Korejské děti se předvedly reportérům, zpěvy a tanci velebily vůdce KLDR

  21:59aktualizováno  21:59
Západním novinářům se naskytla ojedinělá příležitost. U příležitosti 36. sjezdu Korejské strany práce je vláda pozvala na umělecká vystoupení nadaných školáků v Pchjongjangu. Děti předvedly do detailu zrežírovanou show, kde podle pečlivě naučeného scénáře provolávaly opakovaně slávu vůdci Kim Čong-unovi.

Reportéři, kterým severokorejský režim povolil vstup do země, viděli rozhodně ojedinělou show. V Dětském paláci v Pchjongjangu zhlédli představení nejtalentovanějších severokorejských dětí ve věku od 11 do 16 let. Děti, které byly (stejně jako novináři) pod neustálým dohledem, předváděly bez jediného zaváhání všechno, co se naučily.

Roboticky strojeně, tak působil na reportérku Los Angeles Times čtyřletý Kim Myong Hyok, který byl u stanoviště kaligrafie. Pro chlapce to bylo asi nejtěžší představení, jaké měl kdy v životě sehrát. Ačkoliv je ještě dítě, byl ustrojený jako dospělý a odznak na košili ukazoval jeho oddanost režimu. Na červeném podkladu se z odznaku smály obličeje bývalých vůdců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila.

Fotogalerie

Když se však reportérka chlapce zeptala, co kreslí, podíval se nejprve na vládního úředníka poblíž, než promluvil. „Chci být v armádě a bránit naši zemi jako maršál Kim Čong-un. Američtí imperialisté a Japonci nás ohrožují, a tak by mladí lidé měli sloužit v armádě,“ odpověděl nesouvisející naučenou frází.

Podobně reagovala i osmiletá Sun Ji Hoonová na reportéra agentury Reuters. „Kdykoli sem přijdu, cítím lásku a náklonnost našeho velkého maršála Kim Čong Una,“ uvedla malá Sun.

I vystoupení, kterých se novináři postupně zúčastnili, běžela jako dobře namazaný stroj, který se nezadrhne a všechno se točí kolem jediného - velebení vůdce Kim Čong-una. Na kaligrafii vykreslují tlustými štětci data narozenin Kim Čong-una a založení Korejské strany práce a na hodinách zpěvu zní písně o tom, jak se těší, až se na ně přijde vůdce podívat.

Vrchol dne se však odehrával jinde. V divadelním sále pro dva tisíce lidí. Když tam novináři dorazili ještě před začátkem, narazili už na plné hlediště. Mladí Korejci byli vyrovnaní jeden vedle druhého a všichni seděli v uniformách bez hnutí a s rukama v klíně nevydali hlásku.

Kimovo řečnění na sjezdu

Kim Čong-un při zahájení sjezdu ocenil „skvělé úspěchy“ v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety (více čtěte zde). V sobotu na sjezdu však uvedl, že jeho země nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti.

KLDR je také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky, řekl Kim podle severokorejských médií. Severní Korea bude podle Kima rovněž plnit svůj závazek nešířit jaderné zbraně a bude usilovat o ukončení jaderného zbrojení ve světě.

Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň přitom opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

Zdroj:ČTK

Když světla zhasla, vystřídala se na jevišti představení toho nejlepšího. Zpěvy o kráse Dětského paláce, udatnosti Kim Čong-una, taneční a akrobatická čísla proložená záběry testování raket. Celé divadelní představení trvalo přes dvě hodiny, než průvodci novináře znovu naložili do autobusů a odvezli.

Novináři jsou v zemi na pozvání

Novináři měli pevně plánovaný program, který je však držen v tajnosti. Návštěva Dětského paláce, který by svou rozlohou pokryl leckteré malé české město, byla jen jednou jeho součástí. Komplex má představovat oddanost režimu dětem a odkaz dalším generacím. Podle průvodců symbolizuje půlkruhový vstup do budovy „milující objetí matky“.

Korejské děti tu mají bazén, hřiště na basketbal, volejbal či sály na balet, hudební výchovu, tanec, vyšívání či kaligrafii. Palác založený v roce 1989 je vůbec největším centrem mimoškolních aktivit pro děti v Severní Koreji.

V zemi jsou novináři kvůli sjezdu Korejské strany práce, který začal v pátek. Na výjimečné jednání se sjely tisíce delegátů a režim pozval asi 130 zahraničních novinářů. Podle zpravodajského webu BBC má však každý novinář neustále po boku hlídače v černém obleku, který kontroluje každý jeho krok a velice rychle zasáhne, pokud slyší nebo vidí něco, co se mu nelíbí.

Korejská strana oslavila loni 70 let od svého založení. Poslední sjezd pořádala v roce 1980, kdy současný vůdce Kim Čong-un ještě ani nebyl na světě.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz