Cesty vůdce KLDR, který za hranice vyjíždí výhradně ve svém obrněném vlaku, jsou vždy opředené tajemstvím a Čína jeho návštěvu zatím nikdy nepotvrdila, dokud Kim Čong-il nebyl zase bezpečně zpátky ve vlasti.
Tentokrát to není jiné. Podle obvykle dobře informovaných zdrojů listu Čoson ilbo ale tentokrát cestě nasvědčuje hned několik pádných indicií. Už v úterý prý na letišti v Pekingu přistál stroj společnosti Air Koryo, který přivezl deset členů přípravného týmu.
Čínští diplomaté se stahují do Pekingu. Kvůli Kimovi?
Dalších dvacet lidí, kteří vypadali jako bodyguardi, přijeli do čínské metropole vlakem z Pchjongjangu. V předvoji je i šéf zahraničních vztahů milionové severokorejské armády An Yong-gi.
"Severokorejská vojenská delegace ještě ten samý den odcestovala do Afriky, ale přípravný tým zůstal v Pekingu a dojednává s čínskými úřady protokol a bezpečnostní záležitosti," prozradil jihokorejskému deníku zdroj obeznámený s přípravou cesty.
Výletu diktátora nasvědčují i další indicie. Do Číny se totiž ze všech koutů světa stahují vysocí diplomaté. Z východní Evropy se vrátil Si Ťin-pching, který má KLDR na ministerstvu na starosti a také čtvrtý nejvyšší člen politbyra Ťia Čching-lin.
Manévry na hranicích se nekonají
Při minulých návštěvách "milovaného vůdce" dorazil předvoj ze stalinistické říše vždy dva až tři dny před samotnou návštěvou. V tu samou chvíli se tradičně zpřísňují opatření podél trasy, kudy jede Kimův obrněný kolos. Teď je ale ve městě Tan-tung na hranicích Číny s KLDR klid.
A co bude šéf KLDR v Pekingu řešit? Podle expertů by mohl požádat o hospodářskou pomoc výměnou za návrat k jednání o jaderném programu. Spojené státy již na spekulace o Kimově cestě reagovaly vyjádřením naděje, že přinese pokrok v jednání o severokorejském jaderném programu.