhavá otázka: Nechcete náhodou prospět světovému míru a zatáhnout vůdci KLDR bydlení v luxusním hotelu při singapurském summitu s Donaldem Trumpem?

Nemá na to. Prý.

Fotogalerie

Kim už si vybral, kde chce bydlet. Má to zásadní háček, vlastně pořádnou Hlavu 22.

Vůdce země s atomovkami nemůže bydlet v nějakém penzionu.

Jenže má prázdnou peněženku. Někdo to za nás musí zaplatit, vzkázali Severokorejci. Nabízí se přirozeně USA. Dokonce řekly, že by to klidně udělaly. Chtějí jednat, jde o atomové bomby a mír po skoro sedmdesáti letech neuzavřené staré války a neustálého strachu z nové, tak jeden hotel navíc klidně zaplatí.

Ale chudoba u Kimů cti netratí, a tak KLDR dala najevo, že Amerika účet zatáhnout nemůže, protože by to bylo pro Kima urážlivé.

Jak by to taky vypadalo, když by za vás nepřítel musel platit.

Je tady ale ještě jeden háček, další Hlava 22. Kdyby Trump nechal účty za KLDR zaplatit, musel by vlastně podat demisi, aby ho mohli zavřít. Jsou tady přece sankce vyhlášené americkou vládou, podle nichž je zakázáno jakkoliv financovat korejský režim.

A tak se hledá, kdo by nakonec hotel Kimovi zaplatil. Zvláštní: z běžného pohledu vypadá stejně trapně, jestli by platili Američané, nebo někdo jiný, v KLDR to však asi vidí jinak.

Nedá se ale říct, že při výběru ubytování by Kima svírala příslovečná proletářská skromnost.

Hotel Fullerton, kde chce při summitu spát, je jedna ze singapurských ikon. Majestátní neoklasicistní budova, jakou byste spíše čekali někde v Evropě. Na fasádě obrovské antické sloupy, vypadá spíš jako opera, úhlednější Reichstag nebo hlavní pošta, přičemž tím posledním skutečně byl.

Letmé zkoumání webové stránky hotelu ukazuje, že noc v prezidentském apartmá stojí šest tisíc dolarů. Nejlevnější pokoj měli včera za sto osmdesát amerických dolarů, což je na dnešní poměry velmi laskavá cena, ale taky tam nabízeli pokoje za sedm set dolarů.

KLDR má zřejmě určitou finanční deviaci, protože o placení nákladů, které si jiné státy hradí samy, žádá v poslední době nějak často.

Naposledy letos v zimě za ni Jižní Korea platila za pobyt severokorejského týmu na zimní olympiádě. Když před čtyřmi roky navštívila americká delegace KLDR, aby vyjednala propuštění dvou amerických zajatců, režim je hostil opulentní večeří o dvanácti chodech. Pak Američané dostali účet jako v hospodě.

Americký list The Washington Post, který se zprávou o potížích s placením hotelu přišel, napsal, že je to důsledek „politiky slunečního svitu“, kdy bohatá Jižní Korea platila severu cokoliv, na co si vzpomněl. Rozmazlila ho tak, že režim, který může vyrábět jaderné zbraně a mít čtvrtou nejpočetnější armádu světa, se tváří, že nemá na hotelový účet.

Kim umožnil střední třídě v KLDR, aby zbohatla, řekl v Rozstřelu koreanista

Pikantní je, že Kim má sbírku nejdražších aut, nechává si posílat ze Švýcarska hodinky, z Dánska vepřové a z Íránu kaviár. Kouří cigarety Yves Saint Laurent, jejichž krabička stojí přes tisíc korun.

Ale zřejmě chce rafinovaně pumpnout imperialisty.

Zatím to vypadá, že pobyt zaplatí Singapur. Ale nabídnout se jistě může každý.

Je však třeba vzít v úvahu, že nejde jen o Kima, ale také o jeho delegaci, ochranku, rádce, spojaře, lékaře, sluhy a řidiče i pancéřové limuzíny. A pozor, k účtu patří i minibary.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Pařížské úřady zakázaly nový sobotní protest žlutých vest na Champs-Elysées

Příznivci hnutí žlutých vest znovu demolovali nejen třídu Champs-Élysées, ale i...

Francouzské úřady zakázaly další demonstraci takzvaných žlutých vest plánovanou na sobotu na třídě Champs-Elysées a v...

V Montrealu se během bohoslužby vrhl k oltáři muž a pobodal kněze

Útok na bohoslužbě v Kanadě

Kanadské věřící šokoval útok na kněze v montrealském kostele. Během bohoslužby se k oltáři vrhl muž a bodl nožem kněze...

Mueller ukončil vyšetřování ruských zásahů do voleb, jeho závěry má ministr

Bývalý ředitel FBI Robert Mueller na snímku z roku 2001

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller po téměř dvou letech ukončil svou práci na mapování údajných zásahů Ruska do...

Najdete na iDNES.cz